Gradonačelnica Podgorice Olivera Injac kazala je u razgovoru sa Gradsku RTV da je njena ruka uvijek pružena za dogovor i da je sigurna da može doći do formiranja vlasti u Glavnom gradu. Ističe i da su neprihvatljivi izgovori da bi sadašnja opozicija mogla nešto bolje da uradi, a koja je, kako kaže, imala 20 godina šansu da napravi nešto, ali da nije uspjela.
Injac navodi da sistem Glavnog grada uveliko pati od političkih tenzija koje postoje od onoga što se odnosi na svakodnevno funkcionisanje, a naročito kada je u pitanju Skupština Glavnog grada, koja praktično od jula nije zasijedala, već samo jednim povodom i nakon izbora.
Ističe da nefunkcionalnost Skupštine već i te kako utiče na rad Glavnog grada.
„Imamo mnogo tačaka dnevnog reda koje bi trebalo što prije biti na Skupštini. Prije svega je tu Budžet, Program privremenih objekata, Strateški plan razvoja za petogodišnji period, kao i dosta drugih stvari koje se tiču funkcionisanja gradskih preduzeća, programi rada, planovi, promjena određenih odluka…“, kazala je Injac.
„Neusvajanje budžeta povuklo bi za sobom brojne probleme“
Ističe da se nada da će budžet biti usvojen, jer bi, kako kaže, njegovo neusvajanje povuklo za sobom brojne probleme.
„To se naravno tiče i tekućih projekata, jer se sredstva ne izdvajaju na mjesečnom nivou, već se zna dinamika realizacije određenih projekata. Veoma je važno da budžet bude usvojen i nadam se da postoji ta vrsta zrelosti i spremnosti na dogovor. Moramo biti konstruktivni i politički akteri moraju da se fokusiraju na interese Podgorice, a sa strane ostave svoje partikularne interese. Ipak, čini mi se da su okolnosti pokazale da je ono što je bio stav koji sam iznijela na presu nakon skraćenja mandata, da slijedi jedan period neizvjesnosti. Za političke aktere koji su zajedno sa opozicijom glasali za skraćenje mandata, da će ući u zonu gdje neće imati adekvatne odgovore. Nadam se da će svi sagledati svoje pozicije, shvatiti gdje su pogriješili i vratiti se jednoj konstruktivnosti da ne bi Glavni grad trpio i da građani ne bi bili koleteralna šteta svih tih političkih rivalstava ili političkih kalkulacija koje su bile evidentne u pozadini jedne odluke i prijevremenih izbora“, kazala je Injac.
„Novi izbori sigurno nisu dobro rješenje, razlike ostaviti po strani“
Ističe da stalno od građana dobija pitanje „da li će doći do dogovora“, te da to treba da bude prelomno i da, kako kaže, svi razumiju da građani očekuju dogovor.
„Uvijek rješenje postoji i čini mi se da je i u politici potrebno strpljenje. Građanima ne mogu da obećam da će doći do dogovora, jer to ne zavisi od mene. Uložila sam svoj maksimum i od mene je uvijek pružena ruka. Mislim da je dogovor mnogo važniji u ovom trenutku. Treba da se konstituiše vlast, a novi izbori sigurno nisu dobri i ne treba razmišljati u tom pravcu. Sigurna sam da može da dođe do dogovora, a i to znači da neke razlike moraju da se ostave po strani i da možda svi budu svjesni trenutka. Najveća šteta je nanijeta Glavnom gradu, odnosno projektima i svemu onome što su bila očekivanja građana“, istakla je Injac.
„Opozicija imala dvije decenije da pokaže da može da isporuči bolje rezultate“
Navodi da su neozbiljni navodi da opozicija može da isporuči bolje rezultate, imajući u vidu da su, kako kaže, u u Podgorici bili više od dvije decenije na vlasti.
Želja joj je bila, kako navodi, da sistem funkcioniše nezavisno od pojedinca, te da Crnoj Gori nedostaje profesionalizam.
„Najveći izazov je bio da sistem bude funkcionalan – da sistem i tranziciju sprovedemo na pravi način. Političke trzavice su bile u fokusu problema koji su prouzrokovani time što je Jakov Milatović izašao iz Pokreta Evropa sad i kada su nastupile potpuno nove političke okolnosti kako na državnom, tako i na lokalnom nivou. Osim toga, najsloženiji problemi su bili ono što je zatečeno u Glavnom gradu. Imali smo zaostavštinu koja opterećuje grad, od toga da sistem ne funkcioniše, da ima razne devijacije, prekobrojnost, dugovi… Trebalo je vremena da se i to postavi i da se krene u tu vrstu restruktuiranja, organizacije i optimizacije. To je stalni teret nad ovom administracijom, jer su očekivanja bila da ona bude mnogo efikasnija i da isporuči rezultate, ali smo prvo morali da saniramo sve zatečene probleme. Upravo su i ovi problemi uzeli najviše mog vremena“, kazala je Injac.
Uskoro početak realizacije projekta izgradnje Bulevara Vojislavljevića
Gradonačelnica ističe da je srećna što je veoma važan projekta u fazi početka same realizacije – izgradnja Bulevara Vojislavljevića.
„Problem rješavanja, odnosno izgradnje Bulevara Vojislavljevića je od 2017. godine bio u potpunosti pasiviziran. Nije se radilo ništa na njemu. Sada se radi na rješavanju pristupa problemima imovinsko-pravnih odnosa, što je možda i najveći problem ovog projekta. Za to je potrebna i politička volja, da se nešto proglasi javnim interesom i da se stvore zakonske pretpostavke da bi moglo da se ide u realizaciju projekta“, kazala je Injac.
Kaže da je raduje što se konačno privode kraju radovi na izgradnji Bulevara Veljka Vlahovića, stvaraju uslovi za izgradnju Jugozapadne obilaznice i rekonstrukciju „Podgoričanke“, za koju je nedavno dobijeno idejno rješnje na međunarodnom konkursu, kao i za uređenje park šume Lješkopoljska Gorica. Podsjeća da je potpisan Ugovor za izgradnju Bulevara Vojislavljevića vrijedan 11,9 miliona.
Aktivno 7.000 tužbi
Injac navodi da je trenutno 7.000 tužbi aktivno protiv Glavnog grada ili da je Grad u procesu utuženja protiv nekoga, što je, kako kaže, velika cifra za ovaj sistem.
„Imamo situaciju da Odluka o komunalnom opremanju, koja je više puta mijenjana, uopšte ne štiti Glavni grad od potencijalnih tužbi. To je odluka koja mora da se mijenja i koja se u više navrata pokazala kao loša“, kazala je Injac.
„Prethodna vlast nije vodila računa o imovini Grada“
Navodi da je uvijek radila u interesu Glavnog grada i građana, a da prethodna vlast nije vodila računa o imovini Glavnog grada.
„Najveći problem je bio što nije postojala nikakva centralna baza podataka o imovini Glavnog grada. Ni ono što je zemljište, ni poslovni prostori i stanovi. Pokrenuli smo proceduru i krenuli sa popisom cjelokupne imovine kako bi to sve bilo na jednom mjestu. Nevjerovatno je da je imovina Glavnog grada bila upisana na fizička lica. Bilo je brojnih problematičnih stvari, jer se sa državnom imovinom rukovodilo kao sa privatnom. Da postoji bolja arhiva i elektronska baza dokumentacije Glavnog grada, otkrilo bi se mnogo toga, iako se i ovako mnoge stvari pokazuju. Nije se domaćinski upravljalo sa imovinom Glavnog grada, što je pokazalo i vrijeme, kao i što sada pokazuju brojne tužbe“, istakla je Injac.
Devet preduzeća i službi, kako kaže, bilo je pod revizijom kako bi se rješavali problemi.
„Na političarima najveća odgovornost“
Da li će Podgorica u naredne četiri godine imati stabilnu vlast najviše zavisi, kaže Injac, od odgovornih političara.
„Političarima politika ne treba da bude profesija, već ono što preuzmu da rade. To je ključno. Građani najbolje vide ko su odgovorni političari i šta se dešava na političkoj sceni“, poručila je Injac.
Prema njenim riječima, u narednom periodu će biti veliki izazov da sistem ostane funkcionalan.
„Nemamo baš motivišuću atmosferu, naročito od izbora. Nema dogovora, velika je neizvjesnost. Nije opravdanje, ali postoji doza rezerve u ovom trenutku kako će se procesi odvijati, a meni je stalo da to održim i da se u tako složenom ambijentu ipak vide rezultati i da se rješavaju stvari“, istakla je Injac.
U Glavnom gradu skoro 4.000 zaposlenih
Navodi da je sistem Glavnog grada preglomazan i da ima skoro 4.000 zaposlenih, te da pojedini zaposleni, kako kaže, moraju da shvate da to radno mjesto nije za njih nešto što će povremeno da posjete, već da daju konkretne rezultate.
Podgoricu bi u naredne četiri godine, koje su ključne za ulazak u EU, voljela da vidi, kako kaže, kao grad koji će da „procvjeta“ u svakom smislu i da konačno postanemo turistički značajna tačka na Zapadnom Balkanu i u Evropi.
„Nije bilo dovoljno vremena da uradimo sve ono što smo zamislili, ali nisam ni nezadovoljna. Čini se da se dosta uradilo. Sigurno da će ovi projekti koji će se raditi u narednom periodu, biti još vidljiviji, pa će i građanima biti jasnije ko je sve to pripremio i ko je napravio procese i projekcije kako da se ide u tom pravcu. Sve prepuštamo vremenu, koje će dati odgovore na brojna pitanja i uvjerena sam da će građani Podgorice bolje razumjeti same procese“, istakla je Injac.