Uloga opština u procesu razumijevanja i primjene koncepta cirkularne ekonomije je od izuzetne važnosti. Opštine su te koje su najbliže građanima, koje najbolje poznaju njihove potrebe, a istovremeno imaju ključnu odgovornost za razvoj održivih sistema koji omogućavaju efikasno upravljanje resursima i smanjenje otpada, istakla je generalna sekretarka Zajednice opština Crne Gore Mišela Manojlović na otvaranju Konferencije “Lokalizacija koncepta cirkularne ekonomije” koju organizuje Zajednica opština Crne Gore u saradnji sa TAIEX – om.
Manojlovićeva je istakla da, kroz odgovorno upravljanje resursima, možemo stvoriti održive zajednice i poboljšati kvalitet života svih građana, a istovremeno dati suštinski doprinos zatvaranju Poglavlja 27 koje se odnosi na zaštitu životne sredine i time podržati proces evropskih integracija.
“Cirkularna ekonomija nije samo ekološka nužnost, već predstavlja i izuzetnu ekonomsku priliku. Inovacije u reciklaži, ponovnoj upotrebi materijala, kao i smanjenju otpada, mogu stvoriti nove ekonomske modele koji neće samo doprinijeti zaštiti životne sredine, već i otvaranju novih radnih mjesta i poboljšanju društvene otpornosti na izazove koji nas čekaju”, navela je Manojlović.
Prema njenim riječima, saradnja između lokalnih i centralnih vlasti ključ je za uspješnu implementaciju cirkularne ekonomije.
“Podrška koju pružaju centralne vlasti kroz zakonske okvire, resurse i podršku može u velikoj mjeri da doprinese lakšoj primjeni cirkularnih principa na lokalnom nivou. Ovaj zajednički rad, uz ulaganje u inovacije, edukaciju i međusobnu saradnju, jedini je put ka održivim zajednicama koje čuvaju našu životnu sredinu i unaprjeđuju kvalitet života svih građana” istakla je Manojlović uz zahvalnost TAIEX misiji na velikoj podršci kao i predstavnicima centralnih vlasti koji aktivno učestvuju u ovom procesu.
Državni sekretar Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Nenad Vitomirović, mišljenja je da je cirkularna ekonomija jedan od pet stubova Zelene Agende, a Zelena agenda za Crnu Goru predstavlja održivu strategiju koja preslikava ciljeve EU Green Deal-a (Zelenog sporazuma) na nacionalni nivo.
“Crna Gora ima Nacionalnu strategiju cirkularne tranzicije do 2030. godine sa Akcionim planom koja utvrđuje razvojne prioritete, odnosno odgovarajuće operativne zadatke za postizanje strateskih ciljeva u kontekstu cirkularne tranzicije crnogorske ekonomije, ali i društva uopšte” kazao je Vitomirović ističući da je cilj sistemska promjena u načinu razmišljanja i djelovanja u pogledu korišćenja resursa.
On je naveo da bez adekvatnog stava stanovništva i visokog nivoa ekološke svijesti, bez prihvatanja, razumijevanja, volje, interesa i priznavanja koristi I odgovornosti različitih aktera nije moguće dostići ciljeve cirkularne ekonomije. U svemu tome, kako je kazao, veoma važnu ulogu imaju jedinice lokalne samouprave kako bi ovaj koncept upšte zaživio.
“Glavni izazov na državnom nivou je da se stvore uslovi za primjenu cirkularne ekonomije, što prije svega podrazumijeva efikasnije koršćenje prirodnih resursa čime se smanjuje negativan uticaj na životnu sredinu I doprinosi klimatskoj neutralnosti, što u konačnici vodi očuvanje prirode” dodao je on.
Vitomirović je ukazao na to da cirkularna ekonomija predstavlja proces sinergije, ne samo transformaciju linearne u cirkularnu ekonomiju, već i proces transformacije društva i privatnog sektora kroz realizaciju ekonomskih aktivnosti koje dugoročno doprinose održivosti i unapređenju životne sredine.
“Konferencija “Lokalizacija koncepta cirkularne ekonomije” je okupila je veliki broj učenika na šest panela na kojima su govornici Sonja Polonijo, Preduzeće Eko Murvica i ekspert Udruge gradova Hrvatske za održivo upravljanje otpadom, Zoran Mamić, Tehnički direktor vodovoda Žrnovnica, Crikvenica Vinodol, Tatjana Uzelac i Bruno Juričić, Starum d.o.o., Hrvatska, Sanja Varajić, Ministarstvo ekonomskog razvoja, Milena Rmuš Privredna komora Crne Gore, Brankica Cmiljanović, Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera”, navodi se u saopštenju Zajednice opština.
Kako su zaključili, konferencija je prilika da kroz razmjenu iskustava i dobrih praksi iz opština Evropske unije dodatno unaprijedi razumijevanje i primjena koncepta cirkularne ekonomije na lokalnom nivou I da se kroz saradnju sa partnerima stvori snažna osnovu za implementaciju cirkularnih principa koji mogu doprinijeti održivom razvoju naših zajednica.