Đukanovićev zahtjev uskoro pred Venecijanskom komisijom

Venecijanska komisija će, na zahtjev predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, dati takozvano hitno mišljenje o Zakonu o predsjedniku koji je usvojila Skupština Crne Gore, potvrđeno je “Danu” u tom savjetodavnom pravnom tijelu Evropske komisije.

Đukanović se usprotivio usvojenom zakonu, pa je 7. novembra odbio da ga proglasi i vratio ga Skupštini na ponovno usvajanje, a da bi spriječio da parlamentarna većina drugi put usvoji izmjene Zakona o predsjedniku, zatražio je hitno mišljenje od Venecijanske komisije.

Prema Ustavu, ukoliko istovjetan zakon bude drugi put usvojen u parlamentu, Đukanović je dužan da ga potpiše, odnosno proglasi.

Obično se događa da se mišljenje o pravnim aktima traži od Venecijanske komisije prije nego što zakon uđe u proceduru usvajanja, mada nisu nepoznati slučajevi da se to uradi i kasnije, kao što je slučaj sa Đukanovićevim zahtjevom.

Na sajtu Venecijanske komisije piše da se u rijetkim slučajevima, u slučaju hitnih zahtjeva, hitna mišljenja usvajaju van četiri plenarne sjednice.

“Na primjer, ako je potrebno mišljenje prije predstojećeg referenduma ili debate u parlamentu, ono se može izdati kao “hitno mišljenje” van perioda zvanične plenarne sednice u Veneciji, tako da dotične vlasti mogu da iskoriste pravno vještačenje na vrijeme. Takva hitna mišljenja se obično formalno “potvrđuju” na sljedećoj plenarnoj sjednici”, objašnjeno je na sajtu Venecijanske komisije.

Prema informacijama sa tog sajta, sljedeća plenarna sjednica planirana je za 16. i 17. decembar.

U obraćanju predsjednici Venecijanske komisije Kler Bazu Malaurije, Đukanović je naveo da bi posljedica mogućeg ponovnog izglasavanja spornog zakona mogla biti urušavanje ustavnog poretka Crne Gore i univerzalnih pravnih vrijednosti.

Ukoliko Venecijanska komisija saopšti mišljenje o ovom zakonu, to će biti dodatni mehanizam za ocjenu njegovog legitimiteta, ali ono nije obavezujuće za Skupštinu i predlagača, iako ima veliku težinu, naročito u svjetlu činjenice da je Crna Gora zastala na svom putu u Evropsku uniju.

Komisija ima 62 države članice

Prema podacima iz 2021. godine, članice Venecijanska komisija su 62 države, od čega su 47 države članice Savjeta Evrope.

Crna Gora kao članica Vencijanske komisije ima predstavnika dr Srđana Darmanovića, a njegov zamjenik je mr Zoran Pažin. Oni, međutim, neće učestvovati u raspravi o Zakonu o predsjedniku jer su pravila Venecijanske komisije takva da članovi ne mogu učestvovati u raspravama o pravnim aktima iz sopstvene države. Oni nemaju pravo ni na komentarisanja kada se mišljenje o nekom pravnom aktu nađe na plenumu.

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.