Povodom 25. novembra – Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama – Centar za građansko obrazovanje (CGO) podsjetio je na dramatične podatke: u 2024. godini u Crnoj Gori su zabilježena četiri femicida, a čak 17 u posljednjih pet godina.
Kako ističu, žene koje prijave nasilje suočavaju se sa neefikasnim sistemom koji suštinski radi u korist nasilnika, a ne žrtve.
“Blage kazne ne odvraćaju nasilnike, a propusti policije, tužilaštva i sudova ostavljaju žrtve nezaštićenima i bez adekvatne podrške. Krivični zakonik i dalje ne prepoznaje femicid kao posebno krivično djelo, što je istaknuto u izvještaju Evropske komisije za 2024. u kojem se ponavlja ocjena da nasilje nad ženama ostaje ozbiljan problem u Crnoj Gori”, navode u CGO.
Dodaju da i GREVIO upozorava na hitnu potrebu za unaprjeđenjem postupanja sa slučajevima nasilja nad ženama, podvlačeći brojne nedostatke u odgovoru nadležnih organa, posebno u dijelu odluka o starateljstvu i pravu na posjete, kao i hitnih zabrana prilaska i dr. zaštitnih mjera koje se ne primjenjuju u adekvatnom obimu.
“Prevencija nasilja mora početi od obrazovnog sistema i medija. Nazadni rodni stereotipi i patrijarhalni stavovi, duboko ukorijenjeni u društvu, oblikuju obrasce ponašanja koji vode i do široko rasprostranjenog nasilja među srednjoškolskom populacijom, na šta je opomenulo i istraživanje CGO-a. Neophodno je da obrazovni programi i mediji aktivnije promovišu rodnu ravnopravnost, nenasilje i poštovanje različitost jer bez promjene ovih obrazaca trendovi nasilja će se samo nastaviti”, naglašavaju u CGO.
Pozivaju donosioce odluka da se fokusiraju na suštinske probleme, jer nasilje nad ženama ne može biti riješeno povremenim reakcijama na femicide.
“Potrebne su jasne, odlučne i dugoročne akcije koje će osigurati adekvatno kažnjavanje nasilnika za sve oblike nasilja i pružiti stvarnu sigurnost i zaštitu svakoj ženi u Crnoj Gori”, poručuju iz Centra za građansko obrazovanje.