- Revolver – The Beatles (1966)
Izdat je u drugoj polovini 1966. godine dok je Grupa još uvek svirala na koncertima. Predstavlja prekretnicu posle koje dotadašnja muzika dobija intelektualno utemeljenje i posle koje su bili mogući svi muzički pravci koje poznajemo u rok muzici. Neko je odavno rekao: „Svi mi, pojedinačno ili grupno, pokušavamo da snimimo svoj Revolver ali ne uspevamo“ Svaka od 14 pesama (a nijedna nije duža od tri minuta) odredila je buduće tokove moderne muzike a prva koja je snimljena nekog aprila 1966 godine „Tomorrow never knows“ deluje kao muzika koja tek treba da bude snimljena. Posle Revolvera prirodni nastavci i razrada bili su Sgt. Pepper’s, White Album i Abbey Road.
PS. Postoje pet najboljih albuma The Beatles: Rubber Soul, Revolver, Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band, White Album i Abbey Road. I svaki od njih može biti na prvom mjestu najboljih albuma. Zavisi od raspoloženja.
2. Velvet Underground and Nico (1967)
Ne postoji ploča koja je imala manji tiraž ali je, zato, skoro svaki kupljeni primerak uticao na formiranje neke grupe. Rudimentarna muzika uz opore stihove Lu Rida u pakovanju Endi Vorhola otkrila je pravo lice njujorških i inih američkih ulica.
3. John Lennon Plastic Ono Band (1970)
Posle godina korišćenja tableta, marihuane, LSD-a i heroina i raspada Bitlsa, Lenon je nakon psihijatrijskih seansi „Primarnog krika“ Artura Džanova snimio neke od najpotresnijih i samorazotkrivajućih pesama u istoriji muzike obračunavajući se sa svim svojim demonima i idolima, od oca i majke, političkog establišmenta, radničke klase pa do odricanja i samih Bitlsa. Tri muzičara (Lenon, Star i Vurman) kasne 1970. godine stvaraju krajnje gorku, oporu i iskrenu muziku anticipirajući pojavu panka nekoliko godina kasnije.
4. Closer – Joy Division (1980)
Od samih početaka Joy Division se nije mogao uklopiti u ijedan od muzičkih trendova kasnih sedamdesetih i ranih osamdesetih. Njihova samosvojnost je doprinela stvaraju ledenog albuma „Unknown pleasures“ posle koje je sledio još zlokobniji „Closer“ koji je bio skoro pa javno pismo o psihičkom stanju i namerama Iana Kertisa koji će izvršiti samoubistvo pre izlaska albuma. Ostali članovi grupe su, oslobođeni tereta, uspeli da nastave i stvore mnogo optimističkiju muziku koju znamo pod imenom „New Order“.
5. Darkness on the Edge of Town – Bruce Springsteen (1978)
Ako želimo da čujemo a i shvatimo pravu Ameriku zemlju izneverenih nada, bolnog odrastanja i sazrevanja, tragova automobilskih guma po prašnjavim ulicama negde u noći na ivici Nju Džersija, to je jedino moguće uz ovaj Gazdin najbolji album.
Nije bilo mesta za Heroes – Bowie; Remain in Light Talking Heads-a, OK Computer Radiohead-a, LA Woman The Doorsa, Led Zeppelin IV, Close to the Edge grupe Yes , Let it Bleed Rolling Stones-a i mnoge druge.
Boban Savković je arhitekta, urbanista i urednik portala Pulse. Rođen je u Prištini.
Autor: Dragan Leković