Od Crne Gore se očekuje da sve preostale prijave koje se odnose na nedavno ukinutu šemu dodjele državljanstva investitorima budu pregledane i obrađene u skladu sa najvišim mogućim sigurnosnim standardima i da državljanstvo dato preko te šeme licima koja podliježu međunarodnim restriktivnim mjerama bude opozvano, navodi se u Izveštaju u okviru mehanizma za suspenziju viza, koji je krajem prošle sedmice objavila Evropska komisija.
U dijelu izvještaja koji se odnosi na šemu „zlatnih pasoša“ odnosno državljanstva u zamjenu za investicije, ističe se da je nastavljeno obrađivanje zahtjeva podnesenih prije datuma završetka, odnosno 31. decembra 2022.
Crna Gora je u 2023. obradila 423 zahtjeva (za 423 podnosioca zahtjeva i 927 članova porodica) i dala državljanstvo 701 licu.
„Od ove 701 osobe, 396 ima državljanstvo Ruske Federacije, a 65 Narodne Republike Kine. Državljanstvo je dodijeljeno pojedincima koji imaju državljanstvo drugih trećih zemalja za koje je potrebna viza (Južna Afrika, Turska, Liban, Pakistan, Indija, Belorusija, Filipini, Indonezija, Kambodža, Kazahstan, Malezija, Nigerija, Saudijska Arabija, Tunis, Uzbekistan)“ ističe se u dokumentu.
Iz Komisije podsjećaju da je Crna Gora saopštila da se za sva lica za koja se naknadno utvrdi da su dobila crnogorsko državljanstvo i koja se nalaze na spisku lica koja podliježu međunarodnim restriktivnim mjerama, Vlada obavezala da pokrene postupak za gubitak crnogorskog državljanstva po sili zakona.
„Komisija će nastaviti da prati bilo kakav razvoj događaja u vezi sa ovim sve dok ne budu obrađene sve prijave na čekanju“, navodi se u Izveštaju u okviru mehanizma za suspenziju viza.
Ističe se da je dodatan napredak potreban i u usklađivanju vizne politike Crne Gore sa listom EU zemalja kojima je potrebna viza.
U procjeni Evropske komisije o viznoj usklađenosti navodi se da Crna Gora ima bezvizni režim sa 11 zemalja koje se nalaze na listi zemalja EU sa obaveznim vizom, od kojih sedam uživaju trajno izuzeće od viza (Azerbejdžan, Bjelorusija, Kina, Kuvajt, Katar, Rusija, Turska), a četiri imaju sezonsko ukidanje viza za ulazak u Crnu Goru iz turističkih razloga između aprila i oktobra (Jermenija, Egipat, Kazahstan, Saudijska Arabija).
„Štaviše, uvedeno je i sezonsko ukidanje viza na period od maksimalno 10 dana za određene državljane trećih zemalja koji imaju boravišnu dozvolu Ujedinjenih Arapskih Emirata najmanje tri godine ranije“, kaže se u dokumentu.
Ističe se da neusklađenost vizne politike Crne Gore sa viznom politikom EU doprinosi povećanom riziku od neregularnih migracija u EU preko zapadnobalkanske rute.
„Komisija od Crne Gore očekuje dalji napredak u usklađivanju vizne politike. U okviru svoje Reformske agende u okviru Plana rasta, Crna Gora se obavezala da će se dalje uskladiti sa EU listom zemalja kojima je potrebna viza, postići interoperabilnost između svojih sistema i baza podataka koje se koriste u postojećem sistemu za izdavanje viza, početi da radi i na prikupljanju biometrijskih podataka, kao i uvođenju dodatnih bezbjednosnih mjera za provjeru dolazaka državljana trećih zemalja bez viza“, navodi se u izvještaju Evropske komisije.
Iz Komsije ističu da u očekivanju potpunog usklađivanja, rigorozniji pregled bezviznih dolazaka državljana trećih zemalja, posebno onih iz zemalja koje predstavljaju bezbjednosni rizik ili rizik od neregularnih migracija, bila bi minimalna privremena mjera koja se očekuje od Crne Gore.
Izvor: RTCG