(VIDEO) Vujisić: Postoji opcija da je nezgoda na mom automobilu u stvari poruka

Nezgodu koju sam nedavno imao ne mogu dovesti u direktnu vezu sa poslom koji obavljam, ali je indikativno to što smo upravo proteklih dana aktuelizovali temu o nelegalnoj eksploataciji šljunka, poslovima koji vrijede milion eura, a ostalo je nekoliko kompanija koje i dalje nelegalno eksploatišu šljunak na obali Morače, kazao je novinar i građanski aktivista Vuk Vujisić, u specijalnoj emisiji Gradske RTV povodom ugrožavanja bezbjednosti novinara i građanskih aktivista, autora Milana Sekulovića.

Vujisiću je nedavno, nakon što se vraćao sa pripremnih aktivnosti za akciju sadnje, koja se organizovala na prostoru Lješkopoljske (Male) Gorice, dogodilo da mu je sa automobila otpao lijevi zadnji točak.

“Postoji opcija da neko time želi da pošalje neku poruku. I ranije je bilo situacija da mi budu probušene gume na automobilu, ali ne i da, na ispravnom vozilu, otpadne točak kojem su odvijeni svi šrafovi, a koje je nedavno uredno prošlo tehnički pregled. Samo sam želio da sa ovom činjenicom upoznam javnost, nijesam obavijestio policiju jer vjerujem da ne postoji mogućnost da bi se moglo utvrditi činjenično stanje”, kazao je Vujisić.

Dodao je da je ranije podnosio prijave zbog napada, te da su one ostale bez epiloga.

Upitan za savezništvo građanskih aktivista i opozicije u Crnoj Gori nakon promjene vlasti 30. avgusta 2020., Vujisić ističe da ono može da postoji, naročito u kontrolnim mehanizmima.

“Promijenile su se političke partije na vlasti, ali imamo ista dešavanja, što znači da se možda dio kriminalnih struktura samo ‘nakačio’ na određeni drugi dio političkih partija. Mi smo, u stvari, društvo koje je shvatilo da smo nakon promjene vlasti dobili više slobode, ali i da moramo da gradimo sistem i institucije. Političari su zaboravili na obećanja, a suština je da moramo tražiti od njih da rade u javnom interesu a ne za svoj džep”, poručuje Vujisić.

Jokić: Podnošenjem prijave najbolje štitimo sami sebe

Preuzimanjem inicijative i podnošenem prijava za napade, sami sebi možemo najbolje pomoći, jer bi se načekali da država institucionalno reaguje po službenoj dužnosti, onako kako je zakonom propisano, ističe aktivistkinja za ljudska prava Bojana Jokić.

Jokić navodi da LGBT forum podnese godišnje više od 200 ovakvih prijava.

“To bude i mnogo više. Bude oko 200 procesuiranih predmeta za prekršajna ili krivična djela koja prijavimo, i na taj način se, kroz državne mehanizme sami štitimo”, objašnjava Jokić.

Ona je podsjetila da su se u LGBT forumu, od svog osnivanja, susrijetali sa vrlo ozbiljnim krivičnim djelima.

“Bilo je situacija gdje su se osnivači LGBT foruma suočavali sa veoma agresivnim fizičkim napadima od strane homofobnih osoba i dobijali veoma teške tjelesne povrede, te smo tako ustalili praksu da sve prijavljjemo. Kasnije smo došli na ideju da pratimo društvene mreže i oformimo tim za praćenje govora mržnje, i na kraju je od toga nastao jedan sveobuhvatan program na koji, kao NVO, fokusiramo naše djelatnosti”, istakla je Jokić.

Dodala je da LGBT forum ima dobru saradnju sa policijom i mišljenja je da bi za svaki napad trebalo podnijeti prijavu, makar preventivno.

Odgovarajući na pitanje koliko vlast razumije što je to aktivizam, Jokić navodi da je njihov primarni posao da konstruktivno kritikuju vlast.

“Kako bi poboljšali društvo, težimo ka tome da svakoj opoziciji budemo saveznici u konstruktivnim sugestijama, kako bi poboljšali društvo i status građana, a svakoj vlasti nastojimo da budemo korektivni faktor. Tu smo da korigujemo stvari u javnim politikama. Civilni sektor se vodi principima i opštim interesom, a ne političkim ili ideološkim stavovima”, poručila je Jokić.

Čogurić: Nasilje dominira u Crnoj Gorisistem je ostao isti

Nakon što sam sam kontaktirana od strane lica koje sam prijavila za nelegalno odlaganje otpada, odlučila sam da podnesem prijavu protiv organa koji je ugrozio moja prava, ali je država, odnosno u mom slučaju opština, odbila da to sama uradi, pod izgovorom da nema osnova za podnošenje iste. Tada sam angažovala advokata i privatno podnijela prijavu, koji je naravno, našao osnov za njeno podnošenje, kazala je  novinarka i ekološka aktivistkinja, Ivana Čogurić.

Navodeći primjer kolege aktiviste Boška Pavićevića, kojem je nedavno polomljena vilica u napadu, Čogurić ističe da je došao momenat kada svi moramo da se zapitamo gdje smo, gdje živimo, kada, kako kaže, svjedočimo da je nasilje nešto što dominira u Crnoj Gori.

“Ako su naši funkcioneri spremni da se pobiju u Skupštini, zašto bi se građani libili istog”, pita Čogurić.

Govoreći o periodu nakon 30. avgusta 2020. i odnosu opozicionih partija prema građanskim aktivistima, Čogurić navodi da smatra da je situacija u načinu ophođenja nepromijenjena.

“Nakon mjeseci pokušaja da performansom skrenemo pažnju Opštini Nikšić na deponiju na samom ulasku u grad, oni su se oglasili tvrdnjom da nas finansira DPS, što znači da se građaninu koji pokušava da izrazi nezadovoljstvo momentalno lijepi etiketa. To nije dobro. Mi smo u ovoj državi hronično nezadovoljni. Bili smo nezadovoljni i prije trideset godina, nezadovolnji smo i danas, zato što je sistem ostao isti”, objašnjava Čogurić.

Naglašava da su institucije uništene a promjene minorne, te da su građani fokusirani na preživljavanje.

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.