U opštinama Pljevlja i Bijelo Polju u februaru premašen je broj dozvoljenih dana na godišnjem nivou sa prekoračenjima PM10. Hemijskom analizom PM10 čestica u periodu od tri mjeseca utvrđeno je povećano prisustvo benzo(a)pirena u uzorcima iz Pljevalja, Bijelog Polja i Nikšića i Podgorice, što dodatno upozorava na ozbiljnost problematike.
Podatke su saopštili predstavnici ekološkog pokreta ,,Ozon” koji od servisa za građanski monitoring kvaliteta vazduha “Ekoskop” , od 2011. godine kontinuirano prati rad Agencije za zaštitu životne sredine u ovoj oblasti i infomiše javnost o rezultatima.
“Tokom prva tri mjeseca tekuće godine, na osnovu mjesečnih izvještaja o kvalitetu vazduha koje, za potrebe Agencije za zaštitu životne sredine, priprema Centar za ekotoksikološka ispitivanja Podgorica, a koji su dostupni na zvaničnoj internet prezentaciji Agencije, u opštini Pljevlja bilo je ukupno 65 dana sa prekoračenjima srednjih dnevnih vrijednosti suspendovanih čestica PM10, čime je značajno premašen broj od 35 dozvoljenih dana na godišnjem nivou. I u opštini Bijelo Polje premašen je godišnji limit, pošto su ukupno 52 dana srednje dnevne koncentracije PM10 bile iznad maksimalno dozvoljenih 50 µg/m3“, navodi se u saopštenju.
Iz ekološkog pokreta ističu da je veoma zabrinjavajuće što je u opštini Pljevlja do 15. februara, a u Opštini Bijelo Polje do 16. februara već bilo 35 dana sa prekoračenjima srednjih dnevnih vrijednosti suspendovanih čestica PM10 , čime je dostugnut godišnji limit.
“U Pljevljima je u prva dva mjeseca zabilježeno čak 13 dana sa veoma visokim indeksom kvaliteta vazduha, kada su srednje dnevne vrijednosti PM10 iznad 180 µg/m3, dok je u analiziranom tromjesečju bilo 25 dana sa visokim indeksom kvaliteta vazduha (0d 90 do 180 µg/m3 ). Najveća srednja dnevna vrijednost PM10 izmjerena je 16. januara i iznosila je 311,27 µg/m3, što je oko šest puta više od maksimalno dozvoljene”, ističe se u saopštenju.
Oni dodaju da se na osnovu preporuka Instituta za javno zdravlje koji građanima Pljevalja preporučuju da izbjegavaju boravak na otvorenom, a naročito izvođenje fizički zahtjevnih aktivnosti do poboljšanja kvaliteta vazduha može zaključiti o kolikoj štetnosti je riječ.
“Ista institucija za vrijeme visokog indeksa kvaliteta vazduha preporučuje svima, a naročito osjetljivim grupama stanovništva (djeca, trudnice, stari, hronični bolesnici) da smanje boravak na otvorenom, naročito u blizini prometnih saobraćajnica kao i za vrijeme prisutnog dima i magle u vazduhu”, ističe se u saopštenju.
U opštini Bijelo Polje tokom prvog tromjesečja jedan dan je bio sa veoma visokim a 17 dana sa visokim indeksom kvaliteta vazduha, Najveća srednja dnevna vrijednost PM10 izmjerena je 18. januara i iznosila je 196 µg/m3
U opštini Nikšić 30 dana je bilo prekoračenja dozvoljenih srednjih dnevnih vrijednosti PM10, a u Glavnom gradu Podgorici na Zabjelu 28 i u Bloku V 26 dana, čime su se i dva najveća grada u Crnoj Gori značajno primakli godišnjim ograničenjima.
Tokom analiziranog perioda u Nikšiću je pet dana bio visoki indeks kvaliteta vazduha, najveća srednja dnevna vrijednost PM10 izmjerena je 5. februara i iznosila je 133,18 µg/m3.
“U Podgorici, na Zabjelu bilo je četiri dana sa visokim indeksom kvaliteta vazduha, najveća srednja dnevna vrijednost PM10 izmjerena je 9. februara i iznosila je 94,82 µg/m3. U Bloku V je dva dana izmjeren visoki indeks kvaliteta vazduha, a najveća srednja dnevna vrijednost PM10 izmjerena je 9. februara, iznosila je 94,91 µg/m3,“, ističe se u saopštenju.
Ekološki pokret ,,Ozon” smatra da se informisanje javnosti o kvalitetu vazduha mora značajno unaprijediti, što je korišenjem savremenih tehnologija itekako moguće i naši napori u sledećem periodu biće usmjereni ka tom cilju.
Oni vjeruju da su uticali na veće interesovanje medija i ukupne javnosti za problematiku kvaliteta vazduha, naročito tokom poslednje dvije godine kroz regionalnu kampanju ,,Ujedinjeni Balkan za čist vazduh”, koju je Evropski fond za Balkan pokrenuo sa partnerima, zbog čega će i u narednom periodu nastaviti sa aktivnostima čiji je cilj aktivno učešće građana u ostvarenju garantovanog prava na čist vazduh.