Državna revizorska institucija (DRI) dala je negativno mišljenje na usklađenost prošlogodišnjeg poslovanja ambasada u Pekingu i Vašingtonu, te Generalnog konzulata Crne Gore i Stalne misije Crne Gore pri Ujedinjenim nacijama u Njujorku, a uslovno mišljenje u vezi sa aktivnostima koje se odnose na poslovanje ovih predstavništava dato je i Ministarstvu vanjskih poslova (MVP).
Ova četiri diplomatsko-konzularna predstavništva (DKP) državu su prošle godine koštala 1,8 miliona eura, od čega Ambasada u Kini 232.900, u Vašingtonu 525.700, Generalni konzulat u Njujorku 282.700, a Stalna misija pri UN 684.900 eura.
Kršenje propisa
Revizori su kontrolisali njihovo finansijsko poslovanje i utvrdili kršenje propisa o evidenciji i popisu državne imovine, korišćenju vozila i sprovođenju javnih nabavki, kao i neusklađenost sa internim aktima MVP koji uređuju njihovo poslovanje. Kod MVP je istovremeno utvrđeno kršenje propisa koji se odnose na poreze i doprinose, korišćenje službenih vozila te popis imovine.
DRI je dala preporuku da Generalni konzulat i Ambasada u Kini u koordinaciji sa MVP preispita cjelokupnu imovinu i uradi procjenu vrijednosti imovine koja je u upotrebi, a nema knjigovodstvenu vrijednost. Ambasada u Kini je u izvještaju o popisu za prošlu godinu navela da postoji manjak opreme te da to datira iz ranijeg perioda. U izvještaju se navodi da su još tokom popisa 2021. godine konstatovani brojni nedostaci i neslaganja, te da nije evidentirana oprema koja je trebalo da bude nabavljena za rezidenciju bivšeg ambasadora u Kini 2018. godine, kada je na toj poziciji bio Darko Pajović, iako je MVP dalo saglasnost i uplatilo pet hiljada eura za te potrebe.
Pregledom uzorkom odabrane dokumentacije koja se odnosi na nabavku opreme za rezidenciju, u većini slučajeva se nije moglo utvrditi na što se odnosila ili je za opremanje rezidencije vršena nabavka robe koja se ne može smatrati opremom za rezidenciju. Za određenu kompjutersku opremu – laptopove koji se ne upotrebljavaju, nije se mogao utvrditi izvor donacije, vrijednost i zašto nijesu bili korišćeni za potrebe aAmbasade, već su dva od tri donirana laptopa otpisana iz evidencije imovine – ukazuju revizori.
Manjak imovine
MVP, kako se zaključuje u izvještaju, nije reagovalo na navode iz Ambasade u Kini da postoji određeni manjak imovine, niti na to što je komisija navela da su i namještaj i oprema u lošem stanju. Ambasada nije dobila nikakvu povratnu informaciju, zbog čega su revizori dali preporuku da MVP donese odluku o rashodovanju neupotrebljive opreme te da zbog manjka opreme izda instrukciju za utvrđivanje odgovornosti.
U ambasadama u Vašingtonu i Pekingu uočeni su propusti u evidenciji konzularnih prihoda, zbog čega su revizori ukazali na njihovu obavezu da hronološki vode evidenciju o sprovedenim radnjama te usaglase evidenciju uplata sa podacima koje dostavljavaju MVP. Stalna misija pri UN mora da obezbijedi adekvatnu evidenciju o redovnom i prekovremenom radnom vremenu, imajući u vidu da nema evidencije o prisustvu lica koja su angažovana po ugovoru o pružanju usluga. Propusta je bilo i u dnevniku blagajne, odnosno u evidentiranju plaćanja u gotovini, zbog čega su revizori ukazali da ambasada u Americi i Generalni konzulat u Njujorku moraju izdavati potvrde o prijemu gotovine i evidentirati je u dnevniku. DKP nijesu bili ažurni u izvještavanju MVP o finansijskom poslovanju, a pojedine nabavke roba i usluga sprovodili su bez pribavljanja tri ponude.
Revizori su ukazali da MVP treba internim aktom definisati obaveze DKP, posebno u dijelu planiranja i izvršenja budžeta i izvještavanja o blagajničkom poslovanju, obavezama, depozitima za zakup stanova i sredstvima po osnovu povraćaja PDV-a. Osim toga, moraju obezbijediti da DKP popis obavljaju na propisanom obrascu te unaprijediti softver za evidenciju osnovnih sredstava, radi tačnijeg uvida u njihovu vrijednost.
Kolegijum kojim je rukovodio predsjedavajući Senatom Nikola N. Kovačević sa senatorom Zoranom Jelićem ovaj izvještaj dostaviće Vrhovnom državnom tužilaštvu u dijelu koji se odnosi na imovinu Ambasade Crne Gore u Kini, dok će izvještaj na upoznavanje dostaviti i Odboru za međunarodne odnose i iseljenike u Skupštini Crne Gore. MVP i četiri DKP imaju rok do 17. novembra da dostave plan, a do 17. aprila i izvještaj o realizaciji preporuka.
Izvor: Pobjeda