
Zbog napada na novinarku Pobjede Anu Raičković, koji se dogodio u nedjelju veče, sutkinja za istragu Ivana Becić je Zoranu Bećiroviću, Mladenu Mijatoviću i Ljubu Dukiću preksinoć odredila pritvor do 30 dana.
Tužiteljka Osnovnog državnog tužilaštva Romina Vlahović je podnijela prijedlog za određivanje pritvora, a djelo kvalifikovala kao nasilničko ponašanje.
Prema saznanjima Pobjede, Raičković je pozvala te večeri policiju u 21 sat i 13 minuta, da bi nakon toga policija ponovo dobila obavještenje u 21 sat i 22 minuta. Nakon toga su Bećirović i Mijatović fizički nasrnuli na nju dok je sjedjela u automobilu i čekala da policija stigne.
Kako nam je nezvanično saopšteno, tužiteljka je pozvala svjedoke koji tvrde da su vidjeli što se dogodilo.
Raičković je kazala da je u trenutku kada su je vrijeđali i prijetili bila prisutna jedna osoba koja je čula i vidjela što se dogodilo, a da je za pultom bila radnica. U objektu je, kako saznajemo, bio i službenik policije.
Pobjeda očekuje odgovore od Uprave policije da li je u tom objektu bio pripadnik policije i što je preduzeo kada je došlo do incidenta.
Raičković je Pobjedi kazala da ničim nije davala povod za brutalan napad, da je u jednom momentu, nakon salvi prijetnji, dobacivanja, psovki, prijavila policiji da je maltretira grupa muškaraca. Napad je kulminirao njenim davljenjem, udaranjem glave o vrata automobila i lomljenjem auta… Nije stigla da dočeka dolazak policije, jer se situacija dramatično odvijala, a na kraju je uspjela da vozilom pobjegne i ode u stanicu.
Iz Osnovnog suda je preksinoć saopšteno da je pritvor određen u odnosu na Zorana Bećirovića zbog opasnosti da će izvršiti krivično djelo kojim prijeti ukoliko se nađe na slobodi, u odnosu na Mijatovića (aktivnog službenika MUP-a) i Dukića zbog opasnosti da će ponoviti krivično djelo ukoliko se nađu na slobodi, a svim osumnjičenim određen je pritvor i zbog opasnosti da će ometati postupak uticanjem na svjedoke.
Luka Bećirović nije vrijeđao, ni napadao
Sin Zorana Bećirovića, Luka takođe je nakon tog napada bio priveden, ali njemu nije određeno dalje zadržavanje.
Prema saznanjima Pobjede, tužiteljka Vlahović nije tražila pritvor za Luku Bećirovića, jer ga Raičković, njen sin i vjerenik nijesu označili kao napadača.
– Taj mladić nije učestvovao u napadu. I ne samo to, nego nije uputio nijednu riječ, a kamoli prijetnju – kazala je Raičković.
Ona je kazala da nasilničko ponašanje nije pokazao ni prema njenom sinu, vjereniku. Te tvrdnje su pred tužiteljkom potvrdili i njen sin i vjerenik, koji su te večeri bili napadnuti od starijeg Bećirovića, Mijatovića i Dukića.
Napadnuta zbog tekstova
Iz Osnovnog suda je, nakon određivanja pritvora Bećiroviću, Mijatoviću i Dukiću, saopšteno da se osnovano sumnja da su osumnjičeni napali novinarku upravo zbog njenog rada, jer je Raičković urednica Crne hronike.
– Osnovano se sumnja da su osumnjičeni kritičnom prilikom u alkoholisanom stanju Ani Raičković uputili veći broj grubih uvreda i ozbiljnih prijetnji, prepoznajući je kao novinarku koja je u više navrata u svojim tekstovima u okviru crne hronike pisala o pojedinim osumnjičenim licima, pa izrevoltirani njenim objavljivanjem, kako to državna tužiteljka navodi u svom prijedlogu za određivanje pritvora, osumnjičeni Bećirović i Mijatović su istu fizički napali na način što su je uhvatili rukama za kosu i vukli je, usljed čega je glavom udarala po unutrašnjosti svog vozila u kojem se nalazila, dok je osumnjičeni Mijatović istovremeno držao za vrat i stiskao, a nakon čega su polomili zadnje vjetrobransko staklu njenog vozila – piše u saopštenju Osnovnog suda.
Na sina i vjerenika su, prema saopštenju iz suda, fizički nasrnuli „isključivo iz razloga što su uvidjeli da se radi o licima bliskim Ani Raičković“. Sud saopštava i da su njenom sinu zadali više udaraca pesnicama i nogama u predjelu glave i tijela, dok su vjernika pokušali nasilno da izvuku iz vozila, kada je imao namjeru da se udalji sa lica mjesta.
– Ovom prilikom sva oštećena lica su zadobila povrede u predjelu glave i tijela. Pritvor je određen zbog opasnosti od ponavljanja djela u odnosu na Mijatovića i Dukića, budući da su ranije osuđivani zbog krivičnih djela sa elementima nasilja, dok je u odnosu na Bećirovića pritvor određen zbog opasnosti da će učiniti krivično djelo kojim prijeti, imajući u vidu činjenicu da je osnovano sumnjiv da je kritičnom prilikom uputio prijetnje oštećenoj – saopšteno je iz suda.
U toku postupka će biti saslušana još dva svjedoka.
Bećirović, Mijatović i Dukić su negirali izvršenje krivičnog djela stavljenog im na teret, saopšteno je iz suda.
Policajac, nasilnik, povratnik
Kako je i sud saopštio, Mijatović je ranije osuđivan za slična djela, a uprkos tome je zaposlen u Ministarstvu unutrašnjih poslova.
On je, kako je potvrđeno iz tog resora, zaposlen kao samostalni referent-spasilac u Direktoratu za zaštitu i spašavanje, a u okviru Direkcije za avio-helikoptersku jedinicu Ministarstva unutrašnjih poslova.
Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović je zbog toga najavio disciplinski postupak protiv Mijatovića.
– Imajući u vidu da je jedan od osumnjičenih u ovom slučaju službenik Avio-helikopterske jedinice MUP-a, u najkraćem roku ću kao starješina organa pokrenuti disciplinski postupak, jer ovakvi slučajevi zaslužuju najtežu krivično-pravnu sankciju i otkaz – istakao je Šaranović u saopštenju.
On je dodao da državni službenici imaju obavezu i dodatnu odgovornost da u svim situacijama svojim ponašanjem čuvaju ugled organa u kome su zaposleni, pa insistiranje na efikasnom preduzimanju aktivnosti smatra profesionalnom i moralnom obavezom.
U napadu na novinare Mijatović je povratnik – on je prije pet godina nasrnuo na tadašnjeg novinara Dana Vladimira Otaševića koji je pokušao da fotografiše Bećirovića, koji je bio u društvu tada višeg, a sada specijalnog tužioca Miloša Šoškića, sa kojim je dugogodišnji prijatelj.
Svjedok vidio i pištolj
Incident koji se dogodio između 21 i 22 sata u nedjelju veče, kada je Raičković prvo vrijeđana, pa na kraju i brutalno fizički napadnuta, nijesu zabilježile kamere restorana brze hrane „Gurman“.
Iz Uprave policije je Pobjedi nezvanično rečeno da je nedjelju dana ranije u tom lokalu došlo do incidenta, zbog kog je policija izuzela server na kome se čuvaju video-zapisi. Policija je vratila server, ali ga vlasnik nije ponovo aktivirao.
– Ipak, uprkos tome što nema snimaka incidenta, postoje iskazi aktera događaja, očevidaca, kao i materijalni dokazi te za tužlaštvo nije upitno kako se odigrao taj događaj – rečeno je Pobjedi iz UP.
Ana Raičković je takođe kazala da postoje svjedoci, jer je u iskazu pred tužiteljkom Vlahović navela da ima saznanja da je Bećirovićevo obezbjeđenje imalo oružje. Tužiteljki je kazala i da ona pištolj nije vidjela, da je saznanja dobila od svjedoka, čije ime nije htjela da saopšti.
U iskazu je navela da je jedan od svjedoka vidio pištolj, te da je muškarac koji ga je držao ušao u crni džip, kojim je Bećirović i došao u taj lokal.
Ona je, opisujući događaj, kazala da je došla do „Gurmana“ da poruči i sačeka hranu, i da su muškarci koji su sjedjeli ispred počeli sa dobacivanjem, uvredama i prijetnjama, a stvar se zakomplikovala kada su stigli njen sin i vjerenik. Ispričala je da su tada nasilnici počeli da provociraju i njih dvojicu, što je eksaliralo u fizički obračun. U jednom trenutku su uspjeli da pobjegnu iz ,,Gurmana“, ona je ušla u svoja kola, sin je otrčao preko ulice, a njen vjerenik je krenuo kolima za njim. Kazala je da je, kada je sjela u kola i vidjela da su oni na sigurnom, doživjela „totalni prekid“ i ostala od šoka skamenjena za volanom.
– Tada je grupa napadača došla do mene, otvorili su vrata i Mijatović me stezao za vrat i govorio: „Reci kako se zove momak“. Nijesam htjela, a on je ponavljao da kažem, jer će ga, prijetio je, svakako naći, a ako ne progovorim, mene ubiti – svjedočila je Raičković.
Uporedo, kako je opisala, dok je Mijatović držao za vrat, Bećirović je uhvatio za kosu i lupao joj glavu o vrata vozila.
– Samo sam rekla sebi, dobro je, sve je završeno, dijete je na sigurnom, neka me dave, kad su oni uspjeli da se spasu. Bitno mi je da je dijete dobro – priča ona.
Prema njenim riječima, u tom momentu, došao je član grupe, onaj isti koji je ranije udarao sina, i povikao: „Pušti je, pušti je, ubićeš je“. Sklonio ih je od nje i rekao joj da bježi, govoreći da će se „sve srediti, da se ne pravi frka od svega“.
– Kad su me pustili, a ovaj mi sugerisao da se udaljim, Bećirović je uzeo nešto, udario u auto i slomio mi zadnje staklo. Uslijedilo je kukanje ovog jednog od njih: „Što napravismo“… – rekla je Raičković.
Ono što slučaj napada na novinarku Pobjede Anu Raičković čini posebno teškim i pokazuje beskrupuloznost i kukavičluk napadača jeste što su fizički nasrnuli na ženu zato što im se ne sviđa na koji način ona radi svoj posao, kazao je za Pobjedu advokat Veselin Radulović.
Ističe da je tužilaštvo tu okolnost moralo posebno cijeniti u postupku protiv napadača.
Advokat Radulović je podsjetio da je tužilaštvo događaj u kome je napadnuta novinarka Raičković kvalifikovalo kao krivično djelo nasilničko ponašanje, za koje je zaprijećena zatvorska kazna do pet godina.
– Takva kvalifikacija se određuje uglavnom u ovakvim slučajevima, izuzev ako žrtva nije zadobila teške tjelesne povrede – kazao je Radulović.
SAD, UN, UNESCO, OEBS, EU traže da se istraži napad na Raičković
Nakon napada na Anu Raičković, oglasila se gotovo cjelokupna javnost, od samog državnog vrha, političkih partija, preko NVO, do medijskih tijela i medija koji su pratili ovaj slučaj i na taj način ukazali esnafsku solidarnost.
Preksinoć je reagovao i američki Stejt department koji je pozvao crnogorske vlasti da istraže napad na novinarku dnevnog lista Pobjeda, Anu Raičković.
– Američka vlada osuđuje prijetnje, maltretiranje i nasilje čija su meta novinari i medijski radnici. Nijedan pripadnik medija ne bi trebalo da bude zastrašivan, napadnut ili da mu se prijeti zato što jednostavno radi svoj posao. Pozivamo crnogorske vlasti da istraže ovaj incident – navodi se u odgovoru portparola Stejt departmenta na zahtjev Glasa Amerike za komentar napada na crnogorsku novinarku.
Pored Stejt departmenta, napad su osudli i EU, OEBS, UN, UNESCO, međunarodne novinarske asocijacije…
Svi oni traže da se slučaj procesuira i da se počinioci najstrože kazne.
Slučaj napada na Anu Raičković je jedan od brutalnijih koji su se dogodili novinarima, od ubistva Duška Jovanovića 2004. godine do danas. Sedam novinara i novinarki je za dvadeset godina ubijeno, ranjeno ili pretučeno.
Prema podacima Sindikata medija, u prethodne tri godine (2022, 2023. i 2024) registrovana su ukupno 53 slučaja fizičkih i verbalni napada i prijetnji novinarima.
Izvor: Pobjeda