Ono što je iza Nikole Tesle ostalo najveća je naučna ostavština na svijetu, s više od 160.000 originalnih dokumenata, rekao je Branimir Jovanović, autor knjige “Tesla – duh, djelo, vizija”, dosad najopsežnijeg djela o ovom naučniku koji je promijenio svijet.
Tesla je prije 100 godina predvidio nestabilnost u kojoj danas živimo, istakao je.
Jovanović je u emisiji Dan uživo na N1 rekao da istraživanje traje više od 40 godina i da je pokušao da otkrije istinu o Tesli. Dodao je da se nevjerovatno blago nalazi u Beogradu, u Muzeju Nikole Tesle.
“Riječ je o ostavštini od preko 160.000 originalnih dokumenata, najvećoj naučnoj ostavštini u svijetu. Za Ajnštajnom je ostalo oko 90.000 dokumenata, za Leonardom 10.000, a za Geteom oko 80.000”, istakao je.
Jovanović kaže da, iako se o Tesli uglavnom govori kao o tehnološkom geniju, filozofsko-socijalni aspekt njegovih misli i djela je vrlo zanimljiv.
Tesla je prije 100 godina rekao da zapadna civilizacija pokušava da riješi samo društveni aspekt života, ali da bi bila održiva, morala bi da riješi moralne i duhovne aspekte koje u tom trenutku sve više zanemaruje. Ako nastavi da ide u ovom smjeru, završiće kao i sve velike civilizacije – u propasti, riječi su naučnika koje je prenio Jovanović.
Predvidio je, kaže, i nestabilnost u kojoj živimo.
Tesla je u sebi imao protivrječnosti – bio je genije, ali i živ čovjek s ličnim problemima, rekao je Jovanović
“Vjerovao je da su duša i duh atributi tijela te da nestankom tijela nestaju i duh i duša”, rekao je autor knjige o velikom naučniku, navodeći da Tesla nije bio vjernik, ali da je pripadao očevoj vjeri.
Živio je na nivou uma i na nivou srca. Njegov um pripadao je metafizici Zapada, ali srcem je pripadao tradiciji i pravoslavlju, rekao je Jovanović o Tesli.
Izvor: N1 Srbija