Pročitajte koje je odluke donijela Vlada na današnjoj sjednici

Foto: Gov.me

Vlada je, na današnjoj 62. sjednici kojom je predsjedavao premijer Milojko Spajić, utvrdila Predlog zakona o uređenju prostora i Predlog zakona o izgradnji objekata.

Utvrđen je i Predlog zakona o alternativnim investicionim fondovima. Cilj ovog propisa je unapređenje poslovnog ambijenta, razvoj alternativnih investicionih fondova u Crnoj Gori, kao i uspostavljanje adekvatnog regulatornog i nadzornog okvira koji je usklađen sa pravnom tekovinom EU u ovoj oblasti. Donošenjem predloženog Zakona stvoriće se preduslovi za licenciranje alternativnih investicionih fondova, kao društava za upravljanje ovim fondovima”, saopšteno je iz Vlade.

Takođe, predviđeno je uvođenje mjera i kontrolnih mehanizama u poslovanju društava za upravljanje alternativnim investicionim fondovima, kao i kontinuirano unapređenje regulative u dijelu koji se odnosi na zaštitu investitora na tržištu kapitala. Novim zakonskim rješenjem će se podstaći konkurencija na tržištu kapitala, uz odvajanje zakonske regulative u odnosu na otvorene investicione fondove sa javnom ponudom.

“Vlada je utvrdila Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o poreskoj administraciji. U diskusiji tim povodom je istaknuto da će se predloženim izmjenama otkloniti nedostaci, odnosno stvoriti preduslovi za otpočinjanje automatske razmjene informacija o finansijskim računima, te uklanjanje Crne Gore sa liste država koje nijesu adekvatno implementirale standarde poreske transparentnosti. Navedeni zakon je dobar pravni osnov za razvijanje sistema razmjene informacija između nadležnih organa država članica EU i drugih država koji će doprinijeti jačanju nacionalnih poreskih sistema i poboljšanju naplate poreza”, navodi se u saopštenju.

Predloženim zakonskim rješenjem, kako dodaju, jasno se definiše da obavezu izvještavanja o računima radi razmjene informacija imaju finansijske institucije koje su rezidenti Crne Gore, te poslovne jedinice finansijske institucije koje nijesu rezidenti Crne Gore, a koje u skladu sa zakonom posluju u Crnoj Gori. Takođe, definiše se i standard izvještavanja (CRS), koji predstavlja standard razvijen od strane OECD-a, koji sadrži procedure izvještavanja i mjere produbljene provjere za automatsku razmjenu informacija o finansijskim računima, prenosi CdM

“Donijeta je Odluka o utvrđivanju prioritetnih oblasti od javnog interesa i visine sredstava za finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija u 2025. godini. Zakonom o nevladinim organizacijama je propisan kombinovani model finansiranja projekata i programa nevladinih organizacija, koji podrazumijeva centralizovano programiranje prioritetnih oblasti i visine sredstava, kojim koordinira Ministarstvo regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama i decentralizovanu raspodjelu od strane organa državne uprave koji su obuhvaćeni godišnjom odlukom o utvrđivanju prioritetnih oblasti od javnog interesa i visine sredstava za finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija”, stoji u saopštenju Vlade.

Takođe, propisano je da država obezbjeđuje: sredstva za finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija u oblastima od javnog interesa u iznosu od najmanje 0,3 % tekućeg godišnjeg budžeta, posebna sredstva za oblast zaštite lica s invaliditetom u iznosu od 0,1 odsto tekućeg godišnjeg budžeta i sredstva za kofinansiranje i međufinansiranje projekata i programa podržanih iz fondova Evropske unije u iznosu od najmanje 0,1 % tekućeg godišnjeg budžeta.

“U skladu sa prioritetima definisanim u strateškim i planskim dokumentima u odgovarajućoj oblasti od javnog interesa, 15 ministarstava su pripremila sektorske analize za utvrđivanje predloga prioritetnih oblasti i potrebnih sredstava i nakon sprovedenih konsultacija sa zainteresovanim nevladinim organizacijama, dostavila su obrazložene predloge. Donošenjem ove Odluke, stvoriće se preduslov za raspisivanje javih konkursa za raspodjelu sredstava za finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija u 2025. godini”, kazali su iz Vlade.

Vlada je, između ostalog, usvojila Informaciju o kreditnom zaduženju i kupovini poslovnog prostora za potrebe rada privrednog društva „Crnogorski operator tržišta električne energije“ DOO Podgorica. U tom kontekstu, Vlada je dala saglasnost da ovo privredno društvo izvrši nabavku poslovnog prostora na način što će se kupovina nepokretnosti izvršiti iz sredstava osnovnog kapitala Društva u iznosu od 251.600 eura i kreditnog zaduženja u iznosu od 450.000 eura.

“Usvojena je Informacija o podršci Bokeškoj mornarici Kotor za nabavku replike tradicionalnih pušaka i uniformi. S tim u vezi, Vlada je prihvatila Ugovor o sufinansiranju u iznosu od 45.000 eura za nabavku tradicionalne uniforme za 25 novih članova – mornara, kao i za šest ženskih članica, te za nabavku 15 tradicionalnih pušaka, replika mletačkih šaralija, koje su ključne za očuvanje tradicije Mornarice, kao i za njihove nastupe. U diskusiji ovim povodom je istaknuto da je riječ o memorijalnoj organizaciji koja čuva izvanredno bogato kulturno-istorijsko nasljeđe, koje je ostavilo neizbrisiv trag u razvoju Kotora, Boke i Crne Gore, te pomorstva uopšteno”, piše u saopšteenju.

Bokeljska mornarica je, podsjećaju, 2013. godine proglašena prvim nematerijalnim kulturnim dobrom od nacionalnog značaja, gdje se od strane Cme Gore prepoznaje uloga i značaj drevne organizacije, a od 2021. godine je upisana na UNESCO-vu listu nematerijalne kulturne baštine kao prvo nematerijalno kulturno dobro Crne Gore na toj listi i, za sada, jedino. Dugoročni cilj kupovine tradicionalne nošnje i izrade replika mletačkih pušaka odnosi se na očuvanje autentičnosti i integriteta svečanih ceremonija i javnih nastupa Bokeljske mornarice, koji promovišu kulturno nasljeđe na nacionalnom i međunarodnom nivou.

“Vlada je usvojila Izvještaj o sprovođenju Nacionalnog plana za implementaciju Konvencije Savjeta Evrope o suzbijanju i sprečavanju nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istambulska konvencija) za period 2023. i 2024. godinu. Nacionalnim planom je predniđeno da se većina aktivnosti realizuje kontinuirano tokom cijelog perioda implementacije, od 2023. do 2027. godine. Ovakav pristup usklađen je sa odredbama Istambulske konvencije, koja zahtijeva sistematski i održiv pristup u jačanju institucionalnih kapaciteta, razvijanju preventivnih mjera, pružanju adekvatne podrške žrtvama i unapređenju pravosudnog odgovora na nasilje”, navode iz Vlade.

Zbog dugoročnog karaktera planiranih mjera, značajan dio aktivnosti predviđenih za 2023 – 2024. godinu još uvijek nije u potpunosti realizovan. Konvencija naglašava važnost kontinuiranog ulaganja u mjere kao što su edukacija stručnog kadra, podizanje svijesti javnosti, razvoj servisa podrške za žrtve, te uspostavljanje međusektorske saradnje, što su aktivnosti koje zahtijevaju vrijeme i resurse za uspješnu implementaciju. Aktivnosti koje su bile prioritetne za početni period, kao što su jačanje kapaciteta institucija, podizanje svijesti javnosti i unapređenje pravnih okvira, sprovedene su djelimično, dok će njihova puna implementacija biti nastavljena u narednim godinama.

“Usvojena je Informacija o finansiranju izgradnje i održavanja višenamjenske sportske i rekreativne infrastrukture na prostoru skijališta Savin kuk, Durmitor. Projekat razvoja skijališta na Savinom kuku je zamišljen kao višegodišnji projekat koji se finansira kroz Kapitalni budžet Crne Gore i kojim se obezbjeđuje modernizacija skijališta, a sve u cilju pažljivo planirane turističke valorizacije prostora i unapređenja kroz modernizaciju kapaciteta jednog od značajnijih planinskih i tradicionalnih skijaško-sportskih centara”, kazali su iz Vlade.

Takođe, planirana je višenamjenska sportsko-rekreativna infrastruktura bi bila komplementarna postojećoj sportskoj infrastrukturi na prostoru Savinog kuka na Durmitoru, i sastojala bi se od savremenih tehnoloških instalacija za proizvodnju snijega koje omogućavaju bavljenje sportom i rekreaciju na skijalištu Savin kuk.

“Zbog nedostatka sniježnih padavina u posljednje dvije sezone, pokrenute su aktivnosti na pripremi i realizaciji projekta izgradnje tehnološki savremenog sistema za vještačko osnježavanje jednog dijela skijališta na Savinom kuku, posebno uzimajući u obzir da je na lokalitetu već izgrađena vještačka akumulacija. U tom smislu, Vlada je opredijelila 182.000 eura za finansiranje izgradnje i održavanja višenamjenske sportske i rekreativne infrastrukture, a u cilju obezbjeđivanja preduslova za odvijanje zimske turističke 2024/2025 i sportske sezone u podnožju skijališta Savin kuk”, stoji u saopštenju.

Vlada je, dodaju, donijela Odluku o osnivanju Razvojne banke Crne Gore A.D. Podgorica.

“Odlukom je utvrđeno je da se Razvojna banka osniva i posluje u cilju podržavanja i podsticanja privrednog razvoja crnogorske ekonomije u skladu sa zakonom, te da je osnivač Razvojne banke država Crna Gora, dok prava i dužnosti osnivača vrši Vlada Crne Gore. Predviđeno je da Razvojna banka može, uz saglasnost Vlade, koristiti međunarodne fondove i zaduživati se u Crnoj Gori i inostranstvu na tržištu novca i kapitala, u svrhu obavljanja djelatnosti, a sredstva za obavljanje poslova osiguranja izvoza obezbjeđuju se iz Budžeta Crne Gore. Pored ostalog, propisano je da osnivački kapital Razvojne banke iznosi 107.508.716 eura”, zaključuju iz Vlade.

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.