ESPAD istraživanje 2019. ukazuje da je svaki peti učenik probao elektronske cigarete bar jednom do svoje šesnaeste godine, značajno više dječaka nego djevojčica (27% dječaka, 13% djevojčica), saopšteno je za portal Adria iz Instituta za javno zdravlje. Kako su naveli, taj broj iz godine u godinu raste, a još uvijek ne postoji dovoljan broj istraživanja o praćenju negativnih uticaja emisija e-cigareta po zdravlje.
Oni su upozorili da je, od 2014. godine, u svijetu primjetan trend smanjenja broja korisnika tradicionalnih duvanskih proizvoda, posebno među pripadnicima mlađe populacije.
“Duvanske kompanije kontinuirano traže nove mogućnosti za plasiranje svojih proizvoda i prosto su preplavile tržište sa novim proizvodima, koji uključuju i pomenute e-cigarete. Prevalencija upotreba „novih duvanskih proizvoda“ je značajno povećana u poslednjoj deceniji ovog vijeka, pri čemu se promovišu kao „manje opasni“ “sigurniji“ „pomažu u odvikavanju od upotrebe duvana“ i slično. Upotreba navedenih proizvoda je posebno izražena među djecom i mladima, jer su i proizvodi prilagođeni, prvenstveno njima”, napominju iz Instituta.
Mladi započinju “pušačku karijeru” sa e-cigaretama
Napomenuli su da još uvijek ne postoji dovoljan broj istraživanja o praćenju negativnih uticaja emisija e-cigareta po zdravlje, a postojeća su pokazala da novi duvanski proizvodi sadrže čitav niz različitih hemijskih supstanci, koje izazivaju vrlo negativne efekte po zdravlje korisnika, posebno kada je riječ o djeci i mladima.
“Osim toga, iskustva dokazuju da pomenuti proizvodi nisu korisni u odvikavanju od duvana, jer veliki broj mladih korisnika započinje svoju pušačku karijeru sa ovim proizvodima, a da prethodno nisu koristili tradicionalne duvanske proizvode”, dodaju oni.
Iz Instituta su upozorili da se negativni efekti po zdravlje korisnika objašnjavaju sastavom e-cigareta, koje pored nikotina, sadrže ogroman broj hemijskih supstanci, koje su vrlo toksične i kancerogene, zbog čega izazivaju patološke promjene u organizmu.
“Danas postoje dokazi da se u sastav e-cigarete dodaje oko 16000 aroma, čija upotreba je u potpunosti zabranjena u nekim zemljama. Dodavanjem aroma se vrši prilagođavanje duvanskih proizvoda djeci i mladima, mijenjajući opori ukus i neprijatni miris duvana”, upozoravaju oni.
Upotreba ovih cigareta sve više rasprostranjenija među mladima
“Istraživanja koja su rađena vezano za upotrebu e-cigareta pokazuju da je upotreba ovih proizvoda sve rasprostranjenija među mladima oba pola. U Crnoj Gori je analizirana upotreba e-cigareta među mladima (GYTS – 2017.) i pokazalo se da je bilo 2,2% korisnika istih, od čega 2,8% dječaka i 1,7% djevojčica. Međutim, od tog perioda (2017. godina) je značajno povećan broj korisnika navedenih proizvoda među ovom populacionom grupom, naročito nakon 2019. godine, kada je započela implementacija novog Zakona o ograničenju upotrebe duvanskih proizvoda. Poptunu primjenu ograničavajućih normativnih mjera je onemogućilo korišćenje „novih duvanskih proizvoda“, kao što su IQOS, snus, snuf, nikotonske vrećice, vodene lule i slično”, ističu iz IJZ.
Oni su podsjetili i da je Crna Gora Zakonom o ograničenju upotrebe duvanskih proizvoda iz 2019. godine zabranila upotrebu „novih duvanskih proizvoda“, bez eksplicitne definicije navedenog pojma.
“Iskustva pokazuju da su mladima ovi proizvodi dostupni, u smislu mogućnosti kupovine i cijena na tržištu”, dodaju oni.
35,4 odsto odraslih puši
Prevalencija upotrebe duvanskih proizvoda u Crnoj Gori među odraslom populacijom starosti od 15 do 64 godine iznosi 35,4 odsto, naveli su iz IJZ.
“Pored toga, 17,1% populacije je barem jednom tokom života koristilo duvanske proizvode, što znači da je 47,6% stanovništva tokom života potpuno apstiniralo od pušenja. Prevalencija pušenja među polovima iznosi 36,2% među muškarcima i 34,5% među ženama. Ipak, prevalencija pušenja među mlađim ženama, starosti između 15 i 24 godine, je za 1% veća nego među muškarcima iste starosti”, navode oni.
Izvor: Adria