Javni izvršitelji doprinijeli su efikasnijem pravnom sistemu u Crnoj Gori, ocijenjeno je na obilježavanju decenije od početka njihovog rada. Istaknuto je da su, u tom periodu, javni izvršitelji naplatili 600 miliona eura potraživanja, a iz intitucija najavljuju nastavak saradnje kako bi prevazišli sve izazove…
Bez efikasnog i pravednog izvršnog postupka, pravosudni sistem ne bi bio potpun, u čemu je ključna uloga javnih izvršitelja, poručio je predsjednik Komore javnih izvršitelja Vidak Latković.. Dodaje da je, uprkos izazovima, izvršni postupak znatno efikasniji, sa mnogo većom naplatom novčanih potraživanja.
„U prilog činjenici da su javni izvršitelji opravdali svoje postojanje u protekloj deceniji govore i podaci da su isti primili u rad gotovo 800 hiljada predmeta, što je godišnje negdje između 70 i 80 hiljada predmeta, od čega su u potpunosti riješili preko 400 hiljada predmeta što čini oko polovinu riješenih predmeta. U navedenom periodu zaprimili smo predmete ukupne vrijednosti oko 3 milijarde eura, od kojih smo uspjeli da naplatimo 600 miliona eura potraživanja“, istakao je Latković.
Predstavnici države ističu da je poštovanje ljudskih prava nezamislivo bez javnih izvršitelja, zbog čega su počeli dijalog sa komorom kako bi im se poboljšao materijalni položaj i status.
Ministar pravde Bojan Božović ocijenio je da buduće izmjene zakona o izvršenju i izvršiteljima nemoguće su ukoliko određene pretpostavke prije toga ne budu ispunjene.
„Mi ovom prilikom želimo da istaknemo da će i ruka Ministarstva pravde za dijalog zaista biti pružena“, kazao je ministar.
Sinergija tri grane vlasti je preduslov kako bi Crna Gora mogla ući u Evropsku uniju, u kojoj se poštuje vladavina prava, dok je građanin središte njihovih nadležnosti, kazala je predsjednica Vrhovnog suda Valentina Pavličić.
,,Da bi ta sinergija bila na postulatima standarda Venecijanske komisije, standarda Vijeća Evrope, ona mora biti uspostavljena na način da sudska grana vlasti apsolutno bude jednaka sa izvršnom i zakonodavnom, da jedna drugu podržavaju, svaka u granicama svoje nadležnosti, ali takođe, i da jedna drugu kontrolišu, kako niko ne bi imao prevelike moći“, kazala je ona.
Uz uvažavanje rezultata javnih izvršitelja, vrata Vrhovnog suda su, poručuje Pavličić, otvorena za saradnju u cilju savladavanja svih izazova. Povodom obilježavanja decenije rada javnih izvršitelja, dodijeljene su i zahvalnice pojedincima za značajan doprinos toj profesiji.
Izvor: Gradski.me