Za 12 godina evidentirano 90 smrtnih slučajeva na radnom mjestu, problem predstavljaju neevidentirane povrede

Foto: Gradski.me

Prema podacima kojima raspolaže Udruženje zaštite na radu, od 2012. godine do danas evidentirano je 90, a u ovoj godini 7 smtnih slučajeva na radnom mjestu, istakla je ekspertkinja u oblasti zaštite i zdravlja na radu Đina Janković.

Crna Gora u kontinuitetu radi na unapređenju zaštite i zdravlja na radu kroz usklađivanje sa standardima Evropske unije u okviru Poglavlja 19-Socijalna politika i zapošljavanje. Međutim, zatvaranje ovog poglavlja zahtijeva primjenu novih zakona i sigurnosnih mjera kako bi se osigurala zaštita zaposlenih i unaprijedili uslovi rada, ocijenili su sagovornici Gradske gostujući u emisiji ,,Dnevni puls“.

„Podatak od 90 smrtnih slučajeva na radnom mjestu za jednu malu državu kao što je Crna Gora je zaista veliki, međutim veći problem predstavljaju neevidentirane povrede i sve one druge koje vode druge institucije“, kazala je Janković.

Zakonom o zaštiti i zdravlju na radu u Crnoj Gori propisana kazna za pravno lice iznosi od 500 do 15 hiljada eura, dok preduzetnik plaća od 200 do 10 hiljada eura, pojašnjava glavni inpektor Inspekcije za zaštitu i zdravlje na radu, Zlatko Popović.

„Prilikom nadzora inspektori u skladu sa propisima koji regilišu prekršaji na licu mjesta može da izriče samo minimalnu kaznu, a ona iznosi 500 eura za pravno lice, a 30 eura za odgovorno lice, odnosno 250 eura za preduzetnika. Kumulativna kazna za tri prekršaja za pravno lice je tri puta po 500 eura. Ukoliko želite više da kaznite onda morate podnijeti zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka kod nadležnog suda za prekršaje“, kazao je Popović.

Iako su usklađivanje propisa i postavljanje novih standarda ključni, Crna Gora, kako kaže Janković, još nema adekvatne mehanizme monitoringa i implementacije novih mjera.

„Inspekcija zaštite i zdravlja na radu raspolaže određenim brojem podataka, a to su teške smrtne i kolektivne povrede koje se dese na radnim mjestima, i tom prilikom inspektori zaštite i zdravlja na radu vrše nadzor i to su jedni podaci… Sa drugim podacima raspolaže Fond za zdravstveno osiguranje kojem se dostavljaju podaci o lakšim povredama i to su samo one prijavljene povrede. Ovo je vrlo kompleksna oblast, a nadležnosti su vrlo razruđene, a podataka nemamo koji bi bili sumirani na jedno mjesto…“, kazala je Janković.

Crna Gora je postigla značajan napredak i donedavno bila lider u regionu u zakonskoj regulativi zaštite i zdravlja na radu, ali mi težimo velikim evropskim zemljama i naš cilj je da budemo dio EU, zaključili su sagovornici Gradske.

Izvor: Gradski.me

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.