Izaslanik Evropske unije (EU) za dijalog Kosova i Srbije Miroslav Lajčak izjavio je da je optimističan u vezi s određenim napretkom postignutim u nekim važnim pitanjima tokom sastanka glavnih pregovarača prošle sedmice u Briselu.
Glavni pregovarači Kosova i Srbije Besnik Bislimi i Petar Petković na trojnom sastanku s Lajčakom 24. oktobra u Briselu nisu postigli dogovor o tome kako dalje na putu normalizacije odnosa dviju susjednih zemalja, ali su dogovorili neka druga pitanja.
Lajčak je 29. oktobra na Facebooku napisao da je, iako nisu postignuti nikakvi rezultati na putu sprovođenja Sporazuma iz 2023. godine, „optimista da je postignut određeni napredak u nekim važnim pitanjima, na kojima ćemo nastaviti da radimo sljedećih sedmica“.
Nakon sastanaka prošle sedmice, Bislimi je objavio da su se strane dogovorile oko nekoliko pitanja, uključujući i osnivanje radne grupe koja će uskladiti oko 20 veterinarskih sertifikata koji se koriste na graničnim prelazima između Kosova i Srbije.
Kosovo je u prošlosti optuživalo Srbiju za ometanje tranzita kosovske robe i poslovanja preko srpske teritorije, jer Beograd ne priznaje fitosanitarni sertifikat koji izdaje Kosovo.
Rekao je i da ga je Lajčak tokom sastanka obavijestio da se Srbija obavezala da će do kraja idućeg mjeseca biti pušteni interkonekcijski vodovi, što je bio energetski sporazum iz 2022. godine.
Susret prošle sedmice bio je prvi trojni sastanak Bislimija i Petkovića u više od tri mjeseca, ali ponovo nisu uspjeli da postignu dogovor o tome kako dalje na putu normalizacije odnosa dviju susjednih zemalja.
Bislimi je nakon tog sastanka rekao da je fokus sastanka bio pronaći način da se u potpunosti sprovede Osnovni sporazum, koji su Kosovo i Srbija dogovorili početkom 2023. godine.
„Nažalost, za glavnu temu zbog koje smo se sastali nema rezultata. Vjerovatno Srbija još uvijek insistira na djelimičnom sprovođenju, pa po sistemu ‘mi nešto, vi nešto’“, rekao je Bislimi.
Srpski glavni pregovarač Petković rekao je da Beograd „ne bježi“ od obaveza koje proizlaze iz osnovnog sporazuma, ali da Priština treba prva da krene, počevši od uspostavljanja Zajednice opština sa srpskom većinom.
Kosovo insistira da se taj sporazum prvo mora potpisati, iako EU kaže da je on obavezujući za strane bez obzira na potpis, a Srbiju je ranije optuživala da želi samo da se djelimično sprovede.
Izvor: RSE