Spalević: Od ukupnog broja požara pola bude u Zeti i Tuzima

Foto: Gradski.me

Od ukupnog broja požara za čije gašenje je zadužena Služba zaštite i spašavanja Podgorice pola bude u Zeti i Tuzima, a sa druge strane Komisija za procjenu šteta nastalih od elementarnih nepogoda od ove godine nije jednistvena već ih ima svako za sebe.

Sve ovo u razgovoru za „Dan“ navodi Boris Spalević, zamjenik gradonačelnika Podgorice, a na pitanje može li Služba zaštite i spašavanja da odgovori izazovima do kraja požarne sezone ako se i u narednom periodu ponove požari kakvi su bili krajem juna kaže da je sinergija najbitnija.

–Veliko je opterećenje Službe zaštite i spašavanja, prvenstveno u ljetnim mjesecima, velika je teritorija Glavnog grada, Zete i Tuzi, a nedostaje flota aviona za gašenje požara. Sami tereni nisu uvijek pristupačni, teški su za gašenje, a požari dolaze stihijski, brzo i nepredviđeno. Nekada nije dovoljna ni hrabrost i obučenost vatrogasaca, i zato je značajna kompletna organizacije i djelovanja Kriznog štaba, kao i međuopštinska saradnja, saradnja sa MUP-om i Vojskom Crne Gore, kada je to potrebno i neophodno – kaže Spalević.

Spalević navodi da Služba zaštite i spašavanja Glavnog grada i dalje pruža podršku opštinama Tuzi i Zeta u kriznim situacijama, kada su u pitanju požari, jer ove dvije opštine još nemaju formirane svoje vatrogasne jedinice.

– Uzimajući u obzir površine tih opština i specifičnosti velikih nenaseljenih površina, procentualno učestvuju i do 50 odsto u odnosu na požare koji se događaju na teritoriji Glavnog grada – kaže Spalević.

Od zamjenika gradonačelnika nijesmo dobili precizan odgovor kako je ovaj odnos regulisan, osim da je riječ o prelaznom rješenju.

– Zakonom o teritorijalnoj organizaciji, prilikom formiranja opština Tuzi i Zeta, kao prelazno rješenje, do formiranja sopstvenih organa i do razgraničenja, dio poslova obavlja Glavni grad sa intencijom da se razgraničenje završi u što kraćem roku i da ove dvije opštine formiraju svoje Službe zaštite i spašavanja. To neće biti samo olakšanje Službi zaštite i spašavanja Glavnog grada, već će se tako stvoriti pretpostavka bolje pokrivenosti, bržeg reagovanja i većeg obima službi, koje bi po potrebi uvijek mogle da reaguju kao ispomoć jedni drugima – navodi Boris Spalević.

Glavni grad ima Komisiju za procjenu šteta nastalih od elementarnih nepogoda, i u zavisnosti od nepogoda, angažuje različite procjenitelje, kaže on.

– Komisije Glavnog grada funkcionišu od ove godine isključivo na teritoriji i područjima Glavnog grada, Tuzi su ranije formirale svoje komisije, a Zeta tek krajem 2024.godine, tako da to sada rade samostalno. Glavni grad je dao podršku bivšim prigradskim opštinama u dijelu obuke za rad tih Komisija i one su sada u potpunosti funkcionalne.

Poziv za subvenciju osiguranja otvoren, interesovanje malo

Boris Spalević ukazujue da Glavni grad poljoprivrednim proizvođačima, prerađivačima i skladištarima poljoprivrednih proizvoda daje mogućnost subvencioniranja u osiguranju.

– Apelujemo i ovim putem dodatno, da je prevencija od požara najvažnija, da Glavni grad poljoprivrednim proizvođačima, prerađivačima i skladištarima poljoprivrednih proizvoda koji proizvodnju imaju ili vrše otkup sa teritorije Podgorice, da kroz Program mjera Službe za podršku poljoprivredi i ruralnom razvoju, daje mogućnost subvencioniranja u osiguranju i do 70 odsto od ukupnog iznosa osiguranja, a maksimalno do 1.000 eura. Poziv za ovu subvenciju je i dalje otvoren, ali nažalost interesovanje je jako malo – kaže Spalević.

Za sada nema većeg broja zahtjeva za nastale štete od požara, što znači da su se požari zadnje sedmice juna brzo sanirani i to govori da je Krizni štab Glavnog grada bio na visini zadatka. Posebna pažnja za prevenciju požara je stavljena na lokalitetima gdje se skladišti veliki otpadni materijali, konkretno u zoni d.o.o. Deponije i d.o.o. Zelenila.

– Procedura podrazumijeva da svako lice koje je pretrpilo štetu na teritoriji Glavnog grada, podnese zahtjev preko arhive na Trgu nezavisnosti, kroz formu zahtjeva koji tamo može podići. Po osnovu tog zahtjeva, Komisija izlazi na teren – kaže Spalević.

Požari najčešće pogađaju poljoprivredna površine i šume, i u tim slučajevima, procjena se upućuje Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede na dalju obradu i isplatu štete, koja se najčešće kreće od 10 do 15 odsto od ukupno procjenjene štete, kaže on.

– I na nivou države postoji komisija čij je zadatak da na osnovu izveštaja opštinskih komisija, drugih relevantnih institucija i pojedinačnih zahtjeva, utvrdi odgovarajuću nadoknadu za nastalu štetu – kaže on.

Izvor: Dan

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.