
Iz Javnog preduzeća za nacionalne parkove Crne Gore (JPNPCG) saopšteno je da su dobili dozvolu od Agencije za zaštitu životne sredine Crne Gore za obavljanje radnji i aktivnosti suzbijanje potkornjaka u šumama smrče i sanaciju degradiranih površina u NP Prokletije u vidu označavanja stabala koja su potencijalni izvor zaraze i stabala koja su napdanuta potkornjakom prošle godine.
“Saglasnost je dobijena na osnovu Elaborata JPNPCG u kojem su opisana žarišta pogođena potkornjakom uz predlog doznake i sanitarne sječe stabala”, navodi se u saopštenju.
Kako su kazali, u narednom periodu u saradnji sa Ministarstvom ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Agencijom za zaštitu životne sredine i Upravom za gazdovanje šumama i lovištima intenzirivaće se aktivnosti kako bi doznaka bila realizovana u što kraćem roku.
“Razmatraće se i mogućnosti sprovođenja administrativnih procedura po skraćenom postupku kako bi se blagovremeno sprovela sanitarna sječa i izvlačenje suvih stabala. Paralelno sa navedenim aktivnostima planirano je ponovno aktiviranje feromonskih klopki na lokacijama koje su prepoznate kao kritične tačke u prethodnom periodu”, dodali su.
Kako su pojasnili, nakon dobijanja potrebnih dozvola za izvođenje sanitarne sječe, biće obrazovana i Komisija za kontrolu izvlačenja zaraženih stabala koju će činiti predstavnici nadležnih institucija, stručnjaci iz oblasti šumarstva i predstavnici civilnog sektora.
“Od kada je evidentiran problem sa potkornjacima, početkom 2023. godine, Javno preduzeće je aktivno radilo i preduzelo sve aktivnosti koje su u njegovoj nadležnosti kako bi se našlo adekvatno rješenje. Obrazovana je i međuinstitucionalna komisija sa zadatkom utvrđivanja potrebnih mjera zaštite od potkornjaka, a bio je uključen veliki broj domaćih i stranih stručnjaka ove oblasti iz Francuske, Švedske, Austrije, Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine”, podsjetili su iz Nacionalnih parkova.
Kako su istakli, donesen je Akcioni plan za borbu protiv potkornjaka u Nacionalnom parku Prokletije čija je realizacija započela odmah, a jedna od prvih aktivnost bila je postavljanje 163 feromonske klopke na najugroženijim lokacijama sa izraženim simptomima sušenja uzrokovanim potkornjacima.
“Realizovan je monitoring šuma NP Prokletije i utvrđivanje prisustva potkornjaka, prikupljaje uzorka (14 miliona jedinki) i njihova analiza. Shodno planu izrađena je mapa sa lokacijama žarišta, procijenjena je površina žarišta, procijenjena je suva drvna masa po lokacijama i utvrđeno je vlasništvo izabranih lokacija”, navode.
Kako su zaključili, u cilju sprečavanja širenja zaraze JPNPCG je u saradnji sa različitim društveno odgovornim kompanijama realizovalo projekte u okviru kojih je izvršena nabavka feromonskih klopki, feromona i druge opreme potrebne za zaštitu šuma u NP Prokletije.
foto: NP Prokletije
Izvor: CdM