Don Meken i NVO MAUK: UK i Crna Gora zajedno istražuju spoj tehnologije i ljudskih prava

Foto: Britanska ambasada

Moramo istražiti kako EdTech može inovirati obrazovanje, kako sajber bezbjednost može zaštititi najugroženije i kako možemo boriti protiv dezinformacija koje ugrožavaju integritet naših demokratija, poručila je britanska ambasadorka u Crnoj Gori, Don Meken na Samitu o unapređenju ljudskih prava u digitalnom dobu.

Samit o unapređenju ljudskih prava u digitalnom dobu, čiji je početni događaj održan sinoć, okupio je profesionalce, kreatore politika i stručnjake za tehnologiju. Dvodnevni samit, u organizaciji NVO MAUK, zajednice crnogorskih stipendista obrazovanih u Ujedinjenom Kraljevstvu kroz Čivning stipendiju, fokusira se na kritički odnos između tehnologije, ljudskih prava i etičkih inovacija.

PLATFORMA ZA DIJALOG I AKCIJU

Maša Miladinović iz NVO MAUK istakla je da je ovaj samit nastao iz vizije da „stvorimo platformu za dijalog, saradnju i akciju“.

„Ovdje smo ne samo da istražimo kako tehnologija utiče na naša prava, već i da oblikujemo budućnost promovisanjem etičkih praksi, pravičnog pristupa i transparentnosti u digitalnom dobu“, kazala je Miladinović.

Dodaje da su razgovori koje će voditi tokom ova dva dana od suštinskog značaja.

„Kada se bavimo temama kao što su digitalna privatnost, etika vještačke inteligencije, sloboda izražavanja na internetu i pristup tehnologiji, moramo imati na umu da to nisu apstraktni pojmovi. Oni duboko utiču na naš način života, rada, komunikacije, pa čak i snova. Crna Gora, zemlja bogatog nasljeđa i inovacija, pruža savršen okvir za ove diskusije“, istakla je Miladinović.

INOVACIJE ZA DRUŠTVENI UTICAJ

Ivana Vujović iz NVO MAUK naglasila je transformativni potencijal tehnologije.

„Poboljšavanjem pristupa podacima i njihovim korišćenjem možemo razviti bolje usluge – usluge koje štite djecu od rizika zloupotrebe na internetu, podržavaju žrtve osvetničke pornografije, unapređuju mentalnu zdravstvenu zaštitu, omogućavaju rano dijagnostikovanje raka i osnažuju neurodivergentne pojedince. Digitalne tehnologije mogu transformisati obrazovanje kroz gamifikaciju, personalizovane pristupe i širi pristup kvalitetnom obrazovanju. Pored toga, civilno društvo, ključni branitelj ljudskih prava, i dalje je nedovoljno povezano s tehnološkim napretkom, akademskom zajednicom i privatnim sektorom. Međutim, postoji ogroman potencijal za saradnju koji može osnažiti napore svih učesnika“, kazala je Vujović.

POSVEĆENOST UJEDINJENOG KRALJEVSTVA ETIČKOJ TEHNOLOGIJI

Britanska ambasadorka Don Meken osvrnula se na liderstvo UK u oblasti tehnologije i razvoja etičke vještačke inteligencije.

„Britanska vlada aktivno učestvuje u oblikovanju složenog etičkog okvira za AI, nastojeći da osigura da se ove tehnologije razvijaju i primjenjuju odgovorno, s javnim dobrom u samom centru tog okvira. Posvećeni smo tome da AI promoviše pravičnost, smanjuje nejednakosti i doprinosi napretku društva, umjesto da pogoršava postojeće probleme“, kazala je Meken.

Ambasadorka Meken je istakla i praktične primjene tehnologije u unapređenju ljudskih prava.

„Ovaj samit je prilika za sve nas da razmotrimo kako možemo integrisati tehnologiju na načine koji unapređuju ljudska prava – na primjer, ulogu AI u borbi protiv siromaštva i nejednakosti, način na koji je možemo koristiti za povećanje građanskog angažmana, ili kako HealthTech može unaprijediti mentalno zdravlje i poboljšati pristup zdravstvenoj zaštiti. Moramo istražiti kako EdTech može inovirati obrazovanje, kako sajber bezbjednost može zaštititi najugroženije i kako možemo boriti protiv dezinformacija koje ugrožavaju integritet naših demokratija“, navela je Meken.

ČIVNING KONEKCIJE: GRAĐENJE MOSTOVA

Ambasadorka Meken zaključila je pohvalama programu stipendiranja Čivning, koji je odigrao ključnu ulogu u profesionalnim putevima mnogih organizatora samita.

„U središtu ovog samita nije samo razmjena ideja, već i stvaranje trajnih veza između profesionalaca, kreatora politika i stručnjaka. Ovaj događaj je fantastičan primjer kako Čivning zajednica igra ključnu ulogu u izgradnji ovih mreža. Čivning program, koji je podržao mnoge od vas ovdje prisutnih, nije samo sticanje akademskog znanja; to je stvaranje veza koje nastavljaju da donose opipljive koristi za pojedince i društva dugo nakon diplomiranja“, poručila je Meken.

Samit se nastavlja danas s panelima na teme etike AI, digitalne privatnosti, pristupa tehnologiji i borbe protiv dezinformacija. Učesnici imaju priliku da se povežu s britanskim stručnjacima.

Izvor: Gradski.me

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.