U Domu kulture u Svrljigu (Srbija), pod sloganom “Ima nas”, u subotu 08. juna 2024. godine održan je prvi kongres grupe građana iz Srbije koji se izjašnjavaju kao Jugosloveni.
Na kongresu koji je organizovao Narodni pokret “Jugosloveni” su, kako navode u saopštenju dostavljenom PRESS-u, bili prisutni delegati iz dvanaest gradova iz Srbije.
Delegati su bili iz Beograda, Obrenovca, Niša, Kruševca, Lapova, Svrljiga, Kragujevca, Knjaževca, Sremske Mitrovice, Novog Sada, Prištine i Prizrena.
Kongresu je prisustvovao i delegat iz Bara (Crna Gora) sa pravom glasa i diskusije.
“Poslije diskusije i izlaganja jednoglasno je usvojen ‘Referat o jugoslovenskom nacionalnom pitanju’ i najvažniji dokiment Prvog kongresa ‘Deklaracija o jugoslovenskom nacionalnom pitanju’. Uz usvojen zaključak diskutovalo se po tačkama dnevnog reda ‘Organizovanje jugoslovenske omladine’ i ‘Zadaci Pokreta u cilju ostvarivanja dugoročnih ciljeva'”, navodi se u saopštenju dostavljenom PRESS-u.
U svrhu jačanja i povezivanja jugoslovenske zajednice dogovoreno je formiranje stalnog centra kao mesta okupljanja jugoslovenske zajednice kao i pokretanje radio-stanice i već je formiran tim za realizaciju tog projekta.
Tekst “Deklaracije o Jugoslovenima i jugoslovenskom nacionalnom pitanju“, koji je usvojen na pomenutom Kongresu, prenosimo u cjelosti:
“Mi, Jugosloveni koji živimo u Republici Srbiji i koji smo okupljeni u Narodnom pokretu ”Jugosloveni” koji je i od strane države Srbije prepoznat kao reprezentativan u odnosu na našu zajednicu ovom Deklaracijom iskazujemo svoje namere:
• Jugosloveni postoje u Republici Srbiji i okupljeni su u i oko Narodnog pokreta ”Jugosloveni”
• Jugosloveni ostaju lojalni stanovnici Republike Srbije uz puno poštovanje njenog Ustava i ostalih pravnih akata
• Jugosloveni neće tražiti svoju pokrajinu niti autonomiju oblasti u kojima žive
• Jugosloveni traže zaštitu imena svoje zajednice kao i zaštitu Ustavom zagarantovanih prava isticanja i popularizacije svojih nacionalnih simbola (zastave i himne), kulture i tradicije dobijanjem statusa nacionalne manjine u Republici Srbiji
• Jugosloveni, uzimajući u obzir svoju istorijsku ulogu kao i kulturno jezgro uz koje smo se, kao nacija formirali i opstali, mogu biti značajan i nezaobilazan faktor pomirenja između nacionalnih zajednica koje su, naizgled nepomirljivo, međusobno zavađene podelama koje su suprotne tradiciji i nasleđu nas Jugoslovena i naše otadžbine, Jugoslavije
Uzimajući sve navedeno u obzir, Kongres Narodnog pokreta ”Jugosloveni” usvaja datu Deklaraciju i overava je potpisima prisutnih delegata na posebnom papiru koji, zajedno sa ovom Deklaracijom, čini neodvojivu celinu.”