Preduzeće Deponija trebalo bi od Čistoće da preuzme upravljanje reciklažnim dvorištima kojih na teritoriji glavnog grada sada ima pet, dok je jedno u Opštini Zeta.
Na taj način preuzeli bi i dio zaposlenih Čistoće koji rade na ovim radnim mjestima. Kako je kazao za “Dan” Aleksandar Božović, direktor Deponije, ovih dana obići će reciklažna dvorišta i upoznati se u kakvom su stanju.
– Postoji mogućnost da Deponija preuzme reciklažna dvorišta od Čistoće. Narednih dana ćemo imati više podataka kada ih obiđemo i vidimo je li sve u redu i možemo li preuzeti ušravljanje ovim objektima. Moramo vidjeti šta je to što nam je potrebno kada ih preuzmemo. Za sada ih je pet u Podgorici i jedno u Zeti. Međutim, komunikacija koju imamo oko toga odnosi se samo na reciklažna dvorišta na nivou glavnog grada. Cilj je da što više olakšamo Čistići i da mi na ovaj način preuzmemo upravljanje otpadom. To je negdje i realno da nama pripadaju – rekao je Božović.
Božović je kazao da će od Čistoće preuzeti i do 15 zaposlenih na tim reciklažnim dvorištima.
– Na reciklažnim dvorištima sada trenutno radi 30 zaposlenih. Dio njih će nakon preuzimanja biti zaposleni Deponije. Preuzeli bi samo do 15 radnika jer imamo i naših zaposlenih koje bi željeli da uposlimo tamo – kazao je Božović.
On nije mogao da precizira kada će preuzeti reciklažna dvorišta, jer kako kaže, mora se donijeti skupštinska odluka.
Podgorica je reciklažna dvorišta dobila krajem 2011. godine u kojima se odvajaju pojedine vrste neopasnih i opasnih otpada. Građani otpad iz domaćinstva, bez naknade mogu odlagati na reciklažnim dvorištima u Ulici Iva Vizina na Zabjelu, Bulevaru Mihaila Lalića u Tološima, u Ulici Husinskih rudara na Koniku, u Orijenskoj ulici na Zlatici, u Ulici Kritskog odreda u Donjoj Gorici i u Goričanima i Opštini Zeta.
Ovi prostori namijenjeni su za besplatno odlaganje predviđenih vrsta otpada svakog radnog dana od sedam do 21 čas, subotom od sedam do 17 sati i nedjeljom do sedam do 21 sat na dežurnim objektima na Zabjelu i u Tološima.
Na reciklažnim dvorištima obezbijeđene su posude između ostalog za papir, plastični krupni otpad, kartonsku i PET ambalažu, limenke, staklo, gume, drvni otpad, stiropor, metalni krupni otpad, bijelu tehniku, jestiva i otpadna ulja, akumulatore, boje i lakove, baterije, elektronski otpad, stare ljekove…
Izvor: Dan