Kad se dva psa sretnu, često stavljaju nos pod rep jedan drugome. A svako ko živi u kući s više mačaka reći će vam da mačke redovito njuše stražnjicu drugih mačaka. Zašto onda psi njuše stražnjicu jedni drugima? Ispostavilo se da postoji dobar razlog iza ove opsesije njuškanja, prenosi Index.hr.
“Psi mogu odrediti zdravstveno i reproduktivno stanje drugog psa, identifikovati što su jeli i doznati sve što ih zanima na osnovu mirisanja stražnjice jedan drugome”, rekla je Elen Furlong, izvanredna profesorica psihologije koja se specijalizovala za životinje na Univerzitetu Transilvanija u Leksingtonu, Kentaki za portal Live Science.
Parenje takođe igra ulogu. “Mužjaci takođe mogu provesti više vremena njuškajući ženke radi informacija o njihovom reproduktivnom statusu”, rekla je Furlong. Ali kako je moguće da psi prikupe sve te informacije iz jednostavnog njuškanja stražnjice?
Izlučevine iz analnih vrećica služe kao hemijski komunikacijski signal između pasa
Godine 1976. objavljena je studija o psima i kojotima. Studija je otkrila da dvije male vrećice (analne vrećice), po jedna sa svake strane psećeg anusa ispuštaju koktel smrdljivih hemikalija, uključujući trimetilamin, oštru propionsku kisjelinu i maslačnu kiselinu. Ove izlučevine iz analne vrećice vjerovatno služe kao hemijski komunikacijski signali između pasa, prema studiji objavljenoj 2021.
Svaka hemikalija koju ispusti pas vjerovatno će prenijeti određene informacije drugom psu, ali naučnici tek trebaju dekodirati ovaj mirisni kod. Studija objavljena 2023. donekle je napredovala u dekodiranju ovog hemijskog jezika upoređujući izlučevine analne vrećice mužjaka i ženki. Utvrđeno je da određene hemikalije ispuštaju samo ženke, a druge samo mužjaci.
Istraživači su takođe zabilježili mnogo varijacija u otpuštenim hemikalijama i njihovim koncentracijama među psima istog pola. Ovo sugeriše da parametri osim pola utiču na profil mirisa psa, rekli su istraživači.
Dakle, pas nanjuši mješavinu hemikalija u drugom psu. Zahvaljujući svom daleko superiornijem nosu, psi mogu prepoznati pojedinačne mirise u mješavini i otkriti ih u znatno manjim koncentracijama od ljudi. “Pseći njuh je 10.000 do 100.000 puta bolji od našeg”, rekla je Furlong.
Slično funkcionišu i mačke
Mačji njuh takođe daleko nadmašuje ljudski. Istraživanja pokazuju da je otkrivanje mirisa ključno za ponašanje mačaka i cjelokupnu dobrobit mačaka, rekla je Kristin Vitale, docentkinja na Univerzitetu Unity Environmental University u Mejnu.
Poput pasa, mačke imaju male žlijezde koje proizvode hemikalije s posebnim mirisima. “Na osnovu mirisa stražnjice druge mačke, mačka može prepoznati je li joj ta jedinka poznata ili nepoznata, kao i pol mačke, pa čak i njihov reproduktivni status”, rekla je Vitale i dodala: “Mačke koriste miris za prepoznavanje društvenih partnera i komunikaciju s njima”.