Athanatik: ”Bogato iskustvo za sve ljubitelje fantastike”

Sinoć je u Narodnoj biblioteci ”Radosav Ljumović” promovisan drugi broj/dvobroj (3-4) časopisa za fantastičnu književnost ”Athanatik”.

Časopis koji je objavila izdavačka kuća ”Ouroboros” i koji vrlo entuzijastično uređuje dr Marijana Terić, sa izuzetno ozbiljnim imenima u redakciji (prof emeritus dr Sava Damjanov, akademik Vlada Urošević, prof. dr Pavao Pavličić, akademik Goran Tribuson, dr. hab Dejan Ajdačić…) gdje je drugi broj rađen na masnom papiru, sa velikom rezolucijom fotografija, ilustracijama priznatih strip autora i koji poprima ozbiljne evropske obrise predstavili su osim same autorke dr Budimir Aleksić, mr Aleksandar Ćuković i moderator večeri Vladimir Karadžić, čiji se esej o Njegoševoj pjesmi ”Zarobljen Crnogorac od vile” nalazi u novom broju ”Athanatika”.

Dr Budimir Aleksić je u svojstvu člana redakcije ”Athanatika” istakao kako ”časopis ”Athanatik” obuhvata sve vrste fantastične literature i tzv. čiste fantastike, naučne fantastike ali i fantastična ostvarenja u umjetnosti uopšte. Strukturu ovog broja kao i prethodnog čini nekoliko prepoznatljivih rubrika: proza, poezija, iz ugla nauke i kritike, prevodi, intervju, strip, likovna umjetnost i filmska kritika. Rubrika proza koja je i najobimnija, i u ovom broju obiluje prilozima koji dolaze iz pera više autora, među njima su fantastične priče: Aleksandra Ćukovića, Adnadina Jašarevića, Milisava Popovića, Željke Mirković, Andrije Petkovića, Rusmina Nikočevića, Mitka Madžunkova, Aleksandra Prokopieva, Božidara Zejaka, Tamare Lujak i Alme Zornić. Što se tiče poezije nju popunjava sonetni vijenac Milana Draškovića posvećen velikanu fantastične literature u svijetu Reju Bredberiju. Rubrika iz ugla nauke i kritike zastupljena je sa 12 priloga u kojima su eminentni istraživači naučno-fantastične i fantastične literature iskazali nove mogućnosti teorijskog promišljanja i recentan kritički metod u ispitivanju složenijih narativnih djela”. ”Časopis”, kazao je Aleksić, ”sadrži mnogo zanimljivih priloga čiji će sadržaj interesovati čitaoce kako ovdje u Crnoj Gori, tako i u regionu, i svim ljubiteljima ovog žanra ga najtoplije preporučuje.”

Aleksandar Ćuković je, čestitke izdavaču, urednici i cjelokupnoj redakciji o svojim utiscima kad je u pitanju ”Athanatik” dao odgovor na pitanje šta će nama ”Athanatik”. ”Pitanje svih pitanja”, kazao je Ćuković, ”u vremenu hiperprodukcije koje se nastanilo na sveobuhvatnim krilima globalizacije u poodavnoj načetoj eri dronologije za malu kulturu kakva je u određenom smislu i naša a tiče se književne periodike jeste šta je časopis za fantastiku u književnosti i umjetnosti ”Athanatik” donio književnoj i uopšte umjetničkoj sceni kakva je crnogorska? Kvalitet priloga U ”Athanatiku” kojim se književni i uopšte umjetnički svijet savremenog trenutka preselio među korice ovog časopisa pokazatelj je”, navodi Ćuković, ”tendencija koje vladaju u novim uslovima i strujama zapljusnutim silinom trenutka koji sada više nego ikada naučnu fantastiku i fantastiku uopšte prevodi u opipljivu stvarnost oduzimajući joj osnovna svojstva po kojima se prepoznaje. ”Athanatik” svojom poezijom, prozom, intervjuima, esejima, kritikom, naukom, stripom, prevodima i drugim više nego interesantnim i studioznim segmentima priča priču o stvarnostima čije granice se gube zarad uspostavljanja uvijek novih i uvijek nepoznatih stvarnosti. Prvi crnogorski časopis ove vrste ponovo je obuhvatio najistaknutija dostignuća domaće, regionalne i svjetske fantastike, uključujući i polja fantazije, horora i epske fantastike. Time čitaoci iz Crne Gore”, navodi Ćuković, ”dobijaju priliku da budu podrobnije upoznati sa savremenim trendovima u fantastičnoj književnosti, istaknutim autorima, kritičarima, kao i saznanjima o postignućima fantastičnih žanrova u stripu i filmskoj industriji. Kroz svoj interdisciplinarni pristup, časopis ”Athanatik” garantuje više nego bogato iskustvo za sve ljubitelje fantastike bilo da su u potrazi za uzbudljivim pričama, dubljim analizama ili pak poetskim izrazom što se sveukupno može posmatrati kao obećavajući početak iako je drugi broj, važne uloge u promociji i istraživanju oblasti jednog svijeta koji se munjevitom brzinom mijenja.”

Dr Marijana Terić je opisujući po čemu se drugi broj ”Athanatika” razlikuje od prvog navela razliku u sadržajnom i vizuelnom smislu. ”Časopis je sadržajno obogaćen sa mnogo više jugoslovenskih stvaralaca, onih autora koji su se na prostoru bivše Jugoslavije, u vremenu kad je bilo veoma teško objaviti radove u časopisima izvan svoje zemlje proslavili u najznačajnijim časopisima. Imati takve ljude u ovakvom časopisu i okupiti redakciju koja je u tom vremenu osvojila brojne nagrade a koja su vodeća imena jugoslovenske fantastičke književnosti, za mene kao urednicu ovog dvobroja predstavlja izuzetnu čast.” Navodeći da je redakcija ispoštovala želje i sugestije čitalaca da se časopis mora upotpuniti sa što više ilustracija, da ilustracije prate sadržaj priča i svih drugih priloga i da mora reći kako je zahvaljujući poznanstvu sa organizatorima hercegnovskog festivala stripa uspjela da dođe do najznačajnijih velikana, umjetnika stripa koji su sa velikim zadovoljstvom prihvatili da njihove ilustracije obogate ovaj dvobroj” i kada se zna, kazala je Terić, ”da jedan Dejv Mekin koji je u svijetu toliko poznat po svojim ilustracijama kao čovjek koji je uradio naslovnice za Reja Bredberija i najznačajnije autore naučne fantastike, koji je ponudio svoje ilustracije i kazao da će sa velikim zadovoljstvom pristati da potpuno besplatno ustupi svoje sadržaje” kako ona smatra da su time već ispunili ključni zadatak a to je da ovaj časopis u Crnoj Gori konačno dobija na vrijednosti. Navodeći da istorijski put fantastike tek počinje, odnosno da naše književno-kulturno nasljeđe tek sada postaje predmet interesovanja, istraživanja, proučavanja i oblikovanja Terić je ukazala da je ”Athanatik” zamišljen kao časopis koji će da promoviše aktuelno stvaralaštvo, aktuelne autore, kako domaće tako i one na svjetskoj sceni ali isto tako da promoviše književnu fantastiku u svim njenim oblicima i po tome ovaj časopis je jedinstven.” ”Ovdje se ne promoviše samo književno stvaralaštvo”, navodi Terić, ”promovišu se i druge vrste umjetnosti kao što su likovna umjetnost, filmska industrija, promoviše se deveta umjetnost – strip i muzika.” ”Po prvi put”, dodaje Terić, ”u ovom časopisu ima segment koji nosi naziv epska muzika i kolega Vasilije Savović je na sjajan način uspio da napravi komparativni pregled između rock muzike i epske fantastike, odnosno, kako elementi epske fantastike imaju upliv i kako oni utiču na rock muziku i na neke podžanrove rock muzike.”

Nakon dr Terić, moderator večeri, istoričar Vladimir Karadžić govorio je o svom eseju o Njegoševoj pjesmi ”Zarobljen Crnogorac od vile” a objavljenom u novom broju ‘Athanatika” gdje tvrdi da je Njegoš preteča klasika fantastične književnosti Tolkina. Navodeći kako je kao istoričar nailazio u Crnoj Gori na priče o pojavama vila, zainteresovao se pa se zbog toga i pozabavio Njegoševom pjesmom koju je on pisao od svoje 15-te do 20-te godine, i gdje je pokazao izvanredno znanje po pitanju poznavanja slovenske mitologije kad su vile u pitanju, gdje postoje vile od elementa vode, zemlje i vazduha.

Autor: Dragan Leković

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.