Margo Fontejn (engl. Margot Fonteyn; Rejgat, 18. maj 1919 — Panama, 21. februar 1991) je bila engleska primabalerina asoluta i jedna od najcjenjenijih baletskih umjetnica svoga doba (sredina 20. vijeka) u svijetu.
Biografija
Rođena je kao Margaret Pegi Hukam. Otac joj je bio Englez, baba po majci Irkinja, djed Brazilac i prezivao se Fontes. Kasnije će, odmah na početku karijere, odlučiti da se publici predstavi kao Margo (promjenom svog imena) Fontejn (transformacijom prezimena majčinog oca). Po povratku porodice u Englesku, majka nju i brata upisuje na časove baleta, kako bi popravili držanje.
U Rojal balet biva primljena kada joj je bilo 16 godina, odmah po završetku obrazovanja, koje je bilo najkvalitetnije moguće – predavale su joj Olga Preobraženskaja i Matilda Kšesinskaja. Njena karijera trajala je veoma dugo – poslednji put poklonila se publici u svojim ranim 70-im.
Karijera
Već u prvim godinama karijere osvojila je uloge Žizele, Odete/Odilije, i možda najvažniju u karijeri – ulogu princeze Aurore. Ovom ulogom će nakon završetka Drugog svjetskog rata otvoriti prvu poslijeratnu sezonu i prvu sezonu Rojal baleta u Kovent Gardenu.
U narednim decenijama odigrala je mnoge uloge, gostovala na gotovo svim svjetskim pozornicama. Partneri su joj bili Robert Helpman, Majkl Somis, Rudolf Nurejev i drugi.
Gostovanje u Beogradu
Beogradska publika vidjela je Margo Fontejn ranih pedesetih, u ulozi Odete/Odilije u predstavi Labudovo jezero, u koreografskoj postavci Nine Kirsanove. Labudovo jezero je vraćeno na scenu na osnovu sjećanja koreografkinje i mogućnosti mladog poslijeratnog ansambla, čija većina članova nije nikada ni vidjela ovu predstavu. Margo Fontejn je tokom boravka u Beogradu radila sa domaćim umjetnicima na prečišćavanju drugog čina koji je nakon njenog boravka igran u originalnoj koreografiji Petipa/Ivanov. Tom prilikom je izbačen i lik Odilije-ciganke, koji u originalnom libretu ne postoji, a koji je do tada igran u beogradskoj predstavi.
Privatni život
Bila je udata za kompozitora Lamberta, a potom za panamskog diplomatu dr Roberta Arijasa, koji je bio povrijeđen u atentatu 60-ih godina i nakon toga do kraja života bio nepokretan.
U 35. godini života, dakle 1954. godine, engleska kruna je odlikuje titulom Dame.
Izvor: Wikipedia