![](https://press.co.me/media/2025/02/image-418.png)
Potpredsjednik DPS-a Ivan Vuković i analitičar DPS-a Zlatko Vujović koji su prije dva dana kolegama sa Fakulteta političkih nauka uputili “prijedlog podrške zahtjevima studenata okupljenih oko poketa „Kamo śutra”, ostali su u manjini. Vijeće fakulteta nije podržalo ovu inicijativu, a pritom je sačuvalo svoj kredibilitet.
Iako u vijeću FPN-a sjede sve sami DPS-SDP izdanci poput Srđana Darmanovića, Vesne Simović Zvicer, Ivana Vukovića… koji moraju da rade po nalogu DPS-a, stvar ipak nije dobila epilog koji su poželjeli Vuković i Vujović, takmičeći se ko je prvi pokrenuo inicijativu podrške kolektivu „Kamo śutra” .
Uzdržani na prijedlog ove inicijative Vujovića bili su dekan FPN-a, prof. dr Boris Vukićević, kao i predstavnici studenata s pravom glasa: Vedran Vujisić, Amanda Ujkić, Maša Jovanović i Selma Taljanović. Takođe, uzdržan je bio i saradnik u Vijeću, mr Todor Lakić.
Nakon što su se od ovog kontroverznog studentskog kolektiva ogradili predstavnici Studentskog parlamenta Univerziteta Crne Gore, a broj protestanata nastavio da opada uz istovremeni rast prisustva BIL osoba, uslijedila je podrška Vijeća Pravnog fakulteta u Podgorici pod pritiscima dekanke Anete Spajić. Po inerciji, očekivalo se da će tako postupiti i Vijeće na Fakultetu političkih nauka, međutim sa FPN-a su odbili da učine isto. Ovaj podatak dovoljno govori o stavu akademske zajednice prema protestima, ali i o članovima Vijeća sa FPN koji su vodili računa o integritetu svoje institucije.
Prema statutu fakulteta, vijeća su prije svega stručni organi zaduženi za nastavna i naučna pitanja, a ne za davanje podrške ili osporavanje građanskih protesta. Samim tim, odluka Vijeća Pravnog fakulteta nema pravno uporište i ne može proizvesti nikakav direktan efekat na organizaciju aktivnosti unutar fakulteta.
Ostaje pitanje – da li je riječ o legitimnoj podršci ili svojevrsnoj kompromitaciji akademskih tijela kroz političko svrstavanje?
Primjer iz regiona dodatno potvrđuje ovu praksu – iako su studenti u Srbiji organizovali masovne proteste koji su uticali na rad univerziteta, nijedno nastavničko-naučno vijeće fakulteta u Beogradu, Novom Sadu ili Nišu nije se zvanično oglasilo o političkim stavovima, podršci ili blokadama. Razlog za to leži upravo u jasnim statutarnim ovlašćenjima fakultetskih tijela, koja nisu predviđena za ovakve odluke.
Protesti neformalne grupe „Kamo śutra” djeluju kao blijeda imitacija masovnih demonstracija u Srbiji, s pokušajem da se i u Crnoj Gori vještački izazove politička kriza. Ključni cilj, kako se čini, jeste destabilizacija vlasti u trenutku kada se intenzivira obračun s organizovanim kriminalom i korupcijom i ubrzava ulazak u EU.
S druge strane, Vuković i Vujović svojim ponašanjem rade upravo ono što organizatori negiraju – da iza njih stoji cijeli sistem aktera povezanih sa režimom DPS-a.
Izvor: Portal Zeta