
Rast cijena u Crnoj Gori, kao i u mnogim drugim zemljama, prvenstveno je posljedica globalnih ekonomskih kretanja, inflacije i rasta ulaznih troškova u turizmu. Ipak, važno je istaći da Crna Gora i dalje nudi konkurentan odnos cijene i kvaliteta, u poređenju sa drugim evropskim destinacijama, poručili su za Gradski portal iz Nacionalne turističke organizacije Crne Gore (NTO).
„Prema izvještaju Evropske komisije za putovanja (European Tourism: Trends & Prospects) koji se odnosi na drugi kvartal tekuće godine, Crna Gora se nalazi među destinacijama u južnoj/mediteranskoj Evropi koja nudi visok nivo vrijednosti za novac, posmatrano kroz prizmu deviznog kursa. Prema ocjeni Evropske komisije za putovanja (ETC) očekuje se da će ova prednost doprinijeti dobroj posjeti tokom 2025. godine“, kazali su iz NTO.
Dodaju da je NTO u istraživanju Guest Survey, koje je realizovano 2023. godine, ocjenjivala zadovoljstvo turista odnosom cijene i kvaliteta usluga u destinaciji u odnosu na druge destinacije.
„Konkretno, da je bolji odnos cijene kvaliteta i usluga u destinaciji u odnosu na Hrvatsku smatra 27.2 posto turista, Grčku 22.1 odsto, Italiju 28.4, Tursku 16.6 i Francusku 42.9 procenata. Najveći broj ispitanika izjasnio se da je odnos cijene i kvaliteta usluga u destinaciji u poređenju sa ovim zemljama na sličnom nivou i to: Hrvatska 58.7 odsto, Grčka 58.2, Italija 42.9, Turska 55.2 i Francuska 38.3“, naveli su.
Kako kažu, Crna Gora kao turistička destinacija ima veoma dobru reputaciju.
„Imajući u vidu navedeno, ali i činjenicu da se Crna Gora u mjesečnim izvještajima ETC-a već dvije godine zaredom nalazi među TOP 10 najbolje ocijenjenih destinacija od strane posjetilaca na online platformama za putovanja, potvrđuju dobru reputaciju naše destinacije u Evropi“, poručuju iz NTO.
Širok spektar turističke ponude za domaće turiste
Iz NTO su kazali da su svjesni da porast cijena predstavlja izazov za brojne građane koji žele odmor da provedu u Crnoj Gori.
„Ipak, važno je istaći da naša zemlja nudi širok spektar turističke ponude, od luksuznih hotela i ekskluzivnih rizorta, do pristupačnog privatnog smještaja, planinskih sela, kampova i porodičnih objekata koji su cjenovno prihvatljivi i prilagođeni domaćem tržištu“, poručili su iz NTO.
Istakli su da kroz raznovrsnost Crna Gora uspijeva da zadrži dostupnost odmora različitim profilima turista.
„Kada je riječ o trendovima, ako isključimo period pandemije, nema značajnih promjena u učešću domaćih gostiju u ukupnom turističkom prometu. Na primjer, u 2019. godini domaći turisti činili su 5,13 odsto ukupnog broja ostvarenih noćenja, dok je u 2024. godini zabilježen blagi rast i njihovo učešće je iznosi 6,15 posto, naglasili su iz NTO.
Cijene su važne, ali nisu jedini faktor uspješnosti turističke sezone
„Kvalitet i tok turističke sezone u Crnoj Gori zavise i od niza drugih elemenata, među kojima su infrastruktura, nivo usluge, avio-povezanost i slično“, poručuju iz te organizacije.
Naglasili su da je važno istaći i širi geopolitički kontekst, ako što su trenutna politička dešavanja u svijetu.
„Nestabilnost i bezbjednosni izazovi na pojedinim tržištima, direktno utiču na turistička kretanja. U takvom okruženju, destinacije koje nude sigurnost, stabilnost i predvidivost, kao što je Crna Gora mogu imati i dodatnu komparativnu prednost“, ističu iz NTO.
Crna Gora zemlja i luksuznog i pristupačnog turizma
Iz NTO poručuju da je Crna Gora posljednjih godina sve prisutnija na mapi luksuznih destinacija.
„Naročito na primorju, gdje se razvijaju prestižni hoteli, marine i ekskluzivne usluge. Važno je naglasiti da to nije jedina slika naše turističke ponude. Crna Gora ostaje destinacija za sve vrste turista, kako one koji traže visoki nivo usluge i luksuza, tako i za one kojima je uz kvalitetan odmor važna i pristupačna cijena“, ističu iz NTO.
Smatraju da je ponuda u privatnom smještaju, porodičnim hotelima, kampovima i seoskim domaćinstvima i dalje široka i konkurentna.
„Pored primorskih centara, intenzivno se razvijaju i promovišu destinacije u unutrašnjosti – sjeverni region, planinski centri i ruralne sredine, gdje su cijene često znatno pristupačnije, a kvalitet i autentičnost doživljaja visoki. Ovakav pristup ne samo da omogućava svima da pronađu ponudu koja odgovara njihovom budžetu, već i doprinosi ravnomjernom razvoju turizma u cijeloj zemlji“, navode iz te organizacije.
U predsezoni više turista, ali manje noćenja u odnosu na prošlu godinu
Kazali su da prema poslednjim zvaničnim podacima Uprave za statistiku Monstat, od početka godine zaključno sa majem u Crnoj Gori registrovano je 598 564 turista, te da to predstavlja pet odsto više u odnosu na isti period prethodne godine.
„U tom periodu je ostvareno oko 2.990 000 noćenja što je pad oko sedam posto u odnosu na isti period prethodne godine“, kazali su iz NTO.
Dodaju da je važno napomenuti da su ovo podaci koji se odnose na predsezonu.
„Analizirajući period za 2018-2024. godinu, predsezona u prosjeku ima učešće od oko 20 odsto u ukupno ostvarenim noćenjima, dok se najveći broj noćenja ostvaruje u periodu ljetnjih mjeseci“, naglasili su.
Mišljenja su da je saobraćajna infrastruktura „izuzetno važan faktor za cjelokupno turističko iskustvo“, ali i da smatraju da, iako privremeni izazovi postoje, „oni ne dovode do dramatičnih padova u broju noćenja.
„Treba imati u vidu da su aktuelne rekonstrukcije i unapređenja putne mreže ulaganje u dugoročni kvalitet i bezbjednost, kako za turiste, tako i za lokalno stanovništvo.
Turistički promet na nivou prošle godine, prihodi od boravišne takse veći
„Prateći nezvanične podatke lokalnih turističkih organizacija koje NTO CG dobija na sedmičnom nivou, možemo reći da se turistički promet uglavnom kreće na nivou prošle godine, dok prihodi od boravišne takse bilježe blagi rast u poređenju sa prošlom godinom i značajan rast u poređenju sa 2019. godinom“, kazali su iz NTO.
Ističu da je sredinom jula u Crnoj Gori boravilo oko 130 hiljada turista.
„Prema nezvaničnim podacima lokalnih turističkih organizacija, u Crnoj Gori je 17. jula boravilo oko 130.000 turista. Zaključno sa 16. julom 2025. godine, prihodi od boravišne takse, odnosno dio koji pripada državnom budžetu, iznose 880.809,74 eura, što predstavlja rast od 1,75 odsto u odnosu na isti period prošle godine i rast od 26 posto u poređenju sa 2019. godinom“, zaključuju iz NTO.
Izvor: Gradski.me