Institutut za javno zdravlje Crne Gore je od 3. do 9. februara prijavljen i treći smrtni ishod od posljedica obolijevanja od sezonskog gripa, a u ovom periodu registrovano je 59 novooboljelih.
Udio pozitivnih uzoraka testiranih na prisustvo virusa gripa je 46,5 odsto. Iz IJZCG ističu da „snažno preporučuju da osobe koje se nisu vakcinisale ove sezone to učine u najkraćem mogućem roku jer su za razvoj antitijela neophodne minimum dvije sedmice“.
U periodu pojačanog nadzora nad gripom IJZCG kroz sentinel nadzor na nivou primarne zdravstvene zaštite i bolnica prati i kretanje obolijevanja od infekcija izazvanih respiratornim sincicijalnim virusom (RSV). Udio pozitivnih uzoraka testiranih na RSV bio je 11,3 odsto.
Od početka nadzora nad sezonskim gripom (30.9.2024. g.), zaključno sa 9.2.2025. godine, PCR dijagnostikom izvršena je analiza ukupno 946 uzoraka na prisustvo virusa gripa. Infekcija je potvrđena kod 290 osoba. Kod 221 osobe je potvrđena infekcija virusom gripa tipa A, a kod njih 69 tipa B. U periodu od 30. septembra 2024. godine do 9. februara 2025, registrovana su tri smrtna slučaja povezana sa infekcijom virusa gripa. U pitanju su osobe starosti 83, 72 i 36 godina, a koje nijesu bile vakcinisane vakcinom protiv sezonskog gripa.
U podgoričkom Domu zdravlja Dan je juče zatekao pune čekaonice, a većina pacijenata nosila je zaštitne maske. Oni sa kojima su razgovarali kažu da su došli kod izabranog doktora zbog visoke temperature i kašlja. Pacijenti su se žalili na dužinu čekanja na pregled, ali i na to da nemaju svog izabranog doktora, jer su njihovi ili u penziji ili na specijalizaciji.
– Moja doktorica je na specijalizaciji, ali nema stalnu zamjenu. Kada kog dođem, pošalju me da čekam, nekad i po nekoliko sati, ali uvijek kod drugog ljekara. Što se tiče zakazivanja, mora se čekati i po nedjelju dana, tvrdi jedan pacijent.
To potvrđuje i pacijentkinja, koja kaže da je u prepunoj čekaonici dva sata čekala da uđe kod ljekara, jer nije imala zakazan pregled. Ona tvrdi da već dvije godine nema svog izabranog doktora, nakon što je njen otišao u penziju.
Iz Doma zdravlja Podgorica nijesu dobili odgovore na pitanja u vezi sa sezonskim gripom. Dopis su im uputili u ponedjeljak, 10. februara, piše Dan.
Iz Kliničkog centra Crne Gore u Podgorici za „Dan“ su kazali da u Urgentnom centru u ovom periodu primjećuju nešto veći priliv pacijenata sa simptomima respiratornih infekcija i gripa. Oni su apelovali, kako kažu, „posebno na starije pacijente, naročito one s hroničnim bolestima, da se obavezno vakcinišu protiv sezonskog gripa, jer na taj način znatno smanjuju rizik od obolijevanja i komplikacija koje ova bolest može izazvati“.
– Iako je broj takvih pacijenata unutar očekivanih okvira, za sada ne postoji nikakva alarmantna situacija. Broj respiratornih infekcija, uključujući grip, u potpunosti je u skladu s očekivanjima za ovo doba godine, s obzirom na to da se radi o sezonskim oboljenjima. Testiranja na respiratorne infekcije obavljaju se u Institutu za javno zdravlje, kojem i mi, kao i sve ostale organizacione jedinice KCCG, šaljemo uzorke, kazali su iz KCCG.
Iz Instituta za javno zdravlje kažu da se i u evropskom regionu registruje široko rasprostranjena srednja do visoka aktivnost virusa gripa.
– Podsjećamo da je grip bolest koja je u određenim rizičnim grupama (kao što su osobe uzrasta ≥65 godina, svi hronični bolesnici stariji od šest mjeseci, trudnice, djeca starosti od 6 mjeseci do 5 godina, osobe smještene u kolektivima kao što su domovi za stara lica) češće praćena pojavom komplikacija bolesti i smrtnim ishodom. Stoga je jako važno da se te osobe vakcinišu svake godine. Pored vakcinacije kod osoba u povećanom riziku koje razviju simptome gripa je važna i pravovremena primjena adekvatnih antivirusnih ljekova (bez obzira na vakcinalni status) kao što su ljekovi iz grupe inhibitora neuraminidaze (tamiflu). Ovi ljekovi se primjenjuju isključivo uz recept ljekara nakon procjene odnosa koristi i rizika, objašnjavaju iz IJZCG.
IJZCG je odmah po uočavanju porasta aktivnosti gripa krajem decembra 2024. uputio dopis svim zdravstvenim ustanovama da pooštre kontrolu sprovođenja mjera prevencije i kontrole respiratornih infekcija, uključujući i razmatranje ograničenja posjeta pacijentima.
U Hitnoj najviše oboljelih tokom vikenda
– Medicinski timovi 24 jedinice Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore dnevno zbrinu između 550 i 600 pacijenata u ambulanti, obave oko 120 kućnih posjeta/terena dnevno, između 30 i 40 transporta. Broj pacijenata uobičajen je za ovo doba godine i nije zabilježen značajniji rast. Hitnu medicinsku pomoć najčešće traže pacijenti sa hroničnim oboljenjima, dok sporadično imamo i pacijente sa povišenom tjelesnom temperaturom ili simptomima respiratornih virusnih oboljenja, a najviše ih je tokom vikenda, saopšteno je iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore.
Izvor: Dan