- Miladin Šobić „Umjesto gluposti” (1982)
Crnogorac sam poreklom, ali rođen i odrastao u Kragujevcu, gradu industrije i rokenrola, koji je po tome, ali i mentalitetski jako sličan Nikšiću. Za jedan od mojih prvih dodira sa crnogorskom muzikom zaslužan je upravo genijalni Nikšićanin Miladin Šobić i njegov album „Umjesto gluposti”, čija je svaka pesma vešto izbrušeni brilijant, a moj apsolutni favorit je naslovna numera, čije sam stihove mnogo puta proživeo.
2. Bijelo dugme „Bitanga i princeza” (1979)
Usred „virtuoznog rata” dva kultna jugoslovenska benda – Bijelog Dugmeta i kragujevačkog Smaka, Sarajlije objavljuju remek delo koje posebno ističe Bregovićev smisao za kompoziciju/aranžman i neverovatno sviranje bubnjara Điđija Jankelića. Njih dvojica, maestralni klavijaturista pok. Vlada Pravdić, basista Zoran Redžić i legendarni Željko Bebek, svaku pesmu su učinili svojevrsnim domaćim zadatkom za generacije muzičara koje će doći. Moji favoriti među pesmama sa ovog albuma su „Kad zaboraviš juli” i „Ipak, poželim neko pismo”.
3. Ekatarina Velika „Ljubav” (1987)
Brojnim pesmama su jugoslovenski muzičari pokušavali da upozore na spolja nametnutu sudbinu SFRJ (s unutrašnjim izvođačima radova). Dugme je pevalo „Pljuni i zapjevaj moja Jugoslavijo” i „(Čiribilibela) ako se sutra zarati”, Novković „Biće rata kažu svi”, a EKV je na izuzetnom albumu „Ljubav” iz 1987. godine objavio kultnu „Zemlju”. Riječ je samo o jednoj od savršenih numera sa ovog neponovljivog izdanja, koju doživljavam kao svojevrsno podsjećanje na narušeno bratstvo i jedinstvo kombinovano sa emigracionim trendom kod mladih i Šantićevom porukom „Ostajte ovdje”. Pored navedene, moj favorit s ovog albuma je numera „Sedam dana”.
4. Rani mraz „Mojoj mami umesto maturske slike u izlogu“ (1979)
Jedan od onih albuma koje sam najviše voleo kao klinac i koji su me naučili da zabavna muzika treba da bude, pre svega – ZABAVNA, ali i promišljena. Večni Đorđe Balašević, Bilja Krstić i ekipa snimili su u mladosti izuzetnu ploču sa uglavnom veselim pesmama koje kupuju na prvu notu, a među kojima se posebno ističu „Neki novi klinci“, „Uvod“, „Drago mi je zbog mog starog“ i „Uticaj rođaka na moj životni put“. Album satkan od nostalgije koji za mene ima veliku emotivnu vrednost.
5. Riblja čorba „Buvlja pijaca“ (1982)
Postoji li film koji je bolje opisao svakodnevicu Jugoslavije osamdesetih godina prošlog veka od „Tesne kože“ Siniše Pavića i Miće Miloševića, kao i bolje uklopljeni soundtrack koji je ovoj komediji podario album Riblje čorbe „Buvlja pijaca“? Teško. Četvrti studijski album kultnog benda obiluje kvalitetnim pesmama koje potpisuju Bora Đorđević, Momčilo Bajagić i pok. Rajko Kojić, a posebno se izdvajaju „Ja ratujem sam“, „U dva će čistači odneti đubre“, „Kad ti se na glavu sruši čitav svet“, „Pravila, pravila“ i „Dobro jutro“.
Ovo su albumi koje sam izdvojio na prvu loptu, svestan da nisam pomenuo ni Azrine „Filigranske pločnike“, ni „Mentalnu higijenu“ Atomskog skloništa, Točkove instrumentalne albume, „Crnu damu“ njegovog Smaka, „Akustičnu traumu“ grupe Leb i sol… Mnogo je ex YU albuma koji su mogli da svrstaju među najbolje svog vremena. Žalosti to što ih sa ovog područja danas više nema.
Igor Perović (1974), crnogorski muzičar i (ko)autor pjesama objavljenih na sedam albuma i nekoliko kompilacija. Suosnivač/član grupa Grim, Krug, Jesenjin i Hanibal, bliski saradnik Boža Bulatovića i pok. Svetlane Raičković. Dugogodišnji novinar, najprije kao reporter u Pobjedi i urednik muzičke rubrike, a zatim i portala, urednik časopisa Glasnik Privredne komore Crne Gore, pasionirani kvizaš…
Autor: Dragan Leković