Iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove saopštili su Gradskom portalu da su od početka godine sa tržišta uklonili oko 300 tona hrane i manje količine sjemenskog i sadnog materijala. Istakli su da većina inspektora, od 45 koliko ih ukupno ima, pojačanim intenzitetom vrši kontrole na primorju i da će tako biti do septembra.
Iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove su istakli da su njihovi inspektori u periodu od januara do juna mjeseca izdali zabrane za stavljanje na tržište za oko 300.000 kilograma hrane i manje količine sjemenskog i sadnog materijala.
„Ova količina robe je vraćena u zemlju porijekla ili uništena, a razlozi su rezidue pesticida iznad propisanih nivoa, neispunjavanje kvaliteta, neispunjavanje zahtjeva propisanih uredbom o informisanju potrošača, i dr. razlozi“, saopšteno je iz Uprave.
Što se tiče kazni, podsjetili su da, kaznena politika predviđa novčanu kaznu od minimum 500 eura za pravna lica, dok je minimalna 30 eura za odgovorno lice.
Ukazali su da se domaći proizvodi kontrolišu se kroz sistem „od njive do trpeze“, za svaku fazu postoje pravila, pa svi subjekti u poslovanju hranom moraju da znaju da ih primjenjuju.
„Subjekti u poslovanju hranom moraju poštovati sisteme dobre proizvođačke prakse koji su od značaja za bezbjednost hrane od primarne proizvodnje do finalnog proizvoda. Pravilna prerada, skladištenje i čuvanje su koraci kojima se doprinosi tome“, saopšteno je iz Uprave.
Iz ovog organa uprave su ukazali da su u deficitu sa brojem inspektora.
„Trenutno imamo oko 45 inspektora koji pokrivaju bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarnu oblast. Smatramo da bi povećanjem broja inspektora i bezbjednost hrane bila na još većem nivou“, kazali su iz Uprave.
U odnosu na trenutne aktivnosti Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove posebno su naznačili da je akcenat na turističkoj sezoni.
„Sa većom koncentracijom i prilivom turista i naši inspektori se u većem broju nalaze u turističkim centrima. Izazov je da sezona prođe u najboljem redu i da turisti i gosti jedu bezbjednu hranu. Većina inspektora će u tu svrhu biti na terenu do 31. avgusta, ali i dijelom u septembru, jer je to zadnjih godina mjesec kada ima određenog broja turista koji borave u Crnoj Gori“, zaključeno je iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.
Izvor: Gradski.me