Vršilac dužnosti Generalnog direktora Direktorata za krivično i građansko zakonodavstvo Božidar Čarmak u saopštenju povodom jučerašnje odluke Tužilačkog savjeta o smjeni glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića ocijenio je da je cio prosec zloupotrebljen u političke svrhe.
On između ostalog u saopštenju navodi da, “bez obzira na smjenu dosadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i dalje jednako zabrinjava cjelokupan predstojeći posao izbora novih nosilaca najviših pravosudnih funkcija pod okriljem većine koju će podržavati većina pod okriljem Demokratske partije socijalista”.
Čarmak ističe da je potupno obeshrabrujuće da pod dominantnim učešćem upravo tog političkog subjekta, neko bira nosioce pravosudnih funkcija, nosioce izvršne vlasti i da njome određuje zakonodavni kapacitet Skupštine.
Prema njegovim riječima sam legitimitet izbora izvršne vlasti, ali i nosilaca pravosudnih funkcija u ovoj situaciji biće veoma upitan.
Saopštenje prenosimo integralno:
“Obzirom da u javnosti vlada neprimjereno otimanje za zasluge u konstatovanju prestanka mandata Glavnog specijalnog tužioca, a imajući u vidu da je Direktorat za krivično i građansko zakonodavstvo od početka bio upoznat i uključen u pružanju dobrih usluga svim stranama u rješavanju ovog problema, u okviru Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava, želim da se oglasim i da stavim rezervu prema političkim interpretacijama i zloupotrebama ovog postupka.
Prvo, proces konstatovanja prestanka funkcije Glavnog specijalnog tužioca, podrazumjevao je prethodno odblokiranje i zakonito funkcionisanje Tužilačkog savjeta, započeto zakonodavnim izmjenama u Skupštini uz ogromnu podršku Vlade Crne Gore na čelu sa Premijerom. U tom smislu, Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava je u toku čitavog trajanja ovog procesa davalo podršku u vidu analiza, zapažanja, posredovanja i ekspertskih rešenja u skladu sa nalozima Vlade Crne Gore, kojom i dalje rukovodi premijer Zdravko Krivokapić
Osim toga, treba pošteno istaći da je preuzimanje rukovođenja Ministarstvom pravde, ljudskih i manjinskih prava od strane Premijera, znatno ubrzalo i konkretizovalo cjelokupan proces. Takođe, u okviru ovoga za primjetiti je snažan i kvalitetan uticaj novog člana Tužilačkog savjeta, državnog sekretara Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava kojeg je na to mjesto odredio Premijer po preuzimanju rukovođenja Ministarstvom, bez obzira što su svi članovi novog Tužilačkog savjeta do sada dali odličan doprinos.
Neobično je da potpredsjednik Vlade drži hitnu konferenciju za novinare o prestanku mandata Glavnog specijalnog tužioca, ako uzmemo u obzir da izvršna vlast u Tužilačkom savjetu ima samo jednog člana, a da je taj jedan član delegiran ispred Ministarstva kojim rukovodi Premijer, i sa kojim potpredsjednik Vlade nema nikakve veze.
Bez obzira na smjenu dosadašnjeg Glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića i dalje jednako zabrinjava cjelokupan predstojeći posao izbora novih nosilaca najviših pravosudnih funkcija pod okriljem većine koju će podržavati većina pod okriljem Demokratske partije socijalista.
Ovo ponovo imajući u vidu da je u obavezi Programa rada Vlade, dodijeljenog ovom direktoratu, i izrada nacrta Zakona o lustraciji, prema kome se kao jedan od legitimnih standarda za lustrativni osnov razmatra i objektivno učešće u koruptivnim djelatnostima upravo ove partije. Bez obzira na buduću sudbinu ovog zakona, njegove domašaje i opseg, on obavezuje Vladu i članove te Vlade kao dio usvojenog, potvrđenog i važećeg Programa njenog rada.
Potupno je obeshrabrujuće da pod dominantnim učešćem upravo tog političkog subjekta Demokratske partije socijalista, neko bira nosioce pravosudnih funkcija, nosioce izvršne vlasti i da njome određuje zakonodavni kapacitet Skupštine.
Javnost se još uvijek sjeća da je Glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić kome je juče prestao mandat, karijeru na toj poziciji započeo procesuiranjem visokog funkcionera Demokratske partije socijalista, koji se postupak u toku njegovog trajanja, a naročito izvršenja krivične sankcije potpuno razvodnio, a da je poslednji period završio tako što ga je javnost percipirala kao „advokata“ učesnika afere „Pandora papiri“, opet funkcionera Demokratske partije socijalista, pa će pored svega ta partija očigledno dominirati u izboru izvršne vlasti, ali i nosilaca pravosudnih funkcija.
Sam legitimitet izbora izvršne vlasti, ali i nosilaca pravosudnih funkcija u ovoj situaciji biće veoma upitan. Jedini način dobijanja ovakvog legitimiteta predstavlja održavanje vandrednih parlamentarnih izbora kako bi novi kadrovi na izvršnim i pravosudnim funkcijama, na kojima će ležati teret ogromnih obaveza, uživali elementarni legitimitet i povjerenje javnosti, bez snažnog uticaja Demokratske partije socijalista u njihovom izboru.
Usput rečeno, na istoj konferenciji potpredsjednik je naveo da je za neka zakonska rješenja postojala većina znatno iznad 41 poslanika.
Ovo je zanimljivo jer pokazuje da za nadogradnju osnovne većine od 41 nije potrebno rušenje Vlade, razrješenje predsjednika ili rukovodstva Skupštine i dovođenje institucija i društva u stanje nestabilnosti i krize. Pored toga, potpredsjednik Vlade je sinoć pokazao da nema podršku, a pogotovo ne sigurnu podršku niti jednog poslanika koji je birao Vladu čiji je potpredsjednik, osim podršku poslanika GP URA čiji je politički lider.
Najveći protivnici njegovih odluka su njegove kolege koje su birale Vladu čiji je potpredsjednik, a najoštriji među njima upravo oni građanske, evropske i evroatlanske profilacije, najsnažnije opredjeljeni u borbi protiv korupcije i prethodnog političkog sistema u velikoj mjeri zasnovanog na svemu tome.
Ako svi, dobiju sve, kako djeluje poruka nakon rušenja Vlade, samo da potpredsjednik bude premijer, onda je u takvom sistemu vrijednosti sve dozvoljeno, pa je to i pitanje kvaliteta budućih institucija. Takva podjela vlasti vodi apsolutnom zadovoljenju partikularnih interesa, ali i centrifugalnim odnosima koji će urušiti javni interes.
Izvjesnost primjene zakona je pod znakom pitanja u situaciji kad niko ne može vjerovati da će Demokratska partija socijalista kao objektivni motiv izrade Zakona o lustraciji koji je u Programu rada iste te Vlade i ovog direktorata, dozvoliti dolazak onih pravosudnih kadrova, koji će nezavisno procesuirati sistem korupcije i organizovanog kriminala, stvaranog u dugogodišnjem ambijentu dominacije upravo te političke partije.
Niko ne može vjerovati da upravo ta partija neće rukovoditi „dugom rukom“ dominantne podrške budućoj izvršnoj vlasti i izboru nosilaca pravosudnih funkcija.
Najzad, pozivam svoje kolege koje rukovode javnom upravom, bilo na pozicijama članova Vlade ili nekim drugim u ministarstvima i organima uprave, da svoje djelovanje usklade sa Programom rada koji su sami pisali, podržali i usvojili, i kojim su obavezali čitavu javnu upravu, kako bismo prekinuli zbunjivanje kako samih rukovodilaca i službenika obaveznih u ispunjavanju tog Programa, tako i sveukupne javnosti sa zainteresovanim građanima”.