
Ambasador Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler ocijenio je na konferenciji „Medijski horizonti“ da je veoma važno da imamo regulisano medijsko polje pogotovo zbog svih izazova sa kojim se mediji suočavaju.
„Mnoge stvari su postignute, pogotovo nekoliko usvojenih zakona, što sve predstavlja važan iskorak. Agencija za audiovizualne medijske usluge je važna zbog svega postigutnog, ali i zbog planiranog zatvaranja poglavlja 10. EU mora da vidi konstatni rad koji uređuje to polje i ima nezavisnost, stoga je važno da dva člana kojima ističe mandat budu izabrani kako bi mogla da funkcioniše. Takođe, medijska pismenost je često zaboravljena zbog čega je neophodno raditi na podizanju svijesti. EU Media Freedom Act stupa na snagu sljedeće godine od izuzetne je važnosti da imamo slobodne medije i pratićemo koliko se poštuje i usklađuje“, kazao je Satler.
Predsjednik Savjeta Agencije za audiovizuelne medijske usluge Branko Bošković kazao je da je ona usvajanjem novih zakona dobila proširene nadležnosti koje obuhvataju i onlajn prostor.
„Kroz formalne i neformalne mehanizme omogućava da ostvare svoja prava. Regulacije se proširila, ali je potreban poseban pristup. Ako želimo da građani vjeruje, moramo znati ko su vlasnici i biti transparetni Agencija će doprijeti samoregulaciji, ali mediji moraju da urede interne akte“, naveo je Bošković.
Tamara Vujović, ministarka kulture i medija kazala je da su slobodni i nezavisni mediji osnov svakog društva i doprinos jačanju.
„Mi smo unaprijedili niz zakona u cilju jačanja medijske regulative – novim zakonom i o AV uslugama – obavezan upis medija u evidenciji koji je do sada bio dobrovoljan. Svi mediji su obavezni da objave impresum na lako prepoznatljiv način“, navodi ona.
Agencija je, kako kaže, obavezna da vrši inspekcijski nadzor.
„Emiteri su dužni da prilikom prijave dostave i podatke o vlasničkoj struktur. Na taj način smo uredili sistem makar osnovnih podakata vlasničke strukture. Sunčica Bakić, direktorica Agencije za audiovizuelne medijske usluge. Onaj ko finansira, taj kontroliše. Jako je važno znati ko finansira. Ono što vidimo, tj. imamo je posljedica niza praksi koja je bila u CG. Tržište je vrlo izazovno jer je vrlo malo, a pitanje vlasništva je dio cjelokupnog problema. Vlasništvo može imati tri posljedice: 1) ekonomska 2) zaštita kulturnog identiteta 3) potencijalni nelegitmni uticaj, najčešće politički“, kazala je ona.
Izvor: Gradski.me