
Razumijemo naše obaveze prema EU i ozbiljno radimo na njihovom ispunjavanju, poručio je ministar rudarstva, nafte i gasa i rukovodilac radom Ministarstva energetike Admir Šahmanović, učestvujući na ESG Adria Samitu, saopšteno je iz njegovog resora.
Kako su naveli u saopštenju, ESG samit, koji okuplja ključne aktere iz regiona i Evrope, svečano je otvoren juče u Tivtu, u Porto Montenegru, sa ciljem razmjene znanja, iskustava i vizija održivog razvoja.
“Tokom dva dana intenzivnih diskusija, samit će predstavljati platformu za dijalog koji pokreće konkretne i pozitivne promjene, uz fokus na zajedničke izazove i rješenja u kontekstu zelene tranzicije, integracije tržišta i EU standarda”, pojasnili su.
Kako su dodali, Šahmanović aktivno učestvuje u radu samita, te je prisustvovao na dva panela, predstavljajući Crnu Goru kao zemlju koja je posvećena održivom razvoju, inkluzivnom rastu i usklađivanju sa evropskom agendom.
“Ministar Šahmanović je imao priliku da razmijeni stavove sa koleginicom, ministarkom energetike Sjeverne Makedonije Sanjom Božinovskom, kao i sa zvaničnicima Energetske zajednice i Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), naglašavajući važnost jačanja međusobne saradnje i koordinacije u procesu zelene tranzicije”, kazali su.
Posebna pažnja, navode, bila je posvećena temama kao što su integracija regionalnih tržišta električne energije, primjena CBAM mehanizma (Mehanizam za prilagođavanje ugljenika na granicama), kao i finansijski izazovi u industrijskoj dekarbonizaciji.
“Ministar je istakao i potrebu za snažnijom saradnjom sa institucijama Evropske unije, naglašavajući da zemlje Zapadnog Balkana ozbiljno shvataju svoje obaveze u vezi sa usklađivanjem sa evropskim standardima. Međutim, naglasio je da ovaj proces predstavlja složen izazov koji zahtijeva podršku i razumijevanje svih strana”, istakli su u saopštenju.
Ključni zaključci sa panela: dobro integrisano tržište električne energije predstavlja osnovu za obezbjeđivanje sigurne, pristupačne i čiste energije za sve građane regiona, CBAM mehanizam može poslužiti kao efikasan instrument za podsticanje potražnje za proizvodima sa niskim emisijama ugljenika, kao i za ohrabrivanje ulaganja u dekarbonizaciju, ubrzanje zelene tranzicije zahtijeva zajednički rad na otklanjanju finansijskih i infrastrukturnih prepreka.
Kako su naglasili, Crna Gora, kao domaćin i partner ovog samita, još jednom potvrđuje svoju jasnu orijentaciju ka evropskim standardima, održivom razvoju i snažnoj regionalnoj saradnji.
“Razumijemo naše obaveze prema EU i ozbiljno radimo na njihovom ispunjavanju. Ipak, ovaj proces predstavlja izazov – kako finansijski, tako i tehnički. Potrebna nam je podrška svih institucija EU kako bismo zajednički uspeli u ovoj tranziciji”, istakao je Šahmanović.
Crna Gora je, dodaje se u saopštenju, već donijela dva ključna zakona, o obnovljivim izvorima energije i energetici, a pred nama je izrada više od 50 podzakonskih akata.
“U tom procesu imamo značajnu podršku Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD)”, zaključili su u saopštenju.