Biljka sa 100 lica: Najjači antibiotik prirode

Foto: Pexels

Ova višenamjenska biljka dostupna je u svježem, sušenom ili obliku ulja, nudeći raznolike zdravstvene koristi.

Žalfija je vrlo aromatična i svojstvenog mirisa. Od nje se koristi isključivo list, a najljekovitiji list se dobija kad žalfija počne da cvjeta.

Bogata je esencijalnim vitaminima i mineralima, uključujući vitamine K, B6, C, E, kao i gvožđe, kalcijum, mangan, magnezijum, cink i bakar. Takođe sadrži antioksidanse poput kofeinske kiseline, hlorogenske kiseline i rozmarinske kiseline, koji su ključni u borbi protiv oksidativnog stresa u tijelu.

Žalfija obiluje polifenolima, sa više od 160 različitih polifenolnih jedinjenja, koji jačaju imuni sistem i štite organizam od slobodnih radikala. Istraživanja sugerišu da ovi polifenoli imaju antiinflamatorna, antikancerogena i neuroprotektivna svojstva.

Osim toga, tradicionalno se koristi za ublažavanje simptoma menopauze i regulaciju nivoa šećera u krvi.

Uključivanje žalfije u ishranu može se postići na različite načine, od dodavanja u supe i variva do korišćenja u marinadi i sosu.

Žalfija je efikasna i kod bolesti organa za disanje jer pospješuje izbacivanje sluzi.

Pored toga, žalfija je efikasna kod dijareje, bolova i grčeva u želucu.

Takođe, može da utiče na liječenje reumatizma, gihta i nervnih poremećaja koji su povezani s ovim bolestima, prenosi Oslobođenje.

Izvor: Nezavisne

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.