Iako je najavio povlačenje iz Čelsija Roman Abramovič neće žuriti sa prodajom aktuelnog evropskog i svjetskog šampiona, a konsultant za proces prodaje rekao je Reutersu da je to učinio iako Velika Britanija razmatra sankcije protiv njega.
Čelsi se obratio Džou Ravitču (Joeu Ravitchu), suosnivaču i izvršnom direktoru Raine Group LLC u potrazi za kupcem.
To je bilo nakon što ga je Abramovič, koji je bio vlasnik kluba 19 godina, odlučio da ga proda, nakon što je ruska invazija na Ukrajinu izazvala reakciju širom svijeta na one koji su imali bliske poslovne veze sa Vladimirom Putinom.
Boris Džonson (Boris Johnson), britanski premijer, suočava se sa sve većim pritiskom opozicije i članova njegove stranke da uključi Abramoviča u sankcije koje njegova vlada nameće ruskim oligarsima. Britanski zvaničnici rekli su da, dok razmišljaju o ovom potezu, prvo moraju izgraditi jak pravni argument kako bi to učinili.
Ravitč je u jednom intervjuu tvrdio da će njegovom klijentu trebati dovoljno vremena da pronađe ravnotežu između postizanja poštenog dogovora i onog ko bi mogao biti “najbolji upravitelj za Čelsi i njegove navijače”.
Nećemo žuriti . Ravitč je naglasio da Čelsiju treba pravi vlasnik kako bi klub napredovao. Međutim, nije mogao javno da govori o detaljima. Abramovičev portparol nije odmah bio raspoložen za detaljna obrazloženja.
Abramovič je dao uputstva svojim pomoćnicima da osnuju dobrotvornu organizaciju koja će se upravljati svim neto prihodima od prodaje Čelsija. Ova dobrotvorna organizacija pomagaće će žrtve sukoba u Ukrajini.
Prema ljudima koji su upoznati sa situacijom, Abramovič je očekivao da će prodaja kluba u zapadnom Londonu donijeti više od 3 milijarde funti (4 milijarde dolara). Proces bi mogao potrajati i do mjesec dana za kupca i dogovor.
Čelsi je prošle srijede odbio ponudu investitora vrijednu 2,5 milijardi funti, što ukazuje da Abramovič neće ugroziti svoja očekivanja od procjene vrijednosti. Jedan izvor je rekao da je stranka to učinila ne otkrivajući svoj identitet. Abramovič je kupio Čelsi 2003. godine, za tada procijenjenih 140 milijuna funti.
Istini za volju treba priznati da je klub sa Stamford Bridža tada bio jedan mali engleski klub sa povremeni bljeskovima u Engleskoj i Evropi, ali bez mnogo uspjeha, pogotovo ne u kontinuitetu.
Prema izvorima, Tod Behli (Todd Boehly) je američki milijarder, investitor i vlasnik udjela u bejzbolskom timu LA Dodgers i košarkaškom timu LA Lakersa, pripremao je ponudu za kupovinu Čelsija. On radi zajedno sa švajcarskim milijarderom, biznismenom Hansjorgom Visom (Hansjörg Wyss), ali izvori nijesu mogli govoriti o detaljima.
Prema izvorima, Čelsije odlučan izbjeći bilo kakve političke kontroverze u Britaniji oko promjene vlasništva zbog sukoba u Ukrajini, zato je malo vjerojatno da će kupac biti iz Kine ili Saudijske Arabije.
Ravitč tečno govori ruski, naporno je radio na izgradnji baze klijenata u svijetu, državljanin S jeAD, a radio je sa prvim predsjednikom Ruske Federacije, vladom Borisa Jeljcina 1990-ih kao advokat za Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP, savjetujući ih kako da izrade zakone o privatnom vlasništvu.
Ravitč je proveo 16 godina kao bankar u Njujorku (New Yorku), Hong Kongu i Londonu. Goldman Sachs Group Inc (NYSE:), gdje su njegovi napori pomogli u stvaranju NBA Kine i Yankee Entertainment and Sports Network. Zatim je suosnivač Rainea s Jeffom Sineom 2009. Sine je bio viši bankar. Morgan Stanley (NYSE:).