O utvrđivanju zajedničke pozicije u vezi zatvaranja četiri poglavlja između EU i Crne Gore, osim na radnim grupama, raspravlja se i u sklopu bilateralnih razgovora u Briselu, saznaje Pobjeda od izvora iz sjedišta EU.
Nakon što je juče održana treća sjednica radne grupe Savjeta EU za proširenje – COELA, očekuje se da će na sjednici COREPER-a, koji predstavlja tijelo EU koje priprema dnevni red i odluke o kojima finalno odlučuje Savjet EU, biti donijeti zaključci o Crnoj Gori.
Izvor Pobjede objasnio je da će sjednica COREPER-a biti održana u petak, ali da se u ovom momentu ne može sa sigurnošću predvidjeti njen ishod u kontekstu upućivanja odluke o Crnoj Gori prema Savjetu EU, koji je ključna adresa.
– Kada je u pitanju nacrt zajedničkog stava, rasprave su pri kraju. Ipak, neki razgovori vode se i bilateralno i moramo vidjeti šta će oni donijeti – saopšteno je Pobjedi nezvanično iz Brisela.
Naš izvor nije precizirao da li predmet bilateralnih razgovora može predstavljati potencijalno “zatezanje” predstavnika Hrvatske u radnoj grupi za proširenje.
Kako nam je rečeno, trenutno Predsjedništvo EU, tačnije Mađarska, bilateralno pokušava da usaglasi zajedničke pozicije svih članica, koje bi u petak preko COREPER-a uputile zaključke Savjetu EU na usvajanje, kako bi do kraja godine mogla biti zakazana međuvladina konferencija na kojoj će Crna Gora zatvoriti četiri poglavlja.
Podsjećamo, mapom puta koju su sačinile Evropska komisija i Vlada Crne Gore, predviđeno je da do kraja ove godine naša zemlja zatvori četiri pregovaračka poglavlja: Poglavlje sedam – pravo intelektualne svojine, 10 – informatičko društvo i mediji, 20 – preduzetništvo i industrijska politika i 31 – vanjska, bezbjednosna i odbrambena politika.
Prema ranijim najavama i očekivanjima, međuvladina konferencija mogla bi biti održana sredinom decembra.
Glavni pregovarač Crne Gore sa EU Predrag Zenović nedavno je u razgovoru za Pobjedu govorio o procesu utvrđivanja zajedničke pozicije o zatvaranju poglavlja.
– Proces je prvobitno u rukama Radne grupe za proširenje i pristupne pregovore (COELA), koja detaljno analizira napredak svake zemlje kandidata i izrađuju preporuke za dalji postupak. Nakon što COELA završi svoj dio posla, njen prijedlog će biti proslijeđen stalnim predstavnicima u COREPER-u, a konačnu odluku donosi Savjet EU, gdje je za svaki korak, uključujući zatvaranje poglavlja, potrebna jednoglasna saglasnost svih država članica – pojasnio je Zenović.
Izvor: Pobjeda