
Centar za ženska prava, u saradnji sa ambasadom Kraljevine Holandije i opštinama Podgorica i Berane poziva sve zainteresovane umjetnike/ce da, u okviru projekta “Izuzetne žene Crne Gore”, učestvuju u konkursu za izradu murala Vukosavi Mićunović u Podgorici i Dobrili Ojdanić u Beranama.
Vukosava Mićunović bila je crnogorska partizanka, revolucionarka i političarka, kso i prva ministarka u istoriji Crne Gore.
Rođena je 1921. godine u Velestovu kod Cetinja. Iz skromnog seoskog domaćinstva stasala je u jednu od najsnažnijih ličnosti antifašističkog pokreta u Crnoj Gori. Pod uticajem porodice, uoči II svjetskog rata uključuje se u radnički i omladinski pokret na Cetinju i učestvuje u opozicionim zborovima.
Tokom Trinaestojulskog ustanka 1941. godine učestvuje u pozadinskim akcijama. Iste godine postaje borkinja Velestovske partizanske čete. Isticala se u brojnim bitkama — od Zagrede i Zagarača, preko Bugojna i Kupresa, do Livna i Sutjeske — gdje je pokazala hrabrost, odlučnost i odanost ideji slobode.
Nakon pogibije oba brata u borbama, nastavila je da predvodi partizanske jedinice, često u ulozi političke rukovoditeljke..U jednoj od najtežih bitaka kod Kupresa, dobrovoljno se vratila u grad kako bi izvela borce iz obruča, za što je Josip Broz Tito pohvalio u Biltenu Vrhovnog štaba.
Nakon rata, nastavila borbu na političkom planu, obavljajući brojne značajne funkcije. Bila je članica Centralnog komiteta KP Crne Gore, poslanica, članica Izvršnog vijeća i predsjednica važnih republičkih komisija i organizacija.
Nagrađena je brojnim jugoslovenskim odlikovanjima, uključujući prestižnu Partizansku spomenicu 1941. godine, Orden bratstva i jedinstva sa zlatnim vijencem i Orden zasluga za narod sa zlatnom zvijezdom. 1952. godine odlikovana je Ordenom narodnog heroja Jugoslavije, Preminula je 2016. godine u Podgorici.
Vukosavin nepokolebljivi otpor fašizmu je podsticaj za sve nas da, vođeni njenim primjerom, ostanemo dosljedni i hrabri u borbi za ravnopravnost, dostojanstvo i pravdu.
Dobrila Ojdanić, crnogorska narodnu heroina i istaknuta ličnost antifašističke borbe i poslijeratne izgradnje Crne Gore, imala je samo 19 godina kada se pridružila partizanskom pokretu. Njena revolucionarna aktivnost započela je još 1935. godine u beranskom kraju, gdje je već kao maloljetnica prihvatila revolucionarne ideje i hrabro se uključila u politički rad. Bila je članica KPJ-a od 1939. godine, a već godinu dana kasnije sekretarka partijske ćelije u svom selu.
Hapšena i mučena zbog svog angažmana, prešla je u ilegalu i učestvovala u borbama Trinaestojulskog ustanka 1941. godine, kao i u brojnim drugim bitkama na teritoriji Sandžaka, Potarja, Tare i Mojkovca. Kao borac IV proleterske udarne brigade istakla se u borbama na Neretvi i Sutjesci, gdje je pokazala izuzetnu hrabrost i organizacione sposobnosti. Tokom rata obavljala je i dužnost političke komesarke čete.
Nakon oslobođenja, Dobrila je nastavila svoju političku i društvenu borbu kao istaknuta članica Antifašističkog fronta žena (AFŽ). Bila je članica Glavnog odbora AFŽ-a Crne Gore, a učestvovala je i u osnivanju ove organizacije na nivou republike kao članica Inicijativnog odbora za formiranje AFŽ-a Crne Gore i Boke. Njena borba za ravnopravnost žena, socijalna prava i zaštitu porodica poginulih boraca ostavila je snažan trag u poslijeratnom društvu.
Takođe je bila članica Centralnog komiteta KPJ-a Crne Gore, savezna poslanica, pomoćnica ministra za zdravlje i socijalnu politiku, predsjednica Glavnog odbora Saveza ženskih društava Crne Gore i Komisije za brigu o borcima i djeci palih boraca. Svoju političku aktivnost nastavila je i u SUBNOR-u Crne Gore.
Za svoje zasluge, nosilac je Partizanske spomenice 1941. godine i više visokih odlikovanja, a 10. jula 1953. godine proglašena je za narodnu heroinu.
Dobrila Ojdanić preminula je u Podgorici 1995. godine, ostavivši za sobom neizbrisiv trag u istoriji Crne Gore i jugoslovenskog antifašističkog i ženskog pokreta.
Uslovi učešća
Na konkurs se mogu prijaviti i grupe umjetnika/ca. Planirana površina murala je okvirno 4 x 4 metra, ali postoji mogućnost i za oslikavanje veće površine, pa molimo umjetnike/ce koji se prijave na konkurs da imaju u vidu da će eventualno biti potrebno skicu prilagoditi raspoloživom zidu.
Sredstva za materijal su obezbijeđena, kao i honorari za umjetnike/ce. Prispjeli radovi koji nisu izabrani neće biti korišćeni u druge svrhe. Ohrabrujemo umjetnike/ce da se prijave za izradu murala u svom gradu.
Konkurs je otvoren do 1. juna 2025. godine.
Za prijavu je potrebno poslati kratak CV na engleskom, reprodukcije prethodnih radova (portfolio) i skicu/e za predloženi mural.
Prijave i/ili zahtjev za dodatne informacije slati na:izuzetnezenecg@gmail.com