Predsjednik odbora Prave Crne Gore Nikšić Tomislav Bulajić kazao je da je Željezara Nikšić u jako teškoj situaciji, a industrija gvožđa i čelika u Crnoj Gori pred gašenjem, ako se ne preduzmu hitni koraci u pravcu oporavka ove fabrike.
“Radnicima se uručuju otkazi i nude vrlo male otpremnine, koje oni ne žele da prihvate, već žele da nastave da rade. Mjesecima 229 radnika Željezare protestuje u borbi za svoj i opstanak svojih porodica. I danas su na protestu.
Uzrok ove situacije u kojoj su se našli radnici Željezare je DPS, čija Vlada je pod vođstvom Igora Lušića prodala Željezaru Nikšić komapniji Toščelik iz Turske za samo 15,1 milion eura 2012 godine. Ispostavilo se vrlo brzo da je ovo još jedna od brojnih propalih privatizacija u režiji DPS-a.
Željezara je od tada nagomilala gubitak, a dio imovine fabrike je rasprodat. Toščelik koji je upropastio Željezaru sada traži 25 miliona eura za njenu prodaju, iako nije ispoštovao odredbe iz ugovora o broju zaposlenih, investicionom programu i slično.
Situacija u Željezari je dovedena do toga da umjesto minimum 550 radnika, koliko je trebalo prema kupoprodajnom ugovoru u svakom trenutku da radi u fabrici, uprava fabrike nije u stanju ili ne želi da uposli preostalih 229 radnika.
Sramota je do čega je DPS doveo Željezaru Nikšić, nekadašnjeg industrijskog giganta koji je izgradio Nikšić i Crnu Goru. Ova fabrika koja je počela da radi 1956. godine, je nekada veoma uspješno poslovala i imala čak 7,3 hiljade zaposlenih 1986. godine i tako bila najmnogoljudnije preduzeće u Crnoj Gori, dok danas nema posla za samo 229 zaposlenih.
Nekada su planirane i realizovane rekordne proizvodnje čelika, dok se danas poslije nekoliko neuspješnih privatizacija budućnost fabrike opet dovodi u pitanje. Mora se hitno pronaći rješenje da bi Željezara u Nikšiću nastavila da radi, odnosno da bi industrija gvožđa i čelika u Crnoj Gori imala budućnost, a radnici zadržali svoja radna mjesta.
Država ima priliku da preuzme Željezaru uz pomoć Elektroprivrede Crne Gore i tu priliku mora što prije da iskoristi na način da ne zapadne u probleme zbog kupovine Željezare Nikšić. Može se postići da Željezara postane samoodrživa kroz obezbjeđivanje električne energije po povoljnoj cijeni.
Prava Crna Gora smatra prihvatljivim samo ono rješenje, koje podrazumijeva da radnici Željezare nastave da rade i da se na održiv način nastavi proizvodnja u najkraćem roku. Prava Crna Gora i ja kao neko ko je i sam nekada bio radnik Željezare podržavamo protest radnika Željezare, jer radnici kojima se uručuju otkazi više ne mogu da čekaju na rješenje njihovog egzistencijalnog problema”, zaključio je Bulajić.