Država će u ovoj godini izdvojiti 1,2 miliona eura u cilju podrške investicionim aktivnostima, saopštio je Ernad Suljević, ministar regionalno-investicionog razvoja i saradnje sa nevladinim organizacijama.
Taj resor će na osnovu neposredne komunikacije sa kompanijama identifikovati ključne šanse i izazove na unapređenju poslovnog ambijenta i pokretanju inicijativa i konkretnih mjere za podršku investicijama, kazao je Suljević u intervjuu za agenciju MINA-biznis.
– Kroz podsticajne mjere ove podrške realizovaće se dodjela bespovratnih sredstava za ulaganja u opremu, kao i druga nematerijalna ulaganja malih i srednjih preduzeća i preduzetnika, u cilju jačanja njihove konkurentnosti, poboljšanja proizvodnih kapaciteta i unapređenja njihovog poslovanja, što treba da doprinese kreiranju novih radnih mjesta u budućem periodu, poštujući principe ravnomjernog regionalnog razvoja – rekao je Suljević.
Kako je dodao, podrška će biti definisana intenzitetima u skladu sa Zakonom o državnoj pomoći, a, u skladu sa de minimis pravilima, definisaće posebne uslove za preduzeća iz opština sa niskim indeksom razvijenosti, kao i za preduzeća u većinskom vlasništvu žena i mladih.
– U planu je kreiranje programa podsticaja razvoja lokalnih samouprava, a za tu namjenu je u budžetu za ovu godinu predviđeno 150 hiljada eura. Prioritet će biti zahtjevi manje razvijenih lokalnih samouprava i projekti međuopštinskog karaktera, uz uslov da su oni planirani Strateškim planom razvoja opštine. Ova mjera imaće konkretne efekte na veći stepen realizacije pomenutog lokalnog plana – istakao je Suljević.
On je najavio izmjene u smislu povećanja opsega manje razvijenih lokalnih samouprava i zalaganja da podrška bude usmjerena upravo na te lokalne samouprave, to jest na one kojima je najpotrebnija.
– Upravo smo finalizovali rad na izmjenama i dopunama Zakona o regionalnom razvoju, koje ćemo početkom ove godine da prezentujemo i iskomuniciramo sa svim lokalnim samoupravama i resorima koji su nosioci ove politike. Riječ je, zapravo, o novom zakonu, jer smo pripremili značajan broj izmjena i novosti u odnosu na važeće zakonsko rješenje – objasnio je Suljević.
U saradnji sa lokalnim samoupravama, kako je saopštio, u toku je priprema izrada strateških planova razvoja na lokalnom nivou.
Suljević je ocijenio da kapitalni budžet pokazuje posvećenost Vlade unapređenju infrastrukture i regionalnog razvoja.
– Planirani iznos od 280 miliona eura veći je 15 odsto u odnosu na prošlu godinu, što ukazuje na značajne napore za jačanje ekonomije i poboljšanje kvaliteta života građana. Brojni projekti iz oblasti saobraćajne infrastrukture ključni su za bolju povezanost regiona i podsticanje ekonomskog rasta u manje razvijenim opštinama. Značajan fokus na projekte na lokalnom nivou doprinosi ravnomjernijem regionalnom razvoju – kazao je Suljević.
Kako je zaključio, realizacija kapitalnog budžeta od 93 odsto predstavlja pozitivan signal u odnosu na prethodne godine kada je procenat realizacije bio niži, što dalje ukazuje na bolje planiranje, organizaciju, upravljanje i sprovođenje infrastrukturnih projekata.
Od ekonomskog državljanstva prihodovali 80 miliona
Kada su u pitanju investicije u sjevernom regionu, Suljević je pomenuo razvojne projekte u oblasti turizma koji se realizuju kroz Posebni program ulaganja od posebnog značaja za privredni i ekonomski interes Crne Gore (ekonomsko državljanstvo).
– Ovaj projekat je od samog početka izazvao veliku pažnju javnosti i Crnu Goru je predstavio kao zemlju koja je atraktivna za investiranje, a to dokazuje i broj podnijetih aplikacija za vrijeme trajanja Programa – 1,11 hiljada aplikacija, kao i prihod koji je država ostvarila kroz ovaj Program – oko 80 miliona eura – naveo je Suljević.
Izvor: Dan