Mještani Bistrice, najveće mjesne zajednice u Bijelom Polju, već treći put organizuju protestne šetnje zbog razrušenog puta Gubavač – Bistrica, zbog kojeg više od tri godine trpe ogromne štete, dok se pritom volšebno, mimo zakonskih obaveza i dalje ne zna ko je glavni izvođač radova niti datum kada će se sa radovima nastaviti, kazala je član Prave Crne Gore Bijelo Polje, Katarina Tvrdišić.
“Oneomogućeni su osnovni uslovi za život dok nadležne isntitucije ćute ili prebacuju odgovonost na druge”, rekla je Tvrdišić.
Dodaje da zahvaljujući Čedu Jaćimoviću i Otu Jungu, koji su još prije Drugog svjetskog rata instalirali prvu hidrocentralu, Bistrica je prva u Bijelom Polju imala struju, dok danas zahvaljujući nemaru lokalne samouprave i nadležnih institucija, ima razrušen put, neriješeno vodosnadbijevanje i najgoru elektrifikaciju u opštini.
“Srušen put prije više od godinu dana u sklopu projekta valorizacije Đalovića pećine, usljed prekida rekonstrukcije puta oneomogućava žiteljima bistričkog kraja osnovne uslove za život, zbog čega se ubrzo razvojna šansa sjevera pretvorila u agoniju kojoj se ne nazire kraj. Od obećanja o posjeti preko 100 hiljada turista godišnje do oštećenih prilaza i pokidanih telefonskih mreže i vodovoda. Stanovništvo koje se dominantno bavi poljoprivrivredom, koje nema bez putne i vodovodne infrastrukture, usljed nebrige nadležnih organa prepušteno je napuštenom gradilištu, narušenom strpljenju i međusobnoj solidarnosti”, piše u saopštenju.
Kako ističe, težak je put (makadam) Opštine sa najizraženijim negativnim demografskim trendom do regionalnog centra razvoja sjevera.
Raskopan put, nepostojanje vodovodne mreže i slaba elektrifikacija znak je neodgovornosti i nemara Opštine Bijelo Polje prema žiteljima Bistrice ili možda pak najava novih vidova turizma i industrije u Crnoj Gori pa će se do najvećeg razvojnog projekta na sjeveru dolaziti letećim automobilima, kajacima ili zapregama?
Navode da, istraživanja iz marta ove godine pokazuju da će do 2051. godine, ukoliko se nastavi negativni trend, broj stanovnika u Crnoj Gori biti 7 odsto manji. To znači da ćemo imati 41.674 stanovnika manje, dakle jedno čitavo Bijelo Polje. Odsustvo brige političara za ova važna pitanja doveli su do ozbiljng ugrožavanja biološke supstance stanovništva.
Tako su i decenijama postavljani prioriteti DPS vlasti u Bijelom Polju valjda znaci vizionarstva i dalekovidosti – izgradnja fontane u borbi protiv najgorih demografskih trendova u Crnoj Gori, raskopani putevi ostavljeni zubu vremena, uz temeljan rad na daljim podjelama i politikanstvu, uz skorašnju najavu gašenja univerzitetske jedinice Pravnog fakulteta u gradu – na taj način niko neće moći da ode, niti da nam dolazi, da nam ne kvari predizbornu idilu i nerealizovana obećanja – valorizacije Đalovića pećine, Ski centra Bjelasica, kolektora i trim staza, obećanja otvaranje nove fabrike mlijeka i predstavništva „Simensa – sa preko hiljadu otvorenih novih radnih mjesta“.
“Pozivamo predstavnike lokalne samouprave da odgovore na zahtjeve i sjednu sa narodom, jer Ustav Crne Gore građanima jemči pravo na lokalnu samoupravu kao osnov poštovanja ljudskih prava pri čemu je građanin nosilac suvereniteta i oni neizostavno moraju biti u službi građana”, piše u saopštenju.
Prava Crna Gora Bijelo Polje upućuje punu podršku ugroženim mještanima uz najoštrije osude zbog neodgovornosti i nemara lokalne uprave i svih nadležnih institucija, te pozivamo sve političke subjektime i organizacije, da zajedno, bez obzira na mimoilaženja i razlike, pružimo podršku građanima kako bi u najkraćem roku ostvarili svoja prava i riješili osnovna životna pitanja.