Ispred Željezare Tosčelik održan je skup za spas tog preduzeća. Sindikat je pozvao sve bivše radnike nekadašnjeg industrijskog giganta, ali i svih “oronulih preduzeća” iz Nikšića, kao i sugrađane da im se pridruže i zajedno poruče da ne daju Željezaru.
Predsjednik Sindikata Ivan Vujović na skupu je kazao je da su generacije njegove porodice radile u nikšićkoj Željezari.
Turskom investitoru je poručio da im, kako je kazao “neće proći ono što su naumili”.
“Neće im proći zbog naše koleginice koja je dala otkaz da ne bi uplatila ove mizerne otpremnine. Neće im proći zbog ovih radnika koji su spremni da daju svoje živote da bi se vratili na svoja radna mjesta. I treba da znaju da će se vratiti, ali ne neće vratiti u Toščelik Nikšić, već u Željezaru Nikšić, što je jedino ispravno”, naveo je Vujović.
Imao je poruku i za EPCG i Vladu Crne Gore.
“Da ove pregovore sa Turcima što prije završe. EPCG da do 26. septembra završe svu papirologiju i sve oko Kolektivnog ugovora. Vladu CG pozivamo da kupovinu akcija uvrste u rebalans budžeta, a poslanike u Skupštini pozivam da pokažu odgovornost prema građanima i radnicima i da izglasaju taj rebalans jer do sad nijesu pokazali da su odgovorni”, zaključio je Vujović.
Gradonačelnik Nikšića Marko Kovačević je kazao da je Opština obećala da će biti uz radnike da se bore zajedno.
“Status radnika me brinuo sve vrijeme, ali opet imamo čvrsta obećanja od Vlade da Elektroprivreda sa Tosjali grupom preuzme Željezaru. Mi ćemo biti sa vama”, poručio je Kovačević.
Kazao je da imaju čvrsta obećanja od Vlade da će EPCG da preuzme Željezaru.
“Željezara ima posebno mjesto, ovo nije pitanje politike već opstanka fabrike. Ovom gradu je potrebna Željezara”, poručio je Kovačević.
Ljubiša Đikanović je zahvalio svima što su došli na skup podrške za spas Željezare.
“Od pompeznih najava do katasteofalnih uslova, došli smo u situaciju da 230 porodica ostane bez hljeba”, poručio je on dodajući da će fabrika ostati radnicima Nikšića i da će istrajati u borbi.
Aleksa Marojević iz Unije slobodnih sindikata Crne Gore, kazao je da je Željezara kao najveći industrijski kolektiv propao. Danas je zabrinajavajuća situacija iako je stavljena tačka, ipak imamo nadu.
“Tražimo da Vlada realizuje ono što je obećala i Željezaru vrati narodu i državi. Taj zahtjev treba svi da branimo”, dodao je on.
Prestavnik sidnikata EPCG Radivoje Mišković, koji je proveo deset gidina u Željezari kazao je da iako nije u ovoj fabrici nastaviće da se bore, da ono što su njima ostavili djedovi i očevi, da ostave budućim generacijama.
“Podrška radnika EPCG je tu”, kazao je on.
Bivši radnik, penzioner Jovan Vujović, kazao je da daje podršku ljudima koji ostaju bez posla a mnogima je to jedini izvor za život.
“Samo su tražili da rade da materijalno obezbijede egzistenciju porodice”, istakao je on.
Aco Roganović, koji se borio sa Jankom Vučinićem za radnička prava Željezare, kazao je da je uz njih svako ko misli dobro Crnoj Gori.
“Umjesto da radi punim kapacitetom, Željezara je zatvorena”, poručio je Roganović.
Ana Đukanovic, građanska aktivistkonja, poručila je da su tone kancerogenog otpada u Željezari i da zbog toga svi treba da budu na ovom skupu podrške.
Milan Kosović, radnik Željezare, poručio je da fabrika doživljava najteže trenutke od osnivanja.
“Nećemo biti generacija koja će dozvoliti gašenje Željezare. Tražimo od države da stane u odbranu Željezare”, kazao je Kosović i pozvao EPCG da što prije riješi pitanje fabrike.
Poziv su uputili i predsjednicima države, Vlade i Skupštine, predsjednicima Opštine i Skupštine Opštine Nikšić i predsjednicima klubova svih političkih partija.
Radnici Željezare već tri mjeseca protestuju zbog najave poslodavca da će 1. septembra njih 229 ostati bez posla, a da će zadržati samo 25 zaposlenih.