Viši sud u Podgorici donio je danas presudu po kojoj je država Crna Gora dužna da plati 3.000 eura Podgoričaninu Vladu Bulatoviću.
Bulatović je, naime, prije tri godine na portalu “Udar” označen kao doušnik srpske Bezbjednosno-informativne agencije (BIA).
Podgorički Viši sud je u ponovnom postupku, postupajući po rješenju Vrhovnog suda, preinačio svoju prethodnu presudu i novom, koju je donio danas, potvrdio onu prethodno donijetu od strane Osnovnog suda u Podgorici.
“Agencija za elektronske medije (AEM) je izgubila spor povodom portala ‘Udar’. Ostalo je samo da isplate ‘radnika’”, kazao je, u izjavi za PRESS, Bulatović.
Prema njegovim riječima, iz ove presude treba da se izuči “nešto pametno”, te da se “nikad više ne desi da se institucije države Crne Gore zloupotrijebe od strane političko-finansijske mafije”.
On je najavio i da će, uskoro, pokrenuti novu tužbu.
“Da li će krivično odgovarati svi oni kojima je bila dužnost u AEM-u da reaguju – vidjećemo. Poslije 24. maja, kada se skine veo tajne sa podnijete tužbe SDT-u, od strane bivšeg direktora Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) Dejana Vukšica, krećem u novu tužbu protiv sljedeće odgovorne institucije. Naravno, ima i imaće tu još dosta posla u pretvaranju ‘krive linije u pravu'”, ispričao je on.
Bulatović naglašava i da će, kada je ovaj slučaj u pitanju, dati sve od sebe da se sve rasvijetli do kraja, kako u budućnosti ne bi postalo pravilo i normalnost da se građani, bez ikakvog dokaza, proglašavaju za špijune stranih obavještajnih službi.
“Što je do mene – radim i radiće se, a na državi Crnoj Gori je da pronalazi štetočine u institucijama i da ih, sa argumentima i jasnim, konkretnim dokazima procesuira i primjereno kažnjava”, poručio je Bulatović u izjavi za PRESS.
Njegov advokat, Nikola Angelovski, u izjavi za TV ADRIA ocijenio je da je ova presuda potvrda stava koji on i Bulatović imaju od početka – država je ta koja je bila odgovorna i koja nije spriječila rad pomenutog portala.
„Država je ovom presudom dužna da isplati novčani iznos od 3.000 eura mom tužiocu i da nadoknadi troškove postupka. Ovdje je značajno to što je ova presuda ta koja uspostavlja sudsku praksu u ovakvim slučajevima i gdje će u svakom budućem slučaju, ukoliko bi se desila ovakva postupanja i ovakav rad neregistrovanih portala, država biti odgovorna za štetu koja nastupi ljudima koji se nađu na takvim portalima na kojima bi bile objavljivane ovakve laži i podmetačine kao što su objavljivane na ovom portalu“, istakao je Angelovski za ADRIU.
On smatra da će ova presuda, u velikoj mjeri, uticati na dalja dešavanja vezana za slučaj portala ,,Udar“.
„Vjerujem da nakon ove presude svi oni koji su bili neodlučni i koji nijesu vjerovali da će jedan ‘mali čovjek’, uz pomoć advokata, pobijediti sistem – odlučiti da tuže državu zbog istih stvari koje su njima učinjene na ovom neregistrovanom portalu“, kategoričan je Angelovski.
On je danas Sudskom i Tužilačkom savjetu Crne Gore poslao zahtjev za skidanje oznake “tajno“ sa krivične prijave koju je SDT-u podnio bivši direktor ANB-a Dejan Vukšić, kao i sa svih relevantnih podataka, koji su proslijeđeni pravosudnim institucijama, vezanih za portal “Udar“.
Podsjećamo, bivši premijer Crne Gore Dritan Abazović kazao je, nakon suđenja u Osnovnom sudu u Podgorici, gdje je i svjedočio, da je administrator portala “Udar” bio službenik ANB-a Filip Đuranović, kao i da je ovaj portal objavljivao materijal koji je sačinila ‘tajna pratnja’.
Abazović je, u pomenutom iskazu u koji je PRESS imao uvid, naveo i da su materijali koje je prikupljala ANB, putem primjene mjera tajnog nadzora, završavali na pomenutom portalu.
Na čelu tajne pratnje tada, izjavio je on, bio je Srđan Pavićević.
Abazović je ustvrdio i da je, dok je bio na poziciji koordinatora svih bezbjednosnih službi, dao saglasnost da se sve što je u domenu povezanosti ANB-a i portala “Udar” istraži.
„Nakon toga ANB je počela sistematsko dublje istraživanje vezano za ovaj slučaj, a o čemu sam ja i obaviješten i što ću sad saopštiti. Glavno saznanje koje ja imam jeste da su materijali koje je radila tajna pratnja ANB-a završavali na portalu Udar. Tada na čelu tajne pratnje ANB-a je bio gospodin Srđan Pavićević. Isto tako saznanja govore da je šef drugog sektora, koji je zadužen za borbu protiv organizovanog kriminala, na čijem čelu je bio gospodin (Danilo) Grozdanić, vršio određene aktivnosti iako za iste nije imao pisani nalog neposredno nadređenog”, ustvrdio je Abazović.
On je pojasnio i da je „fleška, koja je ovdje “najvažnija stvar”, a na kojoj su bile dokumentovane fotografije praćenih osoba, završila kod tadašnjeg direktora ANB-a Dejana Peruničića”.
Autor: Milovan Marković