Rješenje za dugogodišnji problem krivolova u Nacionalnom parku Skadarsko jezero i dalje se ne nazire, i ovih dana je, uprkos zabranu izlovljavanja ribe koji je na snazi od 15. marta, aktuelniji nego ranije.
Svakodnevno svjedočimo brojnim propustima koji se dešavaju na području ovog Nacionalnog parka a nadležni osim konstatovanja situacije ne nude konkretne odgovore na brojna pitanja koja se odnose na poboljšanje situacije. U prilog tome govore i podaci nevladinih aktivista koji upozoravaju na sve češće zloupotrebe na tom području, od upotrebe agregata za izlovljavanje ribe do poslednjih kojim potvrđuju da su zbog toga u opasnosti i staništa pelikana.
Da “nešto” u sistemu odgovornosti, nadležnosti i organizaciji posla u ovom dijelu ne funkcioniše kako bi trebalo govori i podatak da na čelnom mjestu JP NP Skadarsko jezero od decembra umjesto direktora taj posao obavlja koordinator.
Naime, kako su za naš portal saopštili iz Službe za odnose sa javnošću tog javnog preduzeća, Aleksandar Bulatović direktor NP Skadarsko jezero je u decembru 2021.godine prešao je na funkciju direktora JP Nacionalni parkovi Crne Gore, pa njegov posao trenutno “obavlja koordinator sa dugogodišnjim iskustvom u NPSJ i poslovima upravljanja u Službi zaštite ovog područja”.
Oni ne poriču postojanje krivolova u Nacionalnom parku navodeći da je riječ o nesavjesnim pojedincima koji koriste nedozvoljena sredstva, da je riječ o “vrlo dobro organizovanim grupama, koje pored ljudi koji krivolove imaju i osobe koje prate kretanja čamaca Službe zaštite i policije i javljaju im kretanje”.
U Službi zaštite zapošljen je 21 nadzornik, od kojih su, kako su nam kazali, najčešće njih 11 operativni. Iz PR službe tog JP saznali smo i da za ovo područje na raspolaganju imaju jednog inspektora sa sjedištem u Kotoru koji dolazi po pozivu kad primijete nelegalnu aktivnost.
Na operativnost rada, utiče i visoka prosječna starosna dob nadzornika jer se, kako kažu, teren obilazi u dnevnim i noćnim smjenama.
“Zbog dugogodišnjeg neodgovornog upravljanja u ovom NP materijalno- tehnička sredstva i oprema su u lošem stanju tako da trenutno funkcionišu dva plovila. Novo rukovodstvo daje svoj maksimum da sa sredstvima koja smo zatekli postignu najbolji mogući rezultati”, kazali su za portal PRESS iz PR službe.
Na pitanje šta rade po pitanju rješavanja problema krivolova iz PR službe nam je odgovoreno da Služba zaštite NPSJ u sklopu svojih redovnih aktivnosti redovno obilazi akvatorijum i sancioniše sve protiv pravne aktivnosti koje uoči na terenu.
“Takođe, u stalnoj je komunikaciji sa Službom kontrole i monitoringa u JPNPG kao i u stalnoj komunikaciji sa Plovnom jedinicom policije i svim ostalim institucijama koje su zadužene za sprečavanje nelegalnih aktivnosti u ovom zaštićenom području”, dodali su u odgovoru.
Kako navode u poslednjih pola godine zbog krivolova je Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede podnijeto osam prijava protiv 11 lica.
“Osnovnom državnom tužilaštvu podnijeli smo pet prijava protiv šest osoba a privremeno su oduzete 243 mreže, šest plovila, 6 VBM , jedna plinska lampa, jedna plinska boca, dvije el.lampe, po četiri rezervoara i sonde , devet akumulatora, dvije osti, četiri vesla, pet pretvarača, dva kuljara i 11 sakova. Od početka zabrana 15. marta podnijete su četiri prijave Ministarstvu poljoprivrede, šumarstava i vodoprivrede protiv četiri osobe. Protiv jedne osobe podnijeta je prijava podgoričkom ODT a priveremeno je oduzeta 31 mreža, dva plovila , VBM , rezervoar, sonda , četiri akumulatora , pretvarač i lampa”, naveli su u odgovoru.
I.M.