
Osnažuju se distance u odnosu na različitosti u crnogorskom društvu, a osobito kad je riječ o porodičnim odnosima, saopšteno je iz CGO-a.
Istraživanje koje je dio projekta “Multikulturalnost u fokusu”, koji sprovodi Centar za građansko obrazovanje (CGO) uz podršku Ministarstva ljudskih i manjinskih prava pokazalo je da bi oko 38% građana/ki imalo problem kada bi član/ica njihove porodice bila osoba drugačije vjeroispovijesti, odnosno 34.4% navodi da bi im to bilo problematično u slučaju drugačije etničke pripadnosti, dok ti procenti padaju u odnosu prema osobama na rukovodećim položajima, šefovima, kolegama, prijateljima ili komšijama.
U 2024. godini, 52.3% anketiranih građana/ki navodi da ne bi sklopilo brak s osobom iz druge etničke grupe, što je rast u odnosu na 50.4% iz 2023. godine.

Većina anketiranih građana/ki – 56.4% – ne bi sklopili brak s osobom drugačije vjeroispovijesti, što je nešto manje, iako se radi o vrlo visokom procentu, u odnosu na 2023. godinu kada je to bilo 58.1%
Istraživanje je dio projekta “Multikulturalnost u fokusu”, koji sprovodi Centar za građansko obrazovanje (CGO) uz podršku Ministarstva ljudskih i manjinskih prava, od 17. do 25. oktobra 2024. godine, CAPI metodom, na stratifikovanom slučajnom uzorku od 1000 ispitanika/ca starijih od 19 godina. Stručnu podršku u sprovođenju istraživanja pružio je Institut DAMAR.
Izvor: RTCG