“Raduje me što Odbor pozdravlja kreiranje platforme „Barometar 26“ čija namjera je da uključi cijelo društvo kako bi Crna Gora završila sve obaveze iz pregovaračkog procesa i postala sledeća članica EU do 2028. godine”, poručila je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević, na sjednici Zajedničkog konsultativnog odbora civilnog društva između Evropske unije i Crne Gore, danas u Briselu.
Kako je saopšteno iz Vlade, predstavnici Evropskog ekonomskog i socijalnog odbora (EESC) razgovarali su sa crnogorskim civilnim društvom na temu aktuelnog momenta u odnosima EU i Crne Gore sa osvrtom na najnoviji Paket mjera za proširenje i Izvještaj EK o Crnoj Gori, programu reformi za Crnu Goru i sprovođenje novog Plana rasta za Zapadni Balkan.
Takođe, diskutovalo se o crnogorskom planu za ispunjavanje mjerila za zatvaranje pregovaračkih poglavlja nakon IBAR-a i pregledu stanja civilnog društva u Crnoj Gori, uključujući socijalni dijalog, ali i platformi „Barometar 26“ i uključivanju socijalnih partnera i civilnog društva kao aktivnih činilaca.
Sastanak su otvorili ministarka evropskih poslova Maida Gorčević i predsjednik EESC-a Oliver Ropke.
Ministarka Gorčević se osvrnula na sve što je ova Vlada u protekloj godini uspjela da postigne kada je pregovarački proces u pitanju, ali i da predstavi ambiciozan plan da Crna Gora završi pregovore sa EU do kraja 2026. godine. Ona je podsjetila i na Izvještaj EK o Crnoj Gori I na Reformsku agendu za Plan rasta koja je usvojena u septembru.
“Posebno želim da istaknem nekoliko ključnih prioriteta koji će usmjeravati naše napore u narednom periodu. Prije svega, nastavićemo sa radom na jačanju naših institucija, unaprjeđenju sudske nezavisnosti i borbi protiv korupcije. Drugo, održivi ekonomski razvoj ostaje prioritet za Crnu Goru. Treće, sposobnost naše Vlade da ispuni obaveze članstva u EU zavisi od snage naših administrativnih struktura”, kazala je Gorčević.
Ona je dodala da je Vlada prepoznala da izgradnja snažne i efikasne javne administracije koja može da zadovolji standarde EU predstavlja postepeni, ali ključni proces, koji zahtijeva ne samo reforme, već i trajna ulaganja u ljudske i tehničke resurse.
Povodom nedavnog izvještaja Komisije o Crnoj Gori, predsjednik EESC-a Ropke je kazao da kao predsjednik Evropskog ekonomskog I socijalnog komiteta, čvrsto vjeruje da napredak Crne Gore predstavlja primjer transformativne moći istinskih reformi i saradnje.