Oko osam odsto ljudske DNK se sastoji od genetskih sekvenci dobijenih od drevnih virusa.
Ove sekvence, poznate kao humani endogeni retrovirusi (ili Hervs), datiraju stotinama hiljada, do miliona godina – a neke su čak prethodile pojavi Homo sapiensa, prenosi IFL Science.
Najnovije istraživanje ukazuju na to da neke drevne virusne DNK sekvence u ljudskom genomu imaju ulogu u osjetljivosti na psihijatrijske poremećaje kao što su šizofrenija, bipolarni poremećaj i veliki depresivni poremećaj.
Hervs predstavljaju ostatke ovih infekcija sa drevnim retrovirusima. Retrovirusi su virusi koji ubacuju kopiju svog genetskog materijala u DNK ćelija koje inficiraju.
Ovi virusi su nas vjerovatno zarazili više puta tokom naše evolucione prošlosti. Kada su se ove infekcije desile u spermatozoidima ili jajnim ćelijama koje su stvorile potomstvo, genetski materijal ovih retrovirusa se prenosio na sledeće generacije, postajući stalni dio naše loze.
U početku su naučnici smatrali da je Hervs „otpad DNK“ – djelovi našeg genoma bez vidljive funkcije. Ali kako je naše razumijevanje ljudskog genoma napredovalo, postalo je očigledno da je ovaj takozvani otpad DNK odgovoran za više funkcija nego što se prvobitno pretpostavljalo.
Mnogo je gena uključenih u psihijatrijske poremećaje – a hervs su samo dio ove slagalice. Njihov precizan uticaj na moždane ćelije i na osjetljivost osobe na određene psihijatrijske poremećaje zahtijeva dalja istraživanja.
Izvor: N1