Vladu Sjedinjenih Američkih Država samo jedan dan dijeli od toga da ostane bez novca dok Kongres pokušava smisliti kratkoročni plan finansiranja, piše Index.
Predstavnički dom Kongresa SAD nije uspio da usvoji revidirani plan potrošnje koji su predložili republikanci kako bi se spriječilo gašenje vlade, prenosi Rojters.
Za usvajanje je bila potrebna dvotrećinska većina u Zastupničkom domu, ali taj uslov nije ispunjen. Čak je i 38 republikanaca glasalo protiv, zajedno s većinom demokrata.
Novoizabrani predsjednik Donald Tramp osujetio je prethodni sporazum o finansiranju, koji je republikanski predsjednik Predstavničkog doma Majk Džonson sklopio s demokratama.
Trampova osuda tog sporazuma uslijedila je nakon što je taj sporazum žestoko kritikovao i milijarder Ilon Mask. Zamjenski zakon koji je odobrio Tramp povezivao bi vladino finansiranje s dvogodišnjom suspenzijom ograničenja saveznog duga, koje određuje koliko vlada može posuditi za plaćanje svojih računa.
Lider manjine u Predstavničkom domu Hakem Džefris, najviši demokrata u domu, nazvao je predlog „smiješnim“. Predsjednik Predstavničkog doma sad mora smisliti novi predlog, a vrijeme ističe.
Kako smo došli ovamo
Zatvaranje vlade koje je sada na pomolu može se pratiti unazad do septembra. Tada Džonsonu nije prošao predlog šestomjesečnog produženja finansiranja. Većinom su demokrate glasali protiv produženja, koje je uključivalo mjeru (SAVE Act) kojom se zahtijeva dokaz o državljanstvu za glasanje na izborima.
Umjesto toga, Kongres je postigao dvostranački dogovor o zakonu kojim bi se vlada finansirala do 20. decembra, prenosi Index.hr.
Džonson je tom prilikom na konferenciji obećao da u decembru kada finansiranje ističe, zastupnici neće morati da glasaju o opsežnom zakonu o potrošnji.
Ali kada su čelnici Kongresa objavili tekst najnovijeg zakona o potrošnji u utorak, tri dana prije nego što su zastupnici trebali da odu na prazničnu pauzu on je imao ukupno 1547 stranica. Zakon bi produžio vladino finansiranje do 14. marta.
Zakon je uključivao više od 110 milijardi dolara u hitnoj pomoći u slučaju katastrofe i 30 milijardi dolara u pomoći poljoprivrednicima; prvo povećanje plata zastupnicima od 2009; savezna sredstva za obnovu mosta koji se srušio u Baltimoru; reforme zdravstva i odredbe usmjerene na sprečavanje varljivog oglašavanja hotela.
Neki republikanci kritikovali su Džonsona zbog odustajanja od jednostavnog zakona, posebno osuđujući ljevičarske odredbe o kojima se pregovaralo kako bi se pridobila podrška demokrata. Džonson je branio dogovor, okrivljujući „boža djela“ za potrebu unošenja nekih dodatnih odredbi, poput pomoći u katastrofama i pomoći poljoprivrednicima.
Izvor: Index