Godina se bliži kraju, i nadam se da će s njom završiti i strašne patnje koje su nametnute svim nevinim žrtvama širom svijeta, a posebno mom narodu u Palestini.
U međuvremenu, i pored svih gubitaka, trauma i nepravdi, mi Palestinci nastavljamo da gajimo nadu, želeći i sanjajući da će možda sljedeća godina biti bolja, godina u kojoj će preovadati humanost, godina u kojoj ćemo moći sve vas da ugostimo kako bismo proslavili Božić, kao što smo to nekad činili, u samom mjestu rođenja Isusa Hrista, u Vitlejemu – Palestini, saopštio je ambasador Palestine u Crnoj Gori Rabi Alhantouli na novogodišnjem prijemu diplomatskog kora, u organizaciji Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore.
“Poštovani ministre, hvala Vam što ste nas danas ljubazno ugostili. Ovom prilikom želim ponovo izraziti svoju iskrenu zahvalnost Vašim kolegama iz uvaženog Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore što održavaju tradiciju organizovanja ovog godišnjeg skupa, kazao je on.
On je poželio dobrodošlicu kolegama koje su se nedavno pridružile da služe u Crnoj Gori, uz želju za uspjeh u njihovim misijama.
“Takođe bih poželio sve najbolje kolegama koje će nas napustiti ove godine”, rekao je Alhantouli.
Kako je dodao, kao dekan diplomatskog kora, svjedočio sam velikim promjenama u vašoj prelijepoj zemlji otkako sam došao, i vjerujem da svi mi pomno i sa entuzijazmom pratimo dinamiku, razvoj i dostignuća koja Crna Gora ostvaruje, posebno na putu ka svom strateškom cilju – integraciji u Evropsku uniju. Ova predstojeća integracija se smatra korisnom ne samo za Crnu Goru, već i za region i samu Evropu.
“Vaša Ekselencijo, predvodili ste crnogorsku diplomatiju u veoma turbulentnom globalnom trenutku u kojem se svijet suočava sa opasnim izazovima koji zahtijevaju najveću hrabrost, principijelne stavove i djelovanje utemeljeno na ljudskim pravima i moralnim vrijednostima koje povezuju naše kolektivno čovječanstvo”, istakao je ambasador Palestine.
Kako međunarodni mir i sigurnost postaju sve ugroženiji, ocjenjue, međunarodna zajednica mora se ujediniti oko Povelje Ujedinjenih nacija i njenih principa, prije svega prava naroda na samoopredjeljenje, zabrane sticanja teritorija silom, te suvereniteta, teritorijalnog integriteta i jednakosti svih nacija, malih i velikih.
“Ovi principi su danas jednako relevantni za globalni mir i stabilnost kao što su bili prije gotovo 80 (osamdeset) godina kada su uspostavljeni. Poštovanje međunarodnog prava i međunarodnih mehanizama, uz diplomatiju, treba da budu glavni alati u rješavanju mnogostrukih izazova s kojima se suočavamo”, kazao je Alhantouli.
On je rekao da se godina bliži kraju, i izrazio očekivanje da će s njom završiti i strašne patnje koje su nametnute svim nevinim žrtvama širom svijeta, a posebno mom narodu u Palestini.
U tom kontekstu podsjetio je na jednu od posljednjih izjava odlazećeg američkog predsjednika, Džozefa Borelja.
“EU se ne može pretvarati da brani multilateralizam, međunarodno humanitarno pravo i ne sprovodi odluke ICC-a (Međunarodnog krivičnog suda) ili ICJ-a ( Mešunarodnog suda pravde). Ne možemo ostati pasivni dok se napadaju UN, njeni lideri i osoblje. Gaza je postala pakao na zemlji, ali ne vide svi te slike. Nekažnjivost se mora okončati. Nema mira bez pravde i nema pravde bez odgovornosti. Ratni zločini i zločini protiv čovječnosti moraju se istražiti i procesuirati. Neće biti vojnog rješenja na Bliskom Istoku: samo rješenje zasnovano na međunarodnom pravu može donijeti mir.”
U međuvremenu, dodaje,i pored svih gubitaka, trauma i nepravdi, Palestinci nastavljaju da gaje nadu, želeći i sanjajući da će možda sljedeća godina biti bolja, godina u kojoj će preovadati humanost, godina u kojoj ćemo moći sve vas da ugostimo kako bismo proslavili Božić, kao što smo to nekad činili, u samom mjestu rođenja Isusa Hrista, u Vitlejemu – Palestini.
“Nastavićemo raditi na ostvarivanju ovih legitimnih težnji i prava, tražeći vaše partnerstvo i podršku da mir zavlada u Palestini i u čitavom svijetu”, zaključio je Alhantouli.