Bez adekvatne reforme pravosudnog sistema nema napretka; Važno objaviti ko je dobio stan, očigledna zloupotreba moći

Vanja Ćalović Marković, izvršna direktorica Mreže za afirmaciju nevladinog sektora kazala je večeras da ne vidi “da se puno mrdnulo u odnosu na period kada je prestao sa radom Savjet za borbu protiv korupcije”.

Ona je u emisiji “Naglas” na Televiziji Crne Gore (TVCG) istakla da je važno objaviti imena funkcionera koji su dobili stanove i stambene kredite po povoljnim cijenama, ali ne treba čekati izbore da bi se to uradilo dodajući da su imali podatke o 1.300 lica koja su dobili stanove ili povoljne kredite.

“Iznos podijeljenih sredstava i stanova bio je najmanje 25 miliona eura. Ključno je pitanje transparentnosti, ko je dobio kredite i stanove i po kojim uslovima, a drugo pitanje šta ćemo povodom toga da uradimo”, poručila je Ćalović Marković.

Rekla je da je problem davanje stambenih kredita i stanova tužiocima, pogotovo nakon 2014. godine od kada stanovi mogu dijeliti samo po pravilniku Tužilačkog savjeta, Sudskog savjeta i Ustavnog suda.

“Imamo primjer da, od sedam sudija Ustavnog suda, pet je dobilo stanove na način koji je bio suprotan zakonu”, istakla je direktorica MANS-a.

Drugo pitanje je, kako je dodala, da li su cijene po kojima su stanovi dodjeljivani bili zaista realne i tržišne.

“Javni funkcioner je mijenjao stan za veći, pa bi mijenjao stan u Šavniku za stan u Podgorici. Ta Vladina komisija je po istoj cijeni računala kvadratni metar za stan u Šavniku i za stan u Podgorici”, navela je direktorica MANS-a.

Ćalović Marković se osvrnula i na slučaj puštanja na slobodu osumnjičene bivše predsjednice Vrhovnog suda CG Vesne Medenice istučići da dok god imamo “pravosudni sistem koji na ovaj način rješava predmete ne možemo govoriti o pravom željom za promjenama u toj grani vlasti”.

“Uzaludan je rad i policije i tužilaštva ako se krupni slučajevi, poput ovog, rješavaju na uobičajen način sa ljudima koji su godinama unazad bili dio sistema čija je okosnica bila gospođa Medenica. Sjetite se kako su završile optužnice protiv Kalića”, dodala je Ćalović Marković.

Savjetnik predsjednika Vlade za pravna pitanja Ivo Šoć kazao je da je očigledno krivično djelo izvršeno prilikom dodjele sredstava za poboljšanje stambenih uslova, gdje su funkcioneri mogli da dobiju do 15 hiljada eura.

“Sve preko toga je protivzakonito. Mi smo u tom dijelu podnijeli krivične prijave. Šteta budžetu samo za te kredite koji su išli preko 15 hiljada eura se procijenjuje na milion i 800 hiljada eura”, istakao je Šoć.

Naglasio je da se svaki kredit mora posmatrati pojednačno.

“Ne znači da je svaki stan dodijeljen nezakonito i to je suština. To je razlog zbog čega će ovaj predmet biti toliko težak iako je ta Komisija, kako sam ja mogao da vidim, šablonski donosila odluke”, kazao je Šoć.

Advokat i građanski aktivista Budislav Minić je ocijenio da je riječ o očiglednoj zloupotrebi moći.

“Toliko velikoj da su toliko očigledno išli da ispune ambicije svojih grupa i pojedinaca”, istakao je Minić.

Prema njegovim riječima, potrebno je naći najprihvatljiviji načini iz uporednih praksi da se od građana koju su dobijali kredite i stanove obezbijedi novac, na način što će otplaćivati stanove po tržišnim vrijednostima, a ta sredstva da idu u Fond za socijalno stanovanje.

Subscribe
Notify of
guest
Nije obavezno
0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
View all comments

Pratite PRESS online portal na Facebook-u.

Marketing

Sve informacije vezane za oglašavanje na našem sajtu možete dobiti putem email-a: marketing@press.co.me

 

PRIJAVI PROBLEM!

Uređivački tim Press Onlin Portal-a garantuje anonimnost svima koji prijave problem i obavezuje se da će po važećem “Zakonu o zaštiti podataka i ličnosti” štititi izvor.

Prioritet će imati prijave za nezakonite procedure javnih tendera.