Potpredsjednik Demokratske Crne Gore i poslanik Momo Koprivica kazao je da je politička i institucionalna kriza u Crnoj Gori počela rušenjem 42. Vlade i prekrajanjem izborne volje građana.
Otvorena je, smatra on, “pandorina kutija”,ušlo se u splet neizvjesnih okolnosti, političkih igara koje urušavaju javni interes.
Da je bilo do Demokrata, istakao je Koprivica, Crna Gora bi još u junu imala objedinjene i lokalne i parlamentarne izbore, pa ne bismo ovih mjeseci imali ozbiljnu i složenu krizu, čije rješenje vidi u konstituisanju Ustavnog suda.
Mišljenja je da DPS-u to ne odgovara, pa se sudije Ustavnog suda najvjerovatnije neće izabrati ni na sjednici Parlamenta 22. novembra.
“Ne možete sa jedne strane potencirati ustavnost, odnosno neustavnost , a sa druge izbjegavate da se učini funkcionalnom jedina institucija koja može dati sud da li je nešto ustavno ili ne na zvaničan i obavezujući način. To je jedan sporan pristup kod DPS-a i njenih satelita koji govori da im je cilj kriza, oni se se bore za krizu, a krajni ishod poželjan za njih je blokada sistema. I da oni u toj trajućoj krizi pokazuju snagu i neki privd da su još uvijek politički jaki, iako su i na izborima od 23. oktobra doživjeli jedan ubjedljivi poraz. Izgubili su jednu veliku većinu opština u kojima su vršili vlast i mislim da su trebali shvatiti da im je iscurilo istorijsko vrijeme, da ne mogu više imati monopole, da monopole neće imati više niko na političkoj sceni Crne Gore. Narod želi oslobođenje, demokratizaciju društva, demokratizaciju na svim nivoima. I jednostavno mislim da kroz neku atmosferu tenzija DPS želi da stvore privid sopstvene snage i da nešto zavisi od njih”, istakao je Koprivica gostujući u jutarnjem programu RTVNK.
Demokrate će glasati za sva četiri predložena kandidata za Ustavni sud jer žele, istakao je on, da pokažu demokratski i instutucionalni kapacitet i da se riješi taj kadrovski deficit koji onemogućava funkcionisanje Ustavnog suda.
U pitanju su kandidati, kazao je on, koje niko ni stučno ni moralno nije osporio, ali da DPS prema tome očigledno ima politički pristup.
“Nisam optimista, kada je u pitanju DPS sa satelitima. Vidim da je njima i u narednim danima cilj da se Ustavni sud onesposobi do kraja i da ne bude u stanju da funkcioniše i da donosi odluke o ustavnosti. DPS ne želi da se kadrovski ekipira Ustavni sud i iz razloga što žele da opstruiraju proglašenje rezultata izbora u opštinama u kojima su izgubili vlast”, rekao je Koprivica.
Od Ustavnog suda, koji je jedini ovlašćeni da vrši normativnu kontrolu ustavnosti, zakonitosti akata, nakon konstituisanja zatražila bi se provjera ustavnosti odluka koju Parlament donosi, ali i da li je postupanje aktuelnog predsjednika države Mila Đukanovića u sladu sa Ustavom, da li je Zakon o predsjedniku koji bi stupi na snagu u skladu sa Ustavom ili nije. Koprivica je ponovio da će Demokrate glasati za izmjene i dopune Zakona o predsjedniku na sjednici Skupštine, koja će biti tim povodom održana veoma brzo.
Izmjenama Zakona, ne uzima se vlast, kako, podsjeća Koprivica, sve češće možemo čuti od onih koji se protive izmjenama tog pravnog akta, štiteći time isljučivo lik i djelo aktuelnog predsjednika.
“Čuli smo sinoć od Krivokapića da se dešava puč onda kada jedna grana vlasti pokušava da preuzme vlast drugoj. To prvo ne stoji ni sa ustavnog aspekta zato što predsjendik Crne Gore nije vlast, on je moderator između drugih grana vlasti. On nije nosilac ni jedne aktivne grane vlasti. Ako pogledate član 11. Ustava Crne Gore koji govori o sistemu podjele vlasti tu je jasno propisano da zakonodavnu vlast vrši Parlament, izvršnu Vlada, a sudsku vrše sudovi. Nema nigdje predsjednika kao nosioca bilo koje grane valsti. On je pravni moderator između različitih grana vlasti. U članu 11. Ustava propisano je predsjednik predstavlja Crnu Goru, a kako je Đukanović predstavlja govori to da ga ogromna većina građana ne doživljava ni kao ustavnog ni kao svog predsjednika”, ocijenio je Koprivica.
To što je Đukanović o izmjenama i dopunama Zakona o predsjedniku zatražio mišljenje Venecijanske komisije, Koprivca kaže da je legitimno, ali ima političku i pravnu dimenziju.
Venecijanska komisija je, istakao je on, savjetodaavno tijelo koje ima nesporan pravni autoritet u međunarodnim vodama, ali ne izriču ocjene o ustavnosti ustavnosti, već daju savjete i usmjerenja zakonodavcu.
“Sa političke dimenzije Đukanović tu želi da negdje pokaže baštinjenje evropskih vrijednosti, ali sa druge strane vodi antievroipsku politiku na domaćem terenu i on želi da pribavi legitimitet za svoje stanovište, što je legtimno. Pozdravljam obraćanje, to je legitiman put i treba poštovai, cijeniti on što je mišljenje Venecijanske komisije, ali sa druge strane Đukanović zaobilazi domaće institucije, ne pokazuje povjerenje u njih iako je upravljao sistemom institucija više od 30 godina, a danas ne želi da doprinosi njihovom jačanju, njihovoj funkcionalnosti. Obraća se Venecijanskoj komisiji, ne želi da obezbijedi funkcionalnost domaćih institucija i tu se vidi jedno političko licemjerje i politička nedoslednost Đukanovića”, smatra Koprivica.
Odbijanjem predloženog mandatara,kazao je Koprivica, Đukanović ne ispunjava svoje nadležnosti, što je pravni prekršaj.
“Đukanović je povrijedio Ustav zato što je njegova nadležnost predlaganje mandatara. To nije njegovo pravo, to nije njegovo pravno ovlašćenje nego nadležnost, a nadležnost je čvrsta kombinacija, čvrsti skup pravnih ovlašćenja i pravnih dužnosti . Dakle, on ima ovlašćenje ali i dužnost da predloži mandatara, ne može da ostavi zemlju bez mandatara jer bi to značilo da onemogućava Skupštini pravo da bira Vladu. Nevršenje nadležnosti je pravni prekršaj, on može da ne vrši svoje subjektivno pravo, a nadležnost je pravno ovlašećenje i pravna obaveza data radi zaštite drugog, društva, staranja o drugom, o tuđem interesu. On, recimo, može da ne koristi svoju kuću, ovu koju je nelegalno sagradio kod Krupca, ali ne može da ne vrši nadležnosti, ne može da ne raspiše izbore za Parlament, onda kad su ispunjeni uslovi za to, ne može da ne predloži mandartara, ne može da ne predloži dvoje sudija Ustavnog suda ,ne može da ne predloži Ombudsmana”, objasnio je Koprivica.
Izvor: RTV Nikšić