
Skupština opštine Ulcinj juče je, na vanrednoj sjednici sazvanoj zbog tendera za zakup plaža, jednoglasno sa 24 glasa „za“, usvojila dva zaključka.
Kako je saopšteno iz SO Ulcinj, lokalni parlament je izrazio jasnu podršku investicijama koje doprinose ekonomskom razvoju i unapređenju kvaliteta života stanovnika opštine.
Skupština je, stoga, potvrdila principe koji, kako ističu, treba da usmjeravaju buduće investicione projekte:
- Održivost i dugoročni razvoj – Svi investicioni projekti moraju biti u skladu sa načelima održivog razvoja, poštujući planska i strateška dokumenta Opštine Ulcinj i Crne Gore, vodeći računa o ekonomskoj, ekološkoj i društvenoj održivosti.
- Očuvanje prirodnih resursa – Projekti moraju biti usklađeni sa principima ekološke odgovornosti, očuvanja prirodnih bogatstava i zaštite životne sredine.
- Transparentnost i uključivost – Proces odobravanja i realizacije investicija mora biti transparentan, uz aktivno uključivanje lokalne zajednice i stručne javnosti.
- Zaštita demografske strukture – Imajući u vidu da je Ulcinj specifična sredina u kojoj etnička manjina čini većinu stanovništva, u skladu sa međunardonim standardima i važećom zakonskom regulativom, investicije ne smiju dovesti do nepoželjnih demografskih promjena koje bi ugrozile kulturni, etnički ili društveni identitet opštine.
„Na osnovu navedenog, Skupština opštine Ulcinj poziva sve zainteresovane investitore da svoje projekte usklade sa ovim principima i time doprinesu održivom razvoju opštine Ulcinj“, poručili su.
Osim toga, SO je donijela još jedan zaključak povodom, kako su naveli, postupanja Vlade Crne Gore, Ministarstva uređenja prostora i državne imovine i Javnog preduzeća za upravljanjem morskim dobrom u donošenju Programa privremenih objekata u zoni morskog dobra, određivanju cijena zakupa i u procesu davanja pod zakup plaža i objekata u ovoj zoni.
„Skupština opštine Ulcinj izražava ozbiljnu zabrinutost zbog načina na koji je Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom upravljalo morskim dobrom u proteklih 30 godina“, naglasili su.
Ta zabrinutost se, kažu, posebno odnosi na sljedeće činjenice:
- Obim morskog dobra u Ulcinju – Čak 13 odsto teritorije opštine Ulcinj nalazi se pod režimom morskog dobra, što predstavlja neviđeni presedan u Crnoj Gori. Na pojedinim mjestima, granica morskog dobra doseže i do osam kilometara u unutrašnjost kopna, što ozbiljno ograničava razvojne potencijale opštine i u suprotnosti je sa uspostavljenim evropskim standardima.
- Disproporcija u odnosu na ostatak Crne Gore – Ulcinj pokriva čak 57 odsto ukupne teritorije morskog dobra u Crnoj Gori, što nameće nesrazmjerne administrativne i ekonomske prepreke lokalnoj zajednici i privrednicima.
- Finansijski nameti i konkurentnost – Povećanje PDV-a i drastično povećanje zakupnina za korišćenje morskog dobra ozbiljno ugrožavaju konkurentnost Ulcinja kao turističke destinacije. Ove mjere dodatno otežavaju poslovanje lokalnim preduzetnicima i smanjuju atraktivnost Ulcinja za investitore i turiste.
- Neophodnost reforme – Skupština opštine Ulcinj poziva Vladu Crne Gore i sve poslanike Skupštine Crne Gore da podrže set zakona kojim se mijenja regulativa i upravljačka praksa morskog dobra, kako bi se osigurala pravednija raspodjela nadležnosti i resursa, te omogućio održiv ekonomski razvoj svake primorske opštine, a koji su predloženi od poslanika na inicijativu predsjednika svih primorskih opština.
- Neophodnost ažurnog postupanja Ustavnog suda – Skupština opštine Ulcinj poziva sudije Ustavnog suda Crne Gore da prioritetno i meritorno odlučuju po podnešenim inicijativama od strane Opštine Ulcinj i zakupaca plaža.